חנוכה הוא אחד החגים האהובים על הילדים והסיבה היא מעבר למופעים לסופגניות וללביבות... כי בחג הזה יש גם דמי חנוכה

חג החנוכה הוא אחד החגים האהובים על הילדים.

חג זה מזמן לנו, אמא ואבא, הזדמנות לבלות יותר זמן איכות עם הילדים – ללכת ביחד לירידים, לרקוד במסיבות, לבקר באירועי חנוכה, לצפות במופעים מושקעים ומה לא!

גם הסופגניות, המאכל המסורתי בחנוכה הוא מעדן של ממש!

אבל יש סיבה נוספת לכך שכל ילד מצפה בכיליון עיניים לבואו של החג והיא... המתנות!

המתנות שמקבלים בחנוכה הן המתנות הכי שוות, כי מקבלים דמי חנוכה - כסף שאתו אפשר לקנות כל מה שרוצים! סבא והסבתא והדודים וההורים כולם מרעיפים על הילדים שטרות ומטבעות שגורמים להם להרגיש עשירים וכל יכולים!

 

וזה מזמן לנו, ההורים, הזדמנות מצויינת לחנך את הילדים לניהול פיננסי נכון ולתת לילד, חוץ מהמתנה החולפת כה מהר, בדמות כמה שטרות, גם מתנה לחיים, שתשמש אותו עוד הרבה שנים קדימה.

 

איך? הנה כמה רעיונות:

  1. למדו את הילד לספור את הכסף, מטבעות ושטרות. כך תוכלו גם לשפר את היכולות של הילד בחשבון.
  2. העניקו לילד במתנה גם קופה קטנה וזאת כדי להראות לו שכסף זה דבר ששומרים, אחרת הוא ייעלם כהרף עין.
  3. חנכו לדחיית סיפוקים- בחרו פריט או שניים שהילד אוהב, ונקבו במחירו. כעת סיפרו ביחד כמה פריטים משני הסוגים הוא יוכל לקנות בסכום שקיבל בחנוכה. בשלב הבא תחשבו ביחד על פריט אחר- גדול ויקר שיידרשו כמה חגים של חנוכה כדי שהילד יוכל לקנות אותו. זה ייתן לילד עוגן להשוואה ופרופורציות שיאפשרו לו להשוות בין המוצרים על בסיס מחירם.
  4. בשלב הזה דברו עם הילד על סדרי עדיפויות- כיוון שיש סכום כסף נתון שלא מאפשר לקנות את כל מה שהוא היה רוצה לקנות - הוא צריך ללמוד להחליט מה הוא מעדיף ולקנות את מה שהוא באמת רוצה- מה שבאמת חשוב לו. הסבירו שאם לא יעשה זאת – הכסף יתבזבז על דברים קטנים שיישכחו מהר.
  5. חזקו אצל הילד תחושות של עצמאות ובחירה –אם הוא בוחר לקנות צעצוע יקר ויש לו רק חלק מהסכום- אל תוסיפו לו עכשיו- תגידו שיחכה לדמי הכיס של חודש הבא ואז יוכל לקנות את הצעצוע. כמובן שהוא יכול גם לבחור לקנות צעצוע פחות יקר או לקנות ממתקים- הסבירו לו את החשיבות של הבחירות שהוא עושה.
  6. תנו לו עקרונות לשמירה על התקציב – אפשר להציע לו לקנות משהו בסכום הנמוך מזה שיש לו בקופה ואם יבחר לעשות זאת- ניתן לו כמה שקלים נוספים לקנייה הבאה. כך יילמד לא להוציא את כל מה שיש לו ויפנים את העיקרון שאם אתה שומר חלק בצד- בסוף מקבלים יותר כסף, ואף יותר מכך...
  7. קראו ביחד את מה שכתוב על השטרות- למדו על דמויות היטוריות, ארצות, וסמלים. זה יהיה אחד משיעורי ההיסטוריה הכייפיים שילדיכם יזכרו!

 

זאת המתנה הכי טובה שאתם יכולים להעניק לילדיכם-  במקום לקטוף פרח עבורו, ללמד אותו לגדל גן שלם בכוחות עצמו!

 

חג חנוכה שמח,

יוליה

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?