יש שבחרו לעבוד ולהתפתח קודם ולהביא ילדים אח"כ, יש שזה מה שנגזר עליהם, כך או כך התוצאה היא אחידה:

זאת ילדותי השנייה

אצל חלקנו זה מבחירה. בחרנו לעבוד, לממש, לסיים את התואר הראשון והשני, להתקדם בחיים ורק לקינוח להתפנות ולהביא חיים לעולם.

אצל חלקנו חלוקת הקלפים היתה שונה, הגורל הועיד לנו לחכות זמן רב, לבן זוג, או לילדים.

אך התוצאה היא אחידה: נושקים ל40 כבר די מבוססים, ועסוקים בהורות מאוחרת, מתחילים את הצעדים הראשונים, מגלים את הילדות מחדש, יותר בשלים יותר שקולים, ונהנים מכל שנייה.

 

האם זה מומלץ? האם כדאי להביא ילדים בגיל 40? בעד ובנגד- לפניכם...

 

למה כן?

1. כי הספקנו המון לפני- בדרך כלל קל יותר להשלים את הלימודים בגיל צעיר יותר וברצף, כולנו יודעות כמה קשה לחזור ללימודים אחרי שפרשתן כחמש עשר שנים מהמסלול, המוח כבר לא בעניין וקשה הרבה יותר לחזור לשגרת הלימודים, במיוחד שצריך לשלב במהלך המטלות גם בית ילדים ואולי גם עבודה. ולכן לפעמים מותר לנו להיות אנוכיות ולסיים את כל מה שאנחנו רוצות ושואפות אליו לפני שהתפנינו למשימת ההורות.

2. כי יש יותר סבלנות- הגענו לגיל הבשלות ובגיל הזה קל לנו יותר ליהנות עם הילדים, זה גיל רך יותר ורגוע, ולהקדיש את עצמנו לילדים בגיל כזה זאת זכות ולא משימה.

3. כי זה מצעיר אותנו- כי דווקא בגיל הזה קל לנו יותר להתחבר לילדות בחזרה, אנחנו כבר לא ילדים בעצמנו, לא בני עשרים, והשילוב הזה של הרוך והתמימות והאפשרות שניתנת לנו לראות את העולם מחדש דרך העניים של ילדינו, זה אחד הדברים הטובים ביותר לעבור איתם את שנות ה30 40 פלוס, הטיולים בטבע, הגילויים המאושרים של החיים, ניתנת לנו סוג של מתנה לחיות מחדש את הילדות דרך העניים של אלו שאנו אוהבים יותר מהכל.

4. כי הבית נשאר מלא לעוד כמה שנים- אצל זוגות שהביאו ילדים בגיל צעיר זה השלב שבו הבית מתחיל להתרוקן ובני הזוג צריכים להתמודד מחדש עם השקט, ואילו בהורות מאוחרת, ישנן עוד הרבה שנים של רעש והמולה שיישארו בבית...

5. כלכלית – הרבה יותר קל לממן ילדים בגיל מאוחר יותר כאשר המצב הכלכלי של בני הזוג כבר מבוסס ואיתן, והעבודות שלהם יציבות.

 

ולמה לא?

1. כי זה הגיל להתחיל לבלות, ורוב החברים שלנו מתחילים עכשיו את החיים, רובם יוצאים עכשיו לטיולים בחו"ל, ועושים כמעט כל מה שמתחשק להם, קל להם יותר הילדים שלהם גדולים, ואילו אנחנו מקורקעים עכשיו לבית עם ילדים קטנים שזקוקים לנו.

2. כי מבחינה בריאותית זה בעייתי יותר- אמנם היום הילודה עוברת לגילאים מבוגרים יותר ויותר, ובכל זאת ידוע שעדיף להביא ילדים בגיל צעיר יותר, הסיכונים לאם ולילד נמוכים ולגוף קל יותר ללדת בגילאים הצעירים.

3. כי לא נעים ללכת עם סבא לגן- וזה קורה, לפעמים כאשר בני הזוג הם ממש מבוגרים, שאר ההורים הצעירים בגן חושבים שמי שהגיע עם הילד הוא סבא/סבתא ולא ההורים המקוריים, לפעמים לילד זה עשוי קצת להציק.

 

ובכל זאת, לסיכום, לא משנה מה החלטתם או מה החליטו החיים בשבילכם, אם אתם נושקים ל40 ויש לכם משפחה צעירה, אל תתייחסו לסטטיסטיקות ומחקרים, תחיו את החיים כמו שטוב לכם, תיהנו עם הילדים שלכם כאילו אין מחר, ותמצו כל שניה, כמאמר השיר,

"עול השנים כבר נשכח

זו ילדותי השניה

ליבי נפתח".

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמאבא


עוד באותו נושא

הטרדה מינית בילדים

מהי בכלל תקיפה מינית בילדים? איך נזהה האם ילדנו חווה פגיעה כזו? ואיך נהיה בטוחים שאם יקרה לו משהו הוא...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!