בחנות צעצועים עמד אבא ואמר לבתו "מה שאת רוצה - קחי". הילדה הסתכלה על המדפים השונים - ולא הצליחה לבחור דבר

בחירותיו של הילד...

אני זוכרת שיום אחד הייתי בחנות צעצועים, עמד שם אבא ואמר לילדה שלו "מה שאת רוצה כאן - קחי..." הילדה הסתכלה על המדפים השונים ועל אביה ולא בחרה כלום. שוב אמר לה האבא "תבחרי מה שבא לך... אני קונה לך..." הילדה הסתכלה עליו במבט תוהה, הלכה ובחרה לה בובה קטנה.

לעיתים קרובות אפשרויות הבחירה הרבות גורמות לילד להתבלבל, אין לו עדיין את ה"כלים" הנכונים לדעת איך לבחור נכון מתוך השפע הגדול שיש כיום. הילדה היתה מבולבלת מאד, היא לא הבינה מה היא כן רוצה או לא רוצה.

לכן חשוב שאנו ההורים נדע לכוון נכון את ילדינו לבחור נכון. אם אותו אבא היה מראש שואל אותה "מה היית רוצה משחק קופסא או בובה?", למשל, היה לילדה קל יותר לבחור.

 

כבר בגיל הרך אנו כהורים יכולים לאפשר לילדים את היכולת לבחור, לדוגמא, ילד שמסרב להתלבש בבוקר לגן, כדאי לשאול אותו "איזה חולצה אתה רוצה ללבוש לגן, את החולצה עם הפיל או הצפרדע?" בשאלה הזו אנו מעניקים לילד מסגרת מסוימת שקל לו לבחור מה ללבוש ומוציאים אותו מתוך ה"בלבול" שהוא נמצא בו.

 

ככל שהילדים גדלים כך הבחירות שלהם נעשות יותר מורכבות. איך אפשר לאפשר את הבחירה של הילד מבלי שזה יתנגש ברצונות שלנו כהורים?  

בצורת השאלה בה שואלים את הילד. בשאלת הבחירה שומרים על "מסגרת" שתתאים לנו כהורים אך יחד עם זאת תכבד את רצונו של הילד.

לדוגמא, אם נשאל את הילד "מה אתה רוצה לארוחת ערב?" הילד יכול לענות תשובה שלא תהיה מקובלת עלינו כמו ממתק, או לחם עם שוקולד. אך אם נשאל את אותה שאלה בצורה שבה אנו מעניקים "מסגרת", למשל: "מה אתה רוצה לארוחת ערב, כריך עם חומוס כמו שאתה אוהב או חביתה עם ירקות?" התשובה תהיה מקובלת על שני הצדדים יחד.

 

את שאלות הבחירה הללו ניתן לקחת לכל תחום של הילד ובכל גיל, בגדים, חברים, אוכל, שיעורי בית ועוד. החשוב הוא לתת דגש בשאלה למשהו שאנחנו יודעים שהילד שלנו אוהב ויהיה מקובל עליו וגם עלינו כהורים, על מנת שנוכל לקבל תשובה שלא תיצור התנגדות של אחד הצדדים.

 

חשוב להתחיל כבר בגיל הרך ובכך נאפשר לילד לפתח את "כלי הבחירה" על מנת שילמד לבחור נכון במהלך חייו.

 

 

על הכותבת:
עמליה עלימה
מאבחנת ומטפלת מוסמכת בילדים עם קשיי התנהגות/לימוד/ תפקוד
מוכנות לכיתה א‘
טלפון 054-7231104
מייל :amalia@amaliaalima.co.il
אתר: amaliaalima.co.il

 


עוד באותו נושא

כיצד לדבר עם ילדיכם המתבגרים על סקס?

הורים רבים מתחבטים בשאלה האם וכיצד לפנות לילדיהם בנושא יחסי מין. טיכסנו עבורכם כמה עצות שיקלו על השיחה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!