חג הפסח מתקרב ואתו גם השאלה הנצחית: מה קונים מתנה לחג?

מה קונים להורים לפסח? ומה לילדים?

חג הפסח מתקרב ואתו גם השאלה הנצחית: מה קונים מתנה לחג?

המגוון העצום בחנויות עשוי לבלבל, בעיקר כאשר מחפשים מתנה עבור מישהו שבעצם כבר יש לו כל מה שהוא צריך. כולנו רוצים כבר להיכנס הביתה ולהכריז: מצאתי מתנה לפסח בשמחה ובסיפוק שאכן מצאנו את המתנה המתאימה.

 

בין אם מחפשים מתנה עבור ההורים או הילדים שלנו, מאחורי המתנה עומד רצון לתת ולשמח אדם קרוב ואהוב. הכוונות שלנו טובות, אך מה שחסר לא פעם היא המודעות: מי עבד על מנת לייצר את המוצר הזה ובאלו תנאים, מהן ההשלכות הסביבתיות של תהליך הייצור ועוד. אם יודעים איפה לחפש, אפשר לקנות מתנות לחג גם מבלי לתמוך בתאגידים, בניצול ילדים בסין או בכריתת יערות גשם. בתור התחלה תוכלו לאמץ עקרון צרכני פשוט: העדפת מוצרים של יצרנים קטנים ומקומיים. חג הפסח הוא חג החרות וכפי שאומר המשפט הידוע- “אף אחד אינו חופשי עד שכולנו חופשיים".

 

חבילות שי סחר הוגן

ניתן להרכיב חבילת שי איכותית ממגוון מוצרי סחר הוגן: שמן זית, זיתים, זעתר, ריבות, חרוסת וליקרים תוצרת בית, דבשת ענבים, סבונים על ריחניים בסיס שמן זית , תיקים רקומים בעבודת יד של נשים, מוצרי קוסמטיקה טבעיים ועוד. כמו כן, ניתן לרכוש חפצי אמנות שונים בעבודת יד- צלחת פסח חגיגית, מגש להגשת מצות, כיפות סרוגות ועוד.

את המוצרים ניתן לרכוש באמצעות ארגון "פעולה ירוקה" או ארגון "אחותי", שתי העמותות אשר מקדמות בארץ את הפרויקט של שיווק מוצרי סחר הוגן. הקונספט מאחורי הפרויקט הוא קידום כלכלה בת-קיימא, הפועלת מתוך סולידריות ולמען צמצום פערים חברתיים, וכמו כן מתוך התחשבות בסביבה ובבעלי-החיים. מדובר במוצרים המיוצרים ע"י קבוצות אוכלוסיה מוחלשות- החל קבוצת נשים אתיופיות מקרית גת ועד לחקלאיים מכפרים פלסטיניים.

העקרון המנחה הוא שהיצרנים זוכים לקבל שכר ותנאי עבודה הולמים, ושתהליך הייצור נעשה תוך מינימום פגיעה בסביבה. רכישת חבילות שי לחג ממוצרי סחר הוגן היא הזדמנות לתמוך ביצרנים קטנים ומקומיים, כדוגמת קואופרטיבים אורגניים שונים, במקום שוב לממן תאגידים הפועלים בשיטה של ניצול עובדים והרס סביבתי.

 

מתנות עם ערך מוסף חברתי

בארץ קיימים מספר ארגונים המפעילים פרויקטים שיקומיים, במסגרתם אנשים בעלי צרכים מיוחדים יוצרים מתנות וחפצי נוי שונים. ההשתתפות בפרויקטים אלו מאפשרת לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות או קוגניטיביות לעסוק בפעילות משמעותית יצירתית, מעניקה להם תחושת סיפוק ושייכות וכמו כן אפשרות להתפרנס.

דוגמה לכך היא עמותת "עלה", אשר לקראת חג הפסח מוכרת לקהל הרחב חבית שי העשויה בידי צעירי העמותה. החבילה כוללת צלחת פסח בעבודת יד, שמן זית, חרוסת, מפצח אגוזים ובקבוק יין. העמותה מטפלת במבוגרים ובילדים בעלי מוגבלויות פיזיות וקוגניטיביות, וכל ההכנסות הן תרומה לפעילות העמותה.

דוגמה נוספת היא מרכז המתנות "קרן האהבה" של בית איזי שפירא, כאשר ההכנסות הן תרומה לרווחת ילדי ומבוגרי העמותה. ניתן להרכיב חבילת שי לחג בהתאם לתקציב האישי, ממגוון מוצרים-  כלי בית, מוצרי ספא וטיפוח, יין ומתוקים, משחקי ילדים ועוד.

בנוסף, ניתן לרכוש מתנות שונות לחג מעשה ידיהם של אנשים עם צרכים מיוחדים העובדים בפרויקטים שיקומיים שונים בחנות "כלים שלובים", רשת "משהו מיוחד", קטלוג של ארגון "מתן" ועוד.

 

מתנות לילדים

כאשר בוחרים מתנה לילדים, נחפש מתנות בעלות ערך מוסף חינוכי. זה יכול להיות ספר עם מסר שאנחנו אוהבים, ערכות יצירה, או צעצועי עץ ברוח האנתרופוסופיה אשר מעודדים את הילד למשחק חופשי ומפתחים את הדמיון. ככל שהילד גדל, יותר סיכוי שהוא יספר לכם בעצמו מה הוא רוצה לקבל מתנה לחג.

אתם צריכים להחליט האם הבקשה שלו מתאימה לכם ולתקציב שלכם. מתנות לא חייבות להיות בהכרח מוצר, אלא יכולות להיות גם פעילות חווייתית- למשל כרטיסים להצגת ילדים בחופשת פסח, יום כיף בלונה- פארק, מנוי לברכת שחייה, טיול משפחתי ועוד. זמן איכות עם אימא ואבא בחופש יכול לשמח את הילד יותר מעוד צעצוע חדש מפלסטיק.

 

 

שלכם באהבה,
צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

צ'יפס אמריקאי בטעמים מבית S'HAL

מי שלא אוהב צ'יפס - שיקום! חברת "מאכלי עולם" משיקה סדרה נהדרת של צ'יפס אמריקאי בטעמים, ללא חומרים משמרים וללא גלוטן.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!