היום כל ילד יודע לדפדף בין התמונות באייפון לסטטוסים בפייסבוק. קשה לילדים לאזן את עצמם ולהגיע לכמה דקות של שקט ורוגע

בעולם הדיגיטלי שבו אנו חיים, בעולם שבו דברים משתנים ומתקדמים כל שניה, שהמדיה שולטת על החיים וכל ילד יודע לדפדף בין התמונות באייפון לסטטוסים בפייסבוק, קשה לילדים לאזן את עצמם ולהגיע לכמה דקות של שקט ורוגע. הם רגילים לצבעים, לצורות, לרעש ולהמון דברים מהבהבים סביבם.

אז היום אני רוצה להציע לכם דווקא לעצור לרגע, ולגרום לילדים להתרכז קצת גם בדברים שמחוץ למסך. ומה אני ממליצה? לנסות להיזכר בכמה צעצועי ילדות שתמיד כיף לשחק בהם.

 

דוקים

מי זוכר את המשחק הישן הזה? דוקים מעץ, צבעוניים, כל צבע מסמן מספר נקודות שונה. משחק לא יקר אבל יכול לשמש מקור להרבה דקות של שקט והנאה.

והמחיר: עד 30 שקלים, לא שווה?

 

משחק קוביות

המשחק מיועד לגילאים צעירים יותר אבל מפתח היטב את הריכוז, הקואורדינציה, קשר עין -יד וכמובן, הדמיון.

מחירים: מ70- 80 ₪ ועד 200 ₪, ההיצע הוא אין סופי אבל צריך לקחת בחשבון שהקוביות האיכותיות הן בדרך כלל כבדות יותר ונופלות פחות בקלות. כל משפחה תעשה את החישוב שלה, ומומלץ בחום להצטרף לילד על הרצפה ולבנות ביחד כמה מגדלים (שלא פורחים באוויר)...

 

מאזנים את הקקטוס

קקטוס שיש לבנות מקוביות עץ, הראשון שמצליח לשים את כל החלקים בלי שהכל יקרוס הוא המנצח. אפשר גם לשחק את המשחק הפוך, ולהוריד חלקים מהקקטוס הבנוי. משחק מעולה לריכוז ושיפור הקואורדינציה, מיועד לילדים צעירים עד גיל 5. אבא ואמא יכולים להצטרף בתור אחראים על הקוצים...  

מחיר: 140 ₪.

 

עץ הקופים

גרסה של "מאזנים את הקקטוס" לילדים גדולים יותר ובמחיר זול יותר. מטרת המשחק היא לתלות קופים על עץ מפלסטיק בלי להפיל אותם בדרך. משחק שדורש ריכוז ועבודת ידיים עדינה. אבא ואמא יכולים לבדוק כמה הם טובים ולהתחרות מול הילדים...

מחיר: בין 50 ל 70 ₪.

 

והנה עוד כמה רעיונות למשחק יחיד של הילד אל מול הסבלנות והריכוז האישי שלו, משחקים שיאתגרו וישעשעו אותו מחוץ לעולם הדיגיטאלי.

 

מנדלות

צביעת צורות מורכבות, פעילות מהנה ויצירתית שיכולה להעסיק בנות אבל גם בנים. ההנאה היא בבחירת הצבעים וביצירת דוגמאות צבעוניות ומסובכות. ההורים מוזמנים להצטרף לצביעה או להציע הצעות ייעול.

אפשר להוריד דוגמאות מהאינטרנט, או לקנות חוברות מוכנות, (לדוגמא - http://www.imaba.co.il/article.php?pid=2379 ) והמחיר, בהתאם, בין אפס לכמה עשרות שקלים בלבד.

 

ג'אגלינג

משחק מקלות ג'אגלינג צבעוניים, הדורש קואורדינציה, ריכוז ושיווי משקל. משך הזמן שבו הילד יוכל ליהנות מהמשחק תלוי בילד וברמת הריכוז שלו, אנחנו כהורים נוכל לצפות, לעודד ולהוות נבחרת מעריצים.

המחיר: בין 70 ל 120 ₪.

 

הרכבת פאזל

המשחק הכי עתיק והכי מאתגר, מתאים לכל גיל ושלב בחיים. המשחק מיועד לכל רמה ולכל דרגה ונוכל להחליט מי מבני הבית יתעסק בו יותר ומי פחות. אפשר לקנות פאזל עם חלקים מועטים וגדולים לילדים הקטנים או עם חלקים קטנים ורבים לגדולים יותר. לדעתי כולם ייהנו להתעסק במלאכת ההרכבה, ואין כמו פאזל מאתגר כדי לאחד את כל בני הבית לשעה של איזון וריכוז משפחתי.

המחיר יכול לנוע מ30 ₪ ועד אין סוף, תלוי בגודל וברמת הפאזל.

אזהרה- עלול להפוך להתמכרות...

 

אז קדימה, הנה לכם כמה משחקים שיאפשרו לנתק את הילדים מהמסך לכמה דקות, לגרום להם להתייחס אליכם קצת, לאזן את האנרגיות בבית, ולהביא לשמחה ומצב רוח טוב. ואני ממליצה גם להמשיך אחר כך לבישול ארוחת ערב משפחתית כדי לשמר את האווירה הטובה עד לשעת השינה.

 

תיהנו.

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמאבא


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?