החג הוא הזמן לפתוח את הלב ולעשות מעשים טובים.

להתנדב למען נזקקים בפסח - דוגמה אישית של נתינה לזולת

תקופת החגים היא זמן טוב לפתוח את הלב ולעשות מעשים טובים. אם אתם מחפשים מה לעשות עם הילדים בפסח, ניתן גם לשלב פעילות התנדבותית משותפת במהלך החופשה ואף לפניה. ילדים מטבעם הם בעלי אכפתיות כלפי הזולת, אך זוהי תכונה שכהורים עלינו לטפח, כפי שדואגים להשקות צמח שרק נבט. אם נרצה שהילדים שלנו יגדלו עם ערכים של עזרה לזולת ותרומה לקהילה, הדרך הכי טובה היא באמצעות דוגמה אישית. כהורים, אנחנו משמשים מודל חיקוי עבור הילדים שלנו.

 

במה אפשר להתנדב?- התנדבות לקראת החג

כפי שההכנות לקראת פסח מתחילות לפני החג עצמו, כך גם ההזדמנויות לפעילות התנדבותית. לצערנו, לא חסרים נזקקים במדינת ישראל. בעקבות כך, קיים גם ריבוי של ארגונים ועמותות העוסקות בפעילות צדקה, אשר מחפשות מתנדבים לקראת חג פסח. פעילות מסוג זה אמנם לא יכולה לשנות מהיסוד את בעיית הפערים החברתיים, אך היא יכולה להקל על נזקקים לעבור את החג ברוח טובה יותר.

הנה כמה דוגמאות לפעילות התנדבותית לקראת חג פסח:

- ארגון "לתת" מחפש מתנדבים למבצעי איסוף המזון לנזקקים בכל רחבי הארץ.

- ארגון "פתחון לב" מחפש מתנדבים לאורך כל השנה ובעיקר לקראת החגים. ההתנדבות היא בתחום גיוס משאבים ואיסוף מזון, אריזת חבילות, חלוקת מזון לנזקקים במרכזי הסיוע ועוד.

- ה"מרכז לחלוקת מזון"בתל-אביב מחפש מתנדבים לחלוקת מזון למען נזקקים

- ל"בית איזי שפירא"ברעננה דרושים מתנדבים לאריזת חבילות שי לחג. ההכנסות ממכירת המתנות הן תרומה לפעילות למען ילדים עם צרכים מיוחדים.

- עמותת "לקט ישראל" בשיתוף עם קיבוצים ומושבים שונים, מארגנת ימי קטיף למען נזקקים.

- עזרה לקשישים בודדים בניקיונות ובקניות לקראת החג- התארגנות זו קיימת בירושלים, אך ניתן ליצור זאת בכל מקום בארץ.

אם אתם מחפשים מקום התנדבות לקראת החג או לאורך כל השנה, ניתן לפנות לעמותת "ברוח טובה", אשר מרכזת מקומות התנדבות שונים. גם אתר "חברה טובה" מרכז מגוון פעילויות התנדבות לפי אזור מגורים.

 

יום המעשים הטובים

כבר שבע שנים מתקיים לפני חג פסח "יום המעשים הטובים" , ביוזמת עמותת "ברוח טובה". השנה, התקיים האירוע ב-5 במרץ והוא צוין בכ-200 ערים ורשויות מקומיות שונות ברחבי הארץ. במסגרת יום זה ארגונים, קבוצות ואנשים פרטיים עסקו בפעילות התנדבותית למען הקהילה בתחומים שונים. בין היתר כללה הפעילות פעולות מחזור, יצירת גינות קהילתיות, ימי כיף לאוכלוסיות נזקקות, חלוקת חבילות מזון לחג לנזקקים, שיפוץ מעונות יום ועוד. כמו כן, בערים הגדולות כגון תל-אביב וירושלים התקיים הפנינג התנדבות, אשר כלל דוכנים של ארגונים, הפעלות לילדים בנושאים סביבתיים, מיצגים, הופעות, שוק קח-תן ועוד.

 

לפתוח את הלב בליל הסדר

במסגרת מבצע  "כולנו מסובין - אירוח זקנים בליל הסדר", קיבוצים רבים פותחים את שעריהם ומארחים זקנים בודדים בליל הסדר. גם כמשפחה, יש לכם את האפשרות לפתוח את הלב ואת הבית ולארח נזקקים בליל הסדר המשפחתי. ארגון "מאיר פנים" מחבר בין משפחות הרוצות לארח ובין מי שמבקש להתארח בליל הסדר- עולים חדשים, קשישים, חיילים בודדים, יתומים או משפחות נזקקות. בשנת 2012, מבצע "כולנו בסדר" כלל עשרות אלפי בני אדם.

 

התנדבות עם הילדים בחג

חופשת החג היא הזדמנות לבלות זמן איכות יחד עם הילדים ולשלב גם פעילות בעלת תרומה חברתית וסביבתית. בחירת הפעילות תהיה בהתאם לתחומי העניין והכישורים שלכם. אם למשל אתם יש לכם גישה טובה לילדים ואתם יודעים להצחיק ולעשות שמח, תוכלו לבלות כמה שעות במחלקת ילדים בבית-חולים, ולהעלות חיוך על פניהם בחג. אם הנושא הסביבתי קרוב ללבכם, תוכלו לשלב טיול משפחתי בטבע יחד עם לנקות ערוץ של נחל. אם במהלך ניקיונות פסח גיליתם חפצים שונים שאתם לא צריכים- בגדים, ספרים, צעצועים, כלי בית ועוד, תוכלו לארגן שוק קח-תן שכונתי ואת ההכנסות לתרום לנזקקים. בנוסף, הרבה ארגונים ישמחו לקבל גם ילדים כמתנדבים, כאשר הם מגיעים בליווי מבוגר. התנדבות יחד עם הילדים היא הזדמנות לגלות ולפתח תחומי עניין משותפים, לחזק את הדימוי העצמי ולהתחבר לסביבה בה אנו חיים.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!