ככל שיום המשפחה מתקרב – מציפים אותנו ביותר ויותר פרסומות שמעודדות אותנו לחגוג יום זה בעיקר ב... קניון.

החברות מציעות צעצועים, ממתקים, חבילות נופש ומה לא! זהו לא החג הראשון שעסקים רבים מנסים להפוך אותו ממועד מיוחד ומרגש לעוד סיבה לצאת לקניות חסרות רסן. וכמו בכל חג אחר- זה מאתגר, אך אפשר לעמוד בפיתוי זה.

 

להלן כמה שיטות שתעזורנה להתמודד:

 1. חשבו על מתנה רגשית שהייתה משמחת את בני המשפחה: בילוי משותף בפארק, משחק קופסא שמזמן מחכה שתתפנו אליו, פאזל, ביקור אצל סבא וסבתא או סתם עזרה בשיעורי בית שהילד זקוק לה. לפני שאתם רצים לבזבז את כספיכם ולסמן וי על קניית מתנה ליום המשפחה – תהיו יצירתיים ותחשבו על מתנה פשוטה ומרגשת שתשאיר יותר חיוכים מכל דבר עטוף שתביאו הביתה מהחנות.
 2. אל תיפלו במלכודות המבצעים - הם תמיד יהיו שם, מחכים שתזדזרו להצטייד במלאי שרוב הסיכויים שאין לכם איפה לאחסן אותו. בחנו את עצמכם: האם תכננתם לקנות את המוצר הזה בכל מקרה לאחד הילדים או שהמבצע ה"כדאי" והעובדה שמדובר ביום המשפחה הוא שדוחף אתכם לפתוח את ארנקכם. ככל שתהיו צרכנים נבונים יותר ומאפקים יותר, שיודעים מה הם רוצים לצרוך וכמה - כך יותר כספים יישארו בחשבונכם ולא יעברו לרשתות שיווק והבנקים שנהנים מהמעידות של הצרכן הרגשן והמבולבל. את כל העודפים הללו, תוכלו כמובן להשקיע במשפחתכם בעתיד, בדברים שבאמת חשובים, כמו קנית ספרי לימוד באוגוסט, קייטנות בפסח, בר מצווה וחוגים.
 3. בנו תקציב ליום יום וגם לחג – דרוש מאמץ מנטלי כדי להתחיל לחשוב על תקציב כמשהו חיובי, אבל שווה לנסות! במקום לראות בתקציב משהו מגביל, תשתדלו לחשוב עליו כעל גבולות גזרה ששומרים עליכם ועוזרות לכם לקבל החלטות נכונות לא רק בחגים אלא גם בשוטף. כמה אתם יכולים להוציא על ההוצאות השוטפות? הוצאות חריגות? חיסכונות "למקרי חירום" ולאירועים עתידיים חשובים (כמו בר מצווה)?
  ומה קורה אם התקציב שנשאר ליום המשפחה צנוע מדי? אפשר להיות יצירתיים ולחשוב על מתנות לא יקרות אך מרגשות שייזכרו ליותר זמן מעוד צעצוע יקר לילד.
  הכלי של התקציב גם יעזור לכם להיפטר מההרגל של "להוציא יותר ממה שאתם מכניסים", כלל מצויין בכל הנוגע לתזונה ודיאטות, אבל גרוע מאוד בכל הנוגע לניהול נכון של כלכלת המשפחה...
 4. העניקו מתנה לעצמכם ולמשפחתכם ופתחו קופת "חסכון למקרי חירום במשפחה" במטרה לצבור בה בין 1,000 ל-10,000 ₪. כל הסכום שיצטבר בה ישמש אותם לשמירה על איזון התקציב המצב הכלכלי במשפחה או כ"כסף לבן ליום שחור" ויהוו רזרבה או רשת ביטחון למקרי חירום כמו טיפולי רכב, טיפולי שיניים ו"הפתעות" לא נעימות אחרות שקורות לנו פה ושם.
 5. כתבו על גבי כרטיס ביקור קטן את המטרות הפיננסיות שלכם: החזר חוב, רישום ילד לחוג חדש, הגדלת חיסכון "כספי חירום", קניית רהיטים חדשים לבית, נסיעה לחו"ל עם הילדים, רכב חדש או כל דבר אחר שייתן לכם מוטיבציה להוציא פחות כספים על דברים לא משמעותיים ביום-יום. כל פעם שתפתחו את הארנק כדי לשלוף משם כסף כדי לממן עוד קניית דחף שלא תיכננתם או סתם קניה יקרה מדי ליום המשפחה, זה יזכיר לכם את המטרות הללו שהצבתם לעצמכם ויעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה לגבי כל קנייה וקנייה.
 6. נהלו משא ומתן על הדברים שאתם בוחרים לרכוש בסופו של דבר – גם אם זה יאלץ אתכם לצאת מאזורי הנוחות שלכם. בסופו של דבר זה יקרב אתכם להגשמת אותם החלומות שרשמתם.
 7. נסו לעשות דיאטת בזבוזים בחגים – תשדלו להשתמש פחות בכרטיסי אשראי כדי לקנות פחות דברים שאתם לא צריכים בכסף שאין לכם!

 

והכי חשוב, ככל שתרבו לשתף את הילדים בשיקולים שלכם לניהול הכסף ולערב אותם בקבלת החלטות, כדי שגם הם יצברו ניסיון בשימוש מושכל במשאבים העומדים לרשותכם, כך תוכלו לתת להם מתנה יקרה מפז- היכולת להגיע לעצמאות פיננסית בהגיעם לגיל הבגרות.

היש מתנה נפלאה מזאת ליום המשפחה הקרוב?

 

אז חג משפחה שמח,

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
מנהלת תחום "איפה הכסף" בפורטל אמאבא
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 

(*) כתבה זו אינה מהווה המלצה, ייעוץ או חוות דעת בנוגע לכדאיות השקעות שהוצעו לעיל. המלצות אלה אינן יכולות לבוא במקום ייעוץ המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. הסתמכות על המידע האמור הינה על אחריותך האישית בלבד כותבת לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה משימוש בכתבה זו. לפני ביצוע כל רכישה או השקעה, מומלץ לפנות ליועץ השקעות מוסמך.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?