יום המשפחה הוא יום שבו כל בני המשפחה מעריכים זה את זה, שמחים ביחד ו... מביאים מתנות.

יום המשפחה הוא יום שבו כל בני המשפחה מעריכים זה את זה, שמחים ביחד ו... מביאים מתנות.

אני מכירה הרבה משפחות בהן חלק מחגיגת יום המשפחה זה ללכת ביחד לחנות צעצועים ושם לאפשר לילדים לבחור מתנה לפי טעמם.

אבל אז, הרבה פעמים, מתחיל הבלגן. הילדים בוחרים מתנה יקרה מידי, ההורה מנסה להסביר, הילדים לא מבינים או לא מקבלים, מתחיל ויכוח ובסוף כל הכוונה הטובה נגמרת בבכי ועצבים...

 

למה זה קורה?

אחת הסיבות לחוסר התיאום הזה בין ההורים לילדים בנושא מתנות, בין אם ליום המשפחה, ליום הולדת או כל מתנה אחרת, היא חוסר הדיאלוג בבית בין ההורים לילדים בעניינים הכספיים של המשפחה.

הורים לא נוהגים, בדרך כלל, לשתף את ילדיהם במצב החשבון שלהם, לא מסבירים להם את ההחלטות הכלכליות שלהם ולרוב בכלל לא משוחחים עם ילדיהם על כסף.

 

מתי ילדים כן שומעים על כסף?

לרוב זה קורה באחת משתי סיטואציות: כשההורים אומרים להם "אין לי כסף" לדוגמא במקרה שדובר בו קודם, או כשההורים מתווכחים ביניהם על כסף.

בשני המקרים הילדים מסיקים שכסף הנו נושא בעייתי, מסתורי, שעדיף לא לדבר עליו. מעבר לזה, כיוון שביקשו משהו ונתקלו בסירוב שלמעשה לא מובן להם, לעיתים עשויים הילדים לחשוב שהם 'ילדים רעים' או לקשר בין כסף להתנהגות טובה/רעה דבר שכמובן איננו רצוי.

 

מה אפשר לעשות?

כמו בהרבה תחומים אחרים בחיים, גם כאן מומלץ לדבר ולא להסתיר. הדיאלוג על כסף יכול להוות הזדמנות נהדרת לדבר וללמד את הילדים על מגוון ערכים חשובים נוספים וחבל לפספס אותו.

דברו איתם על כסף באופן כללי וגם על הכסף במשפחה שלכם. כמובן שלא צריך לרדת לפרטים או להלחיץ חלילה את הילדים, אבל אם אתם במצוקה כלכלית על הילדים להיות מודעים לזה ברמה כלשהי לפחות.

הראו להם איך אתם בונים תקציב חודשי, כמה כסף אתם מקצים למזון, לחשמל, למים וכד', וכמובן גם למתנות... אם אתם חוסכים כל חודש קצת כסף בצד הסבירו להם וספרו להם מה מטרת החסכון. ספרו להם מה זו משכורת ומה אתם עושים לפרנסתכם, ועוד.

והכי חשוב, זכרו שאתם, ההורים, מהווים את מודל החיקוי מספר אחד של ילדיכם. אם הם יראו אתכם חוסכים- הם ילמדו לחסוך, אם הם יראו אתכם עובדים לפרנסתכם- הם ילמדו מה זו אחריות וחריצות, ואם הם יראו אתכם מתנהגים כצרכנים נבונים- הם יפתחו הרגלי צרכנות נבונה בעצמם.

 

ומה לגבי המתנה ליום המשפחה?

כשילדיכם יהיו מודעים למשמעותו של הכסף וכן למציאות הכלכלית שאתם שרויים בה, וכשהם יהיו שותפים להגדרת סדרי העדיפויות המשפחתיים בבית, תהיו בטוחים שגם בנושא המתנות תצליחו למצוא פתרון יצירתי...

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמאבאעוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?