אחת המטופלות סיפרה לי כי הנכד שלה בן 6 שאלה אותה: "סבתא, למה יש לך שקיות גדולות מתחת לעיניים?"...

מדי יום נכנסים אלי לקליניקה נשים וגברים המתעניינים בניתוח פלסטי בעפעפיים. בעת האחרונה נתקלתי בכמה מקרים של נשים שלאחר התלבטויות ארוכות הגיעו לבסוף להחלטה לעבור ניתוח כי הנכד שלהן העיר להן. אחת המטופלות אף סיפרה לי כי הנכד שלה בן 6 שאלה אותה: "סבתא, למה יש לך שקיות גדולות מתחת לעיניים?"

"הייתי המומה," היא מספרת, "כבר לפני כמה שנים התלבטתי אם לעבור ניתוח, התייעצתי עם הסובבים, ולבסוף החלטתי שלא. ההערה של הנכד שלי היא שגמרה מבחינתי את סאגת ההתלבטויות, עכשיו ברור לי שאני צריכה ניתוח..."

 

האם זה לגיטימי? מהם השיקולים בהחלטה על ניתוח פלסטי בעפעפיים? האם הדימוי העצמי או דעת הסובבים, גם אם הם בני 6, קובעת?

 

בכל מקרה מחדש אני מקדיש זמן רב כדי לנסות ולהבין מהי ההפרעה אותה רוצה המטופל לתקן. כמובן, תלונה על מראה אסתטי ושקיות מעל העיניים היא תלונה שכיחה ומקובלת, אך לא פחות אנשים מתלוננים גם על כובד מעל העיניים, עיניים נעצמות, קושי לקרוא ולנהוג ואף כאבי ראש.

לכן אינני מציע לעולם ניתוח אם הדבר לא בא מיוזמת המטופל (למה סתם להכניס רעיונות לראש?), ואת ההחלטה הסופית על הניתוח אני מקבל רק אחרי שהבנו יחד מהי בדיוק ההפרעה ומה רוצים לתקן.

אלה המגיעים לניתוח כי "הרופא אמר" או "חברה שלי עשתה" הם אלה שעלולים גם להיות מאוכזבים. שערו בנפשכם מה רבה עוגמת הנפש של מי שעושה ניתוח "כדי לראות טוב יותר" ובסוף מסתבר שהסיבה לראיה ירודה היא משקפיים לא מתאימים...

 

ניתוח עיניים פלסטי מוצלח הוא זה:

1. ניתוח המתקן הפרעה שהיא מספיק משמעותית.

2. לפני הניתוח מתקיים תיאום ציפיות מקדים וכנה בין המטפל למטופל.

3. כמובן, על המנתח להיות מקצועי ומנוסה (מן השורה הראשונה).

4. הניתוח האידיאלי הוא זה שלא מבחינים בו. התוצאה המבוקשת אחרי הניתוח היא הערות כמו – "את נראית נהדר, עשית משהו עם השיער, או עם האיפור" ולא "איזה ניתוח עיניים עשית! וואהו..."

 

הערת הנכד הקטן והחמוד שלנו במקרה זה הייתה חשובה. ניתוח עיניים פלסטי לא משפר רק הפרעה תפקודית, אלא משפר מאוד גם את הדימוי עצמי, שקשור, איך לא, למה שבן הזוג חושב ואומר, לאופן בו אנו נתפשים בעיני המשפחה והחברים, וגם לנכד הקטן והחכם שלא חושש אף פעם לומר שהמלך עירום...

 

 

על הכותב:
ד"ר אריאל בר
רופא עיניים מנתח
מומחה לניתוחי עפעפיים ואוקולופלסטיקאי
www.vision-art.co.il

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?