מזג האוויר השתנה לו בפתאומיות לאחרונה, שמתם לב? אני בטוחה שכן מפני שאתם, כמוני, נאלצתם לעשות התאמות מהירות בבגדי הילדים ובבגדיכם שלכם.

קוראים לזה סתיו, אבל זה לגמרי מרגיש כמו תחילת החורף.

אנשים רבים סוברים, שמזג האוויר משפיע על מצב רוחם. הם טוענים שהם חשים אופטימיים ושמחים יותר בימים שבהם זורחת השמש, בהשוואה לתחושותיהם בימים סגריריים וגשומים.

הרעיון שסוף החורף מביא עימו תקופה של שמחה, פריחה ואהבה, נמצא כבר בתנ"ך, ומתבטא גם בפסוקים המוכרים: "כי הנה הסתיו עבר, הגשם חלף הלך לו. הניצנים נראו בארץ, עת הזמיר הגיע וקול התור נשמע בארצנו. התאנה חנטה פגיה והגפנים סמדר נתנו ריח, קומי לך רעיתי יפתי ולכי לך" (שיר השירים ב‘).

קיימת הפרעה נפשית בשם SAD, הקשורה לשעון הפנימי היומי. (SAD-Seasonal Affective Disorder), כלומר הפרעה של מצב רוח הקשורה לעונות השנה. כשמדברים על SAD מדברים בד"כ על דיכאון שמתחולל בעונות הסתיו והחורף וחולף עם בוא האביב, מה שמכונה "דיכאון עונתי". חשוב לזכור שבעבר בני האדם היו תלויים הרבה יותר בתופעות מזג האוויר כמו במציאת מחסה, מזון ובהתנהלות היומיומית. ימי הקיץ הארוכים, עם שעות האור המרובות, אפשרו צייד מוצלח יותר, בניית מקומות מגורים מוקפדים יותר, התכנסויות וחגיגות משותפות ועוד.  

 

הקשר בין שינויי עונות לציורי ילדים

קבוצת ילדים בגילאים שונים שבין 6 ל-14 נתבקשה לצייר שני ציורים: דמות בקיץ ודמות בחורף, עם הסביבה בה נמצאת אותה דמות. כולם קיבלו את אותה הנחייה בדיוק, וישבו בנפרד כך שלא יכלו לראות מה כל אחד מהם מצייר.

 

ציורי החורף

בציורי החורף ציירו רוב הילדים עננים קודרים וגדולים, טיפות גשם גדולות. הצבעים בהם השתמשו היו בעיקר שחור, חום, אפור וכחול (כדי לצייר טיפות). הדמויות בציורי החורף היו פסיביות ולא פעילות.

מעניין שהרבה מהילדים ציירו שמש לא גדולה בציורי החורף שלהם. אני מניחה שזהו אלמנט שלא יופיע בציורי חורף של ילדים ממדינות כמו פינלנד, שוודיה, גרמניה וכ"ו בהן החורף שונה במובהק מהקיץ.

 

ציורי הקיץ

בציורי הקיץ הייתה תחושה אופטימית ועליזה יותר, והייתה תחושה שהילדים התעמקו יותר בפרטים שבציורים. הילדים השתמשו בצבעים רבים יותר ובהירים יותר עם שימוש רב בכחול, בירוק ובצהוב, ציירו פרפרים, ציפורים, פירות, שמש גדולה עם נוכחות.

כמו כן מופיעה בציורי הקיץ הרבה עשייה: שחיה, משחק בכדור ועוד.

מעניין לציין שכל הילדים בחרו להתחיל בציור הקיץ שלהם ולא בחורפי. נראה שהקיץ מתקשר עם שמחה, עשייה וחופש, תחושות שילדים בפרט וכולנו בכלל מתחברים אליהם יותר ולכן הייתה נטייה להתחיל דווקא בציור הקיצי.

 

דוגמאות לציורי קיץ של ילדים

ציור זה צויר ע"י בת 5.5 כציור "קיץ". ניתן לראות כמה הציור שמח וקייצי. השמש זורחת, הפרפרים עפים, הפרחים פורחים ואפילו הנמלה יצאה החוצה. גם הבית נראה חגיגי עם הדלת העגולה שלו והוילונות בחלונות.

 

זהו עוד ציור "קיץ", שצויר בידי ילד בן 10, בסגנון קומיקס המאפיין את הגיל. ניתן לראות שוב את השמש המחייכת, הבריכה שמופיעה והציפורים שמדברות ביניהן ומתלוננות על החום.

 

לסיכום, אפשר לראות, לפי הציורים של הילדים, שמבחינתם יש הבדל במצב הרוח הציורי בין שתי העונות. ציורי החורף אומנם לא קודרים ומאיימים אולם הם שונים מאד מציורי הקיץ העליזים והפעלתניים.

 

 

על הכותבת:
קרן יטיב,
יועצת משפחתית בכירה, יועצת בגנים
מאבחנת ציורי ילדים
טלפון: 050-201-07-07 | אתר www.keren-yativ.com
לעמוד הפייסבוק:  https://www.facebook.com/hadrachat.horim

 


עוד באותו נושא

נעליים עולות יותר...

סוף סוף הגיע החורף. יש שחיכו לו יותר ויש אנשי קיץ שאוהבים את החום והשמש, אבל בכל שנה עם בוא הגשם...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?