חג החנוכה. נס כד השמן. כמה נפלא היה אילו אותו הנס היה קורה גם היום, אצלנו!

חג החנוכה. נס כד השמן. כמה נפלא היה אילו אותו הנס היה קורה גם היום, אצלנו!

הלוואי וכמות השמן שמספיקה ליום אחד הייתה מצליחה להאיר את ביתנו במשך 8 ימים שלמים. או, אם נהיה קצת יותר צנועים, שהמשכורת שלנו תספיק לנו לפחות עד סוף החודש...

כמה נפלא היה אילו כמו אותו כד השמן הקסום, הכסף לא היה נעלם לנו כל-כך מהר. ובמיוחד עכשיו, בחג החנוכה, כשצריך לקחת את הילדים למופעים ולחלק להם מעות חנוכה וכד'...

לעתים קרובות מדי, כשאנו נכנסים להציץ במתרחש בחשבון הבנק, במקום לראות שם איזה נס, אנו מקבלים חושך בעיניים מכל ההורדות שמופיעות בדפי הפירוט: עמלות, ריביות, הוראות קבע, משכנתא, כרטיסי אשראי, עוד קצת כרטיסי אשראי, הלוואות- ומה לא!

"מה זה?" אנחנו אומרים לעצמנו, "זו בטח טעות!" ועם כוחות מחודשים, שמקורם אולי בכמה סופגניות שאכלנו לאחרונה, מעודדים מסיפורי הניסים והנפלאות, מקווים לאיזה נס גם פה מתחילים לחפש בקדחתנות אחר חיוב מיותר ובלתי מזוהה (שבטח איזה אנטיוכוס רשע חייב בתקווה שלא נשים לב). אבל לא.

אחרי עבודה קשה של בדיקת כל כרטיסי האשראי והשורות הרבות בחשבון מגיעים למסקנה, שכל ההוצאות הן שלנו ושאין ברירה, הכל היה חשוב, הכרחי, וגם (כמו שזה היה נראה אז) לא יקר. ועדיין, איכשהו, היתרה הסופית היא שלילית...

ואז אנו חושבים על האחרים, על כאלה שלהם המשכורת בטח כן מספיקה "רגע", אנו אומרים לעצמנו, "אבל אצלם כד השמן פשוט גדול יותר"...

יכול להיות, אבל לא בהכרח.

זה נכון שלרוב האנשים יש מינוסים. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כ-52% מבעלי חשבון בנק היו במינוס בשנה האחרונה, מתוכם 21% נמצאים במינוס דרך קבע.

אבל אפשר גם אחרת.

איך עושים את זה?

קודם כל: לא מחכים לניסים!

מקבלים החלטה לצאת מהחושך אל האור ומתחילים כבר היום. לא מחכים למחר, לסוף השבוע, לחודש הבא או לאחרי החגים, אלא לוקחים על עצמנו את האחריות ומתחילים לנהל את החיים שלנו אחרת עוד היום.

מתחילים לעשות סדר, לקבל מידע על החיובים בחשבון הבנק, בהוראות הקבע ובכרטיסי האשראי, כי ידע זה כוח! וברגע שיהיה לנו את הכוח הזה, נוכל גם לשנות את המצב ולצאת מהחושך אל האור על ידי שינוים בהרגלי הצריכה וקבלת החלטות טובות יותר היום שיביאו לנו להרבה נחת גם בעתיד.

 

איך ומה בדיוק צריך לעשות? את זה תוכלו ללמוד במאמרים הבאים שיתפרסמו כאן באתר אמאבא בשבועות הקרובים ושיקנו לכם כלים לצעידה בדרך אל האור.

 

ובינתיים, שיהיה חג חנוכה שמח ומלא אור והארה!

 

שלכם,

יוליה

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?