חורף היא העונה שבה יש לנו קצת יותר זמן בבית עם המשפחה, שאנו יכולים להשקיע בטיפול בפיננסים שלנו.

חורף היא העונה שבה יש לנו קצת יותר זמן בבית עם המשפחה, שאנו יכולים להשקיע בטיפול בפיננסים שלנו. זהו זמן מצויין לחולל שינוי חיובי בפן הכלכלי של חיינו ועם קצת משמעת עצמית ומודעות ניתן להביא הבראה כלכלית לכיסנו לא רק לחורף, אלא גם לאביב, הקיץ ולסתיו!

 

אז מה עושים בסופי השבוע החורפיים?

נצלו את סופי השבוע הגשומים בבית לבחינת המצב הקיים וקביעת סדרי העדיפויות שלכם מחדש כדי שתוכלו ללהשיג את כל המטרות הכלכליות של משפחתכם, בטווח הקצר, הבינוני והארוך.

בטווח הקצר - יציאות יקרות לקולנוע אפשר להמיר בצפייה משותפת בסרט ביתי, מכורבלים מתחת לפוך ועם גישה חופשית לכל הנשנושים ממש כמו ב-VIP.

בימים גשומים ארוכים - אפשר להושיב את הקטנטנים מסביב לשולחן ולשחק במשחקי הקופסא שיש בבית (לא חייבים לקנות חדשים) ואף להשתמש במשחקים שמתפרסמים באתר אמאבא במדור "איפה הכסף" לילדים. כך גם תוכלו להנות מזמן איכות ביחד וגם להעביר כמה מסרים חינוכיים בנוגע לכסף סדרי עדיפויות בחיים.

 

להתכונן לקיץ כבר עכשיו!

בחורף ההוצאות של משפחה ממוצעת יורדות – זוהי תקופה מצויינת ליצירת רזרבות להוצאות הצפויות לנו בחופשת פסח והחופש הגדול, שגדושות בהוצאות.

הכינו כבר עכשיו רשימה של ההוצאות המרכזיות שצפויות לכם בחודשים חמים יותר (כגון קייטנות, טיולים וכו') ושימו בצד את כל מה שאתם מצליחים לחסוך בחורף.

הרזרבות האלה יעזרו לכם לעבור בשלום את התקופות היותר חמות. 

אבל מאיפה יהיו רזרבות? אם נצמצם בהוצאות לא הכרחיות ונדע לשמור טוב יותר על הכסף הקיים- אז יהיו לנו עודפים לחיסכון.

 

איך נצמצם הוצאות?

חשמל - דאגו להתלבש חם גם בבית- עדיף, וגם יותר בריא, להסתובב בבית לבושים בסוודר, צעיף וגרביים מאשר ללבוש חולצה קצרה ולהפעיל את המזגן 24 שעות ביממה. 

מסעדות ובילויים הוצאות המזון מהוות חלק משמעותי מתקציב ההוצאות המשפחתי. וכאשר קר בחוץ, אז במקום לצאת למסעדות יקרות, אפשר לבשל ביחד עם הילדים וכך לחסוך בהוצאות ארוחות בחוץ. ואם כבר החלטנו ללכת למסעדה, תשקלו לוותר על ארוחות ראשונות שבדרך כלל די יקרות ולא כל-כך משביעות. את כל מה שתחסכו על ארוחות תוכלו להפקיד לחיסכון לעונות הבאות.

מבצעי סוף עונה - מומלץ לעצור רגע לפני שאתם שולפים את ארנקים לנוכח שלטי "סוף עונה" שמתפשטים לאחרונה כאש בשדה הקוצים בכל חלונות הראווה של חנויות בקניונים ומרכזים מסחריים. לפני שאתם קונים עוד ועוד – תחשבו האם הפריט- נשוא ההתלבטות הוא בגדר "אני רוצה אותו" או "אני צריך אותו", ואם אתם לא באמת צריכים אותו- עשו לעצמכם טובה והחזירו אותו למדף. בין אם זה מוצרי מזון בסופר שלא ברור מי יאכל (והאם בכלל כדאי שייאכל), ספרים חדשים (שספק אם באמת נקרא) או בגדים (שלא ברור איפה נאחסן, כי הארון גם ככה מפוצץ בפריטים שלא מספיקים ללבוש) – הכלל הפשוט הזה יאפשר לכם ליישם את העיקרון MORE IS LESS ולהנות מיתרת עו"ש חיובית יותר.

בונוסים - תקופת החורף זוהי התקופה שבה חלק מהחברות מחלקות משכורות 13 ובונוסים על ביצועים של השנה שחלפה (בדרך כלל מינואר עד אפריל). חשוב להתכונן לזה ולחשוב על הייעוד הנכון ביותר עבור כספי בונוסים.

המלצה שלי - ראשית, לבחון את האפשרות של שימוש במרביתם של הכספים הללו לכיסוי חובות קיימים וזאת על מנת להגדיל את הכנסתכם העתידית (על ידי צמצום הוצאות ריבית על מינוס וקיטון בהחזרי הלוואות חודשיים). בכ-10% ניתן להשתמש להוצאות שוטפות או פינוקים צנועים ואת היתרה- לחסוך בקופת  "העונות החמות", קופת "מקרי חירום למיניהם", או בקופת חיסכון אחרת למטרה מוגדרת כגון שיפוץ, חופשה משפחתית, השתלמות מקצועית או כל מטרה "טובה" אחרת.

 

אז- תיהנו מחורף,

שלכם,

יוליה

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
מנהלת תחום "איפה הכסף" בפורטל אמאבא
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?