בשבוע שעבר היו בעיתונים מספר כתבות על ילדים שנפגעו בבית, ועל זה אני כותב לכם היום.

זהירות ובטיחות

דברים מהלב

שלום ילדים,

בשבוע שעבר היו בעיתונים מספר כתבות על ילדים שנפגעו בבית.

הסיפור הכי מזעזע היה על שני אחים בן 5 ובן 6 ששיחקו בבית ועשו תחרות "מי יחזיק יותר זמן מעמד מתחת המים ללא אוויר". הם מילאו את האמבטיה במים והתחילו "לשחק" במשחק הנורא והמסוכן כל כך. וכל זה קרה כשאימא שלהם נמצאת בבית. כשהאח הקטן ראה שאחיו הבכור לא מוציא את הראש הרבה זמן ולא מגיב הוא הזעיק את האימא שלהם שראתה את בנה צף על המים עם הראש בתוך המים כשהוא טבע באמבטיה. אסון זה היה יכול להימנע לו האמא הייתה יותר ערנית ולא עוזבת את הילדים שלה לבד וגם אם הילדים לא היו חושבים על משחק כזה מסוכן. עוד דובר וסופר על ילד ששיחק בחומר דליק ומסוכן ותוך כדי משחק הוא הדליק אש שאחזה בו והוא נכווה וסובל מכוויות קשות בכל הגוף. עוד תוצאה כואבת וקשה עם מפציעה מיותרת שאפשר היה למנוע.

לצערי הרב כמי שנמצא מדי שבוע כבר 20 שנים במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל כליצן רפואי ראשי, שם אני פוגש את הילדים אחרי הפציעה ורואה את תהליך השיקום הקשה והכואב שנמשך לפעמים חודשים ושנים ואת ההורים שמבינים שטעו וסובלים מרגשות אשם בכך שיכלו למנוע את האסון לו היו יותר ערניים ויותר מעורבים במה שקורה בבית עם הילדים בכל רגע נתון.

אני מנצל את המדור שלי לפנות להורים: בטחון ובטיחות הילדים בבית הם באחריותכם. כשאתם עם הילדים תהיו רק איתם ולא בטלפון עם חברים או במחשב.

ארגון בטרם לבטיחות ילדים הוקם בדיוק ללמד איך להימנע ולהישמר מכל התאונות המיותרות בבית, בבית הספר, במגרש המשחקים ובכלל. אני מבקש מכל מי שקורא את המדור, ילדים והורים, כנסו לאתר האינטרנט של ארגון בטרם לבטיחות ילדים ותהיו חברים שלו בפייסבוק וביחד תלמדו איך לשמור ולהישמר בריאים ושלמים ולחיות חיים טובים ובטוחים בכל מקום שנלך.

שבוע בטוח וטוב,

איציק הליצן

 

פינת המעשה הטוב

השבוע אספר לכם על עומרי ונעמי אליהו מרמת גן.

הם תרמו את כל ספרי הילדים והקלטות שלהם וגם בגדים וצעצועים למשפחה של פליטים בדרום תל אביב, היות ונעמי ועומרי גדלו ואין להם צורך יותר בהם.

זה מאוד יפה ומרגש שילדים יוזמים פעולה כזו של עזרה לפליטים שחיים כאן ומקיימים מלחמת הישרדות יום יומית. 

כל הכבוד!

 

פינת המכתבים

שאלה: לאיציק הליצן שלום, קוראים לי רעות ואני גרה בפתח תקווה. אתה חייב לעזור לי, אני לא מצליחה להתרכז בכיתה וגם כשאני לומדת למבחנים והמורה חושבת שאני מפריעה כל הזמן. יש לי הורים מבוגרים שלא יכולים לעזור לי בלימודים. זה מתסכל אותי שאני לא מצליחה להתרכז. אולי יש לך רעיון? אני ממש צריכה עזרה. מחכה לתשובה מהירה.

תשובה: לרעות החמודה, אני חושב שאת באמת זקוקה לעזרה דחופה. מאוד יכול להיות שיש לך סוג של הפרעת קשב וריכוז ואם תעברי אבחון מסודר ויגלו שאכן יש לך תקבלי הקלות והבנות גם בלימודים וגם במבחנים. אני בהחלט מבין את מה שאת כתבת לי במכתב, גם הבן שלי אובחן עם הפרעת קשב ומקבל הקלות שעוזרות לו ללמוד ולהצליח. תפני דחוף ליועצת בית הספר והיא הכתובת שיכולה לעזור לך ולייעץ לך לאן לפנות.

 

ההמלצה השבועית

השבוע אמליץ לכם על ספר חדש "האנציקלופדיה של ההמצאות" שערך אלישע בן מרדכי בהוצאה משותפת דל אסטרולוג ידיעות אחרונות וספרי חמד.

זוהי אנציקלופדיה חדשה המרכזת עשרות המצאות ששינו את פני האנושות בתקופות שונות. עוד על האנציקלופדיה של ההמצאות...

מומלץ בחום, איציק הליצן

 

הבדיחה השבועית

שאלה: איך קוראים למאפרת בטלוויזיה?

תשובה: תיקי פור...

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!