כבר עבדנו באי אלה עבודות, היו לנו מנהלים, אולי ניהלנו אנשים, פגשנו אנשים, טיילנו קצת בעולם ואנחנו כביכול בגיל של שגרה

מנהלת אתר זה חגגה לפני כשבוע את יום הולדתה ה40, ולכבוד זה ולכבוד העובדה שאני אוטוטו בן 39 (שזה כבר נושק ל40) החלטתי לכתוב קצת על הרהורים שיש לאנשים בגילאים הללו (37-42).

בגילאים האלה כבר עבדנו באי אלה עבודות, היו לנו מנהלים כאלה ואחרים, מעצבנים יותר ומעצבנים פחות, אולי ניהלנו אנשים, פגשנו אנשים, טיילנו קצת בעולם ואנחנו כביכול בגיל של שגרה (אם יש משהו כזה בכלל...).

זהו גיל שהרבה אנשים מסתכלים על החיים שוב כמו ביום שהם השתחררו מהצבא- מה אני רוצה לעשות עם החיים שלי? איך אממש את עצמי בצורה הכי טובה? האם העבודה שאני עובד בה זה באמת המימוש שלי, האם בשביל זה התאמצתי והגעתי עד הלום? איזה דוגמא אני רוצה לתת לדור הבא, האם אני רוצה להשאיר חותם בעולם הזה וכיו"ב, מעין תחושה של בלבול, אולי רצון לשבור את הכלים ולהרכיב את העולם שלנו קצת מחדש, עם רצון לחידוש כמו ילד בן 20 אבל עם שכל, תובנות ופחדים של בן אדם בגיל 40.

 

לא פלא שהרבה עסקים זעירים וקטנים נפתחים ע"י אנשים בגיל הזה.

אם נעשה סקר בקרב העסקים הקטנטנים, נגלה פעמים רבות שהסיבה לפתיחת עסק זעיר היא לא סיבה כלכלית, נהפוך הוא- הרבה פעמים בעלי אותם עסקים מרוויחים מהעסק הרבה פחות משהיו יכולים להרויח לו היו ממשיכים להיות שכירים בעבודה שבה עבדו בשנים האחרונות. אז מהו אותו מימוש עצמי שכולם רוצים ולמה זה מניע אנשים?

 

מסתבר שמימוש עצמי, קבלת ערך מהעבודה ותחושה שאנחנו עושים משהו חשוב, שאנחנו משפיעים נותן לפעמים לבן אדם הרבה יותר מכסף.

אך אליה וקוץ בה.... כולנו (אני והרבה שאני מכיר לפחות...) צריכים להתפרנס, ולכן כשמקימים עסק, כדי שנהנה ממימוש עצמי כדאי גם שנתפרנס ממנו כמו שצריך. כדי שנתפרנס מעסק כמו שצריך צריך לדעת לנהל אותו, לשווק אותו ולקדם אותו באפיקים השונים.

לא כל אחד מתאים לניהול עצמאי של עסק ואם מישהו הוא ממש לא מתאים, הסיכון שהוא ימצא את עצמו ללא פרנסה מהעסק גבוה מאד. (צריך לזכור את הסטטיסטיקה של העסקים הקטנים במדינת ישראל).

 

אז מה עושים?

בודקים עם עצמנו אם אנחנו מתאימים לניהול עסק שכזה. כדי לעזור לכם הכנתי שאלון קצר בסגנון "בחן את עצמך" שעוזר לנו לבחון האם אנחנו מתאימים לניהול ושיוק עסק קטן (להורדת השאלון...).

במידה ואנחנו, לאחר דיון מעמיק עם עצמנו ואולי מספר פגישות עם מאמן-יועץ עסקי (שמאד ישתלמו בסופו של דבר), שיעזור לנו בפרשת הדרכים הזו מחליטים שאנחנו מתאימים ניגשים לפתיחת העסק וקדימה הסתער.

במידה ולא, ממש לא כדאי לוותר על המימוש, אבל כן לפתוח עסק זעיר מבלי לפרק את המסגרות הכלכליות הקיימות ולעשות את העבודה בקטנה, אולי תוך כדי גם נלמד קצת על ניהול עסקי ונרכוש כלים מתאימים לבניית תשתית עסקית.

 

שבת שלום לכולם,

שלכם, רמי בוכניק

 

 

על הכותב:
רמי בוכניק,
מאמן ויועץ עסקי מנהל תחום הורות וקריירה
http://www.coachhome.net
הצטרפו אליי לפייסבוק http://www.facebook.com/coach2u

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?