ידוע שאחיזה נכונה של עיפרון היא חשובה, אך האם עצרנו פעם להבין באמת את חשיבותה וכיצד היא יכולה להשפיע על הילד?

אחיזה נכונה

אחיזת עיפרון

כהורים לילדים בגיל הרך אנו יודעים שאחיזה נכונה של עיפרון היא חשובה. אך האם עצרנו רגע על מנת להבין באמת את חשיבותה של האחיזה וכיצד זה יכול להשפיע על יכולת הילד בלמידה?

אחיזה לא נכונה ברוב המקרים גורמת ללחץ והתעייפות של השרירים באצבעות, התוצאה, הילד לא מספיק להעתיק מהלוח, כתב לא קריא, היד מתעייפת ואין רצון לכתוב.

כשילדנו מגיעים לגן חובה, רגע לפני כניסתם לכיתה א‘, מתחילים לשים לב לאחיזה הנכונה של הילד, הדרך המקובלת היא להניח את העיפרון בין האצבע לאגודל ושישען על האמה, הקמיצה והזרת קפוצות (סגורות).

לילד לוקח בדרך כלל זמן להתרגל לאחיזה הזו, מגיל רך כאשר מתחילים לאחוז בטוש, צבע ועפרונות שונים, הילדים מסגלים לעצמם סגנונות אחיזה שונים שיוצר אצלם הרגל, רצוי כבר מהתחלה ללמד לאחוז נכון את הצבע, עיפרון וכו‘...

דרך פשוטה ללמד את הילד לאחוז נכון היא לפני שמבקשים ממנו להחזיק את העיפרון, לקחת חתיכה קטנה של דף נייר ולגלגל אותה לכדור קטן, הזרת והקמיצה מחזקים את הנייר שלא יפול, אצבע ואגודל נדבקים ונחים להם על האמה...

כדאי לתרגל את מנח האצבעות לפני שהוא מחזיק את העיפרון, ואח"כ להניח את העיפרון בין האצבע והאגודל.

 

הצבת הנייר או המחברת

מומלץ שהנייר או המחברת יהיו בזווית קטנה ולא ישר מול הגוף. כאשר הדף בזווית כלפי שמאל או ימין תלוי באיזה יד הילד כותב, זה מקל את הכתיבה אצל הילד ועוזרת בזרימה של הכתיבה והיד שלא כותבת מחזיקה ותומכת את הדף שלא יזוז.

זוהי הדרך הטבעית של הגוף לכתיבה נכונה. רצוי למצוא יחד עם הילד את המנח של הדף הנכון ביותר עבורו לכתיבה.

 

כיום ניתן למצוא בחנויות השונות עפרונות וגם טושים משולשים אשר עוזרים ותומכים באחיזה נכונה, כמו כן ישנם גומיות משולשות צבעוניות שילדים מאד אוהבים שניתן "להלביש" על העיפרון  ועוזר באחיזה נכונה של עיפרון.

 

בהצלחה,

עמליה

 

 

על הכותבת:
עמליה עלימה
מאבחנת ומטפלת בילדים לפי שיטת ורדי
קשיי התנהגות, לקויות למידה, מוכנות לכיתה א‘
טלפון: 054-7231104, דוא"ל: amalia@amaliaalima.co.il

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!