למוסיקה תפקידים משמעותיים בחיינו, הרבה מעבר לחוויה הרגשית והאמנותית שהיא מעוררת בעת האזנה, נגינה או שירה. לכן...

מהי מוסיקה וכיצד היא משפיעה על חיינו?

מקורה של המילה "מוסיקה" היא במילה היוונית "מוזה" ואכן משמעותה המילולית של המילה "מוסיקה" היא יצירת משמעות חדשה באמצעות צליל.

המוסיקה נחשבת לאחד מענפי האומנות המכובדים והנערצים ביותר. צליל מוסיקאלי מאופיין בעוצמה, במשך, בגובה ובגוון, ומעורר עולם שלם של רגשות, הן אצל יוצר המוסיקה והן אצל המאזין. חוש השמיעה, המאפשר לנו לקלוט צלילים ולהבין את משמעותם, מתפתח כבר ברחם, כאשר בחודשי ההיריון האחרונים קולט העובר אינסוף צלילים מסביבתו החיצונית – קולה של אימו, רעש מעורר פחד או צלילי מוסיקה, ומגיב אליהם. יתרה מכך, ישנם מחקרים שונים המאששים את הקשר בין התפתחות האינטליגנציה ובין שמיעת מוסיקה קלאסית כבר בתקופת ההיריון והינקות. במסגרת זו, לחינוך מוסיקלי כבר בגיל הילדות ישנה חשיבות רבה ביותר, לא רק ברמה המקצועית אלא גם ברמה ההתפתחותית ובהתמודדות עם בעיות וקשיים שונים. 

 

מוסיקה וחינוך – מה הקשר?

למוסיקה ישנם תפקידים משמעותיים בחיינו, הרבה מעבר לחוויה הרגשית והאומנותית שהיא מעוררת בנו בעת האזנה, נגינה או שירה. מסיבה זו, חינוך מוסיקלי הוא חשוב כל כך.

בעידן המודרני מוסיקה איננה רק אומנות, חוויה נהדרת לשעות הפנאי או תרפיה, אלא היא בראש ובראשונה מקצוע. בשל כך, היתרון הבולט של חינוך מוסיקלי במציאות הישגית כשלנו הוא הקניית ידע והכשרה כבר בגילאי הילדות; ידע והכשרה שיובילו בהמשך לאפשרות להיקלט בשוק העבודה במקצוע מכובד ומספק כאחד. לימוד מוסיקה טומן בחובו יתרונות רבים נוספים; באמצעות תרגול ולימודי מוסיקה לומדים ילדים להתמודד עם מצבים שונים בחיים בצורה מושכלת, נכונה יותר ופחות רגשית. שהרי, מוסיקה בנויה ממרכיבים שונים שיוצרים ביחד הרמוניה חד פעמית ומרשימה, ותרגולה מאפשר להתמודד טוב עם מצבים שונים על ידי פירוקם למרכיבים בסיסיים יותר. כמו כן, מוסיקה היא גם כלי תרפויטי חשוב ביותר, המשמש לטיפול במגוון בעיות רגשיות, התנהגותיות ופיזיות בקרב ילדים.

 

מוסיקה – לפתח את הדמיון

מוסיקה היא גם כלי חשוב ביותר לפיתוח יכולת הדמיון, הן בקרב ילדים צעירים והן בקרב מבוגרים. תפקידו של חינוך מוסיקלי הוא, בין השאר, ללמוד להשתמש במוסיקה ככלי אפקטיבי לפיתוח הדמיון. צלילי המוסיקה יוצרים חוויה הבאה לידי ביטוי בחלל ובזמן, אך הם נעדרים מימד ויזואלי. המלודיה, העוצמה, המקצב, גובה הצלילים והדינאמיקה שבמוסיקה מעוררים רגשות ומחשבות, ובוראים עולמות חדשים. עוצמתה הרבה של המוסיקה יכולה לעקור אותנו מנסיבות היומיום ולהוליכנו לנתיבים חדשים, מלאי יצירתיות ודמיון. יכולת זו של המוסיקה באה לידי ביטוי הן ביחס ליוצרים והן ביחס למאזינים.

השימוש במוסיקה ככלי מעורר דמיון מסייע בהתמודדות עם מצבים רגשיים קשים בקרב ילדים ומבוגרים, ובכך חשיבותו הרבה של חינוך מוסיקלי. באמצעות מוסיקה ניתן להתמודד עם חוויות קשות ועם טראומות שונות בדרך יצירתית ובונה. ניתן לנצל את עוצמתה של המוסיקה גם בכדי לתרגם את הדמיון למציאות ולהתמודד עם אתגרים חדשים ומשימות, שנראות לעיתים כבלתי אפשריות. 

 

 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?