כשמדברים על החיים, אומרים שהדרך היא החשובה ולא היעד, אך יחד עם זאת, לכולנו יש חלומות, שאיפות ומטרות

כשמדברים על החיים, אומרים שהדרך היא החשובה ולא היעד, אך יחד עם זאת, לכולנו יש חלומות, שאיפות ומטרות שמניעות אותנו קדימה. ונכון שצריך ליהנות מהדרך, אך חשוב לא פחות לעצור מדי פעם ולוודא שאנחנו בכיוון- שמה שאנו עושים ואיך שאנו עושים זאת אכן מקרב אותנו אל המטרה.

בבית הספר אלו הן תעודות השליש או המחצית שמשקפות לנו את מידת הצלחתם של ילדינו בלימודים. במקום העבודה אלו הם המשובים השנתיים הגדולים שנעשים בדרך כלל סמוך לסוף השנה ועל בסיסם מחולקים בונוסים והעלאות בשכר.

בענייני כספים אלה הם מצבי חשבון, שלעתים קרובות רבים מדי מאיתנו מתחמקים מלראות מה נעשה שם.

 

היום נדבר בדיוק על זה – על הפחדים שמלווים אותנו בעודנו נמנעים לדעת מה קורה אצלנו בכספים ואיך להתגבר עליהם.

יש לכך הרבה סיבות והסברים: "נחכה לחודש הבא, אז בטח המצב ישתפר", "החודש הזה חריג כי השתוללנו קצת בקניות", "הבונוס שבנינו עליו לא הגיע", "שבן או בת הזוג יסתכלו על מה שקורה שם, הם אחראיים על הכספים", או שאנו פשוט מעדיפים לישון טוב בלילה ולא להיות מוטרדים מענייני הכספים. חוץ מזה, אם יהיה משהו באמת חריג, אז הבנק כבר יתקשר.

רבים מדי מאיתנו מתגלגלים מחודש לחודש בתחושה ששוב התחמקנו מלדעת מה מצבנו בבנק. אצל הרוב התחושה הזאת מלווה גם בפחד מהבלתי ידוע שאותו אנו מעדיפים להדחיק כמה שיותר עמוק.

 

אז מה אפשר לעשות אחרת?

שלב ראשון חשוב להפסיק לפחד ולגשת לראות את מצבנו בבנק – קודם כל תמיד יש סיכוי שנופתע לטובה, שנית תמיד עדיף לדעת מאשר לחיות באפילה, שכן המידע הזה יכול לתת לנו את השליטה ולהניע אותנו לשינוי בדפוסי התנהגות שישפר בהדרגה את מצב היתרה וימנע צלילה עמוקה יותר לכיוון המינוס.

בשלב השני יש לרתום את בן הזוג לשינוי תודעתי בכל הנוגע ל"התחמקות מדפי הבנק" – ככל שאתם תדעו יותר ביחד, כך תוכלו לשנות יותר דברים, כי שניכם תוכלו להעלות רעיונות לשיפור המצב.

והכי חשוב – לא לריב ולא להאשים אחד את השני.

שימו את כל האשמות בצד, קחו ביחד את האחריות על המצב הקיים והתרכזו במטרה משותפת- שיפור המצב מכאן ואילך. רק אם תאפשרו לעצמכם לחשוב מה ואיך כדאי לשנות, ולא תחליפו האשמות הדדיות תוכלו לשפר את מצבכם הפיננסי וגם את הזוגיות.

 

ייתכן וייקח זמן עד שמאמציכם יניבו תוצאות, ופה חשוב להגיד כמה מילים על המשוב.

כשאנו בוחנים את מצבנו היום, חשוב שנשווה את התוצאה למשוב הקודם שקיבלנו, כי רק ככה נוכל לחוות תחושה של צמיחה והתחזקות מהידיעה שאנו הולכים אל המטרה. אל תשוו את עצמכם למישהו אחר כגון שכן, חבר או בן משפחה- כל אחד והסיפור שלו- אם אתם באמת רוצים לעשות שינוי- תסתכלו על עצמכם ותשתפרו כל פעם קצת במקום לחוש תסכול מזה שמישהו אחר נמצא כבר במקום טוב יותר. הרבה אנשים לפניכם כבר ניסו וראו-

זה עובד!

 

אז שיהיה לכם שבוע של אומץ – לראות את הצורך בשינוי ולהתחיל לעשות צעדים קטנים לקראתו!

 

 

שלכם,

יוליה

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
מנהלת תחום "איפה הכסף" בפורטל אמאבא
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 

(*) כתבה זו אינה מהווה המלצה, ייעוץ או חוות דעת בנוגע לכדאיות השקעות שהוצעו לעיל. המלצות אלה אינן יכולות לבוא במקום ייעוץ המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. הסתמכות על המידע האמור הינה על אחריותך האישית בלבד כותבת לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה משימוש בכתבה זו. לפני ביצוע כל רכישה או השקעה, מומלץ לפנות ליועץ השקעות מוסמך.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?