בעוד מספר ימים, יזכה עם ישראל להזדמנות לממש את זכותו הדמוקרטית ולבחור את נבחריו לכנסת ה-19 של ישראל.

בעוד מספר ימים, כמו מדי 4 שנים, יזכה עם ישראל להזדמנות לממש את זכותו הדמוקרטית ולבחור את נבחריו לכנסת ה-19 של ישראל. הבחירה לא תהיה קלה: ישנן 3 מפלגות ימין, 3 מפלגות מרכז, 5 מפלגות שמאל, 4 מפלגות חרדיות, 3 מפלגות ערביות, 3 מפלגות עולים ו-13 מפלגות נישה. כך שהבוחר יצטרך לקבל החלטה בין 34 מפלגות בלבד...

אכן לא פשוט...

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות בתחום של הכלכלה הפסיכולוגית הוכיחו שככל שניצבות בפנינו יותר בחירות, כך יותר קשה לנו לבחור. ולא רק זה, אלא שריבוי בחירות הרבה פעמים אף מניע אותנו להחלטה של לא לבחור כלל!

ולא פלא שזה כך!

יותר קשה ואולי אף בלתי אפשרי להשוות ולבחור בין 34 מפלגות, במיוחד אם במצע של כל אחת מהן יש משהו שמדבר אלינו.

אך למרות הקושי, גם הבחירה הזאת אפשרית. וכמו בכל מצב שבו אנו מתבקשים לבחור בין חלופות- בין אם זה בחירת בן/בת זוג, מקום עבודה, יעד לחופשה משפחתית, קנייה חשובה לבית או סתם בילוי –יש כללים ברורים להשלמתו המוצלחת של תהליך קבלת ההחלטות.

 

להלן כמה מהכללים הללו:

לקחת אחריות ולבחור כן להצביע

כמו בתקציב המשפחתי שלנו- אם נבחר שלא לנהל אותו אלא ניתן לו להתנהל לבד או שנאפשר לאחרים לנהל אותו- אנחנו כנראה נגיע למקום פחות טוב מזה שהיינו מגיעים אליו אילו בחרנו להיות אקטיביים ולקחת אחריות על הבחירות הללו.

להבין בין מה למה אנו בוחרים

כמו בבחירות שאנו עושים מדי יום כצרכנים- גם פה נדרש להפגין מיומנויות של צרכנות נבונה – לבחון היטב את המוצרים שמציעים לנו ולראות הם אכן עונים על צרכינו ועומדים בתקציב שעומד לרשותנו.

להחליט מהם הדברים שבאמת חשובים לנו

מיהן המפלגות שמייצגות בצורה הטובה ביותר את האינטרסים הכי מהותיים שלנו. נכון שעל פניו הכל נראה ונשמע די דומה, אבל אם נתמקד בנושאים העקרוניים עבורנו - בין אם זה ביטחון, כלכלה או דת- נוכל לזהות את המפלגה שדעותיה הכי קרובות לשלנו בנושאים הקריטיים. בדומה לבחירת מוצר מבין כל המוצרים שמונחים על המדף- חשוב שהתכונות שלו ישקפו את הערכים והטעמים שלנו תוך דגש על הדברים העקרוניים לנו ביותר.

לבחור באנשים שהוכיחו את עצמם בעבר ו/או אנשים שגורמים לנו להאמין ביכולתם לשנות לטובה את המצב הקיים

הכל מתחיל ונגמר באמונה- אם נאמין בעצמנו שאנו יכולים לבחור את הבחירה הטובה עבורנו – אין ספק שנצליח לעשות זאת.  כל אחד מאיתנו יודע מהו הדבר הנכון עבורו- כעת נותר רק לממש את היד הזה.

 

לא חייבים לשתף את כולם ולהסביר את בחירתכם

תהליך הבחירה הוא תהליך אישי שאין צורך לחשוף אותו לעיני כל – מספיק שתהיו שלמים על בחירה שלכם. לא משנה מה קנה השכן- חשוב שאתם תקנו רק את מה שאתם צריכים – בהתאם להעדפותיכם האישיות והערכים שאתם מאמינים בהם.

 

לקבוע דד ליין לקבלת החלטה

במקרה הספציפי של הבחירות – יש תאריך יעד סופי ה-22 בינואר 2013. יחד עם זאת מומלץ לקבל החלטה כמה ימים לפני ולא לחזור ולהרהר בה. כך תוכלו להימנע מלשוב ולבחור מחדש עשרות פעמים  אלא לגשת לקלפי בתחילת יום הבחירות, לממש את זכותכם הדמוקרטית ולהנות מיום חופשי עם המשפחה.

 

לא להתחמק מבחירות

כי אם אנו לא נבחר- מישהו אחר יבחר בשבילנו וזה לא יהיה בהכרח בחירה יותר מוצלחת מזו שאנו היינו עושים.

 

 

בהצלחה בבחירות,

יוליה

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
מנהלת תחום "איפה הכסף" בפורטל אמאבא
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?