לקראת פתיחת שנת הלימודים מתלבטים הורים רבים אם לרכוש מחשב אישי לילדיהם. בעידן בו אנו חיים קשה להסתדר ללא מחשב...

לקראת פתיחת שנת הלימודים מתלבטים הורים רבים אם לרכוש מחשב אישי לילד שלהם. בעידן בו אנו חיים קשה מאוד להסתדר ללא מחשב אישי, בין אם המדובר בסטודנטים, אנשי מקצוע וגם תלמידים בבתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים. אז אם אתם מתלבטים איזה מחשב לקנות לילד שלכם, כתבה זו מיועדת בדיוק עבורכם!

 

האם ילדים בכלל צריכים מחשבים?

התשובה לשאלה הזו היא - תלוי בגיל של הילד ובתחומי העניין שלו. כמובן שילד בין 3, 4 ואפילו 5 לא ממש צריך מחשב אישי וניתן להסתפק במחשב של הבית במקרה של ילדים בגיל הרך, אך החל מגילאי בית הספר, ובוודאי מכיתות ג'- ד' והלאה, ילדים בהחלט יכולים להפיק רבות ממחשב אישי. ילדים רבים בגילאים הללו כבר יודעים כיצד לגלוש באינטרנט ובוודאי כיצד להקשיב למוזיקה, לצפות בסרטים או לשחק במשחקים במחשב. באמצעות המחשב האישי ניתן גם ללמוד כמעט כל תחום בעולם (חשבון, שפות, מדעים, אמנות ועוד) ולכן גם עבור ההורים, מחשב לילד מהווה יתרון גדול. אך איזה מחשב כדאי לקנות לילדים? מחשב נייח או מחשב נייד, מחשב עם זיכרון גדול או מחשב קטן וקומפקטי, ואולי בכלל אפשר להסתפק באייפד? יש כמובן חשיבות רבה לצרכים של הילד, למידת הבגרות שלו ולשימושים שהוא מתכוון לעשות במחשב.

 

שיקולים בקניית מחשב לילד

ההחלטה הראשונה שיש לקבל היא לגבי התקציב למחשב. ככל שהתקציב הוא גדול יותר כך האופציות הן רבות יותר. חשוב לדעת כי הפרמטרים המרכזיים שיש לשים לב אליהם כאשר רוכשים מחשב הם בעיקר עוצמת המעבד, גודל הזיכרון, גודל המסך, גודל הדיסק הקשיח, סוגי כרטיסי המסך ויש גם חשיבות לעיצוב של המחשב. ניתן לקנות כיום מחשבים ניידים פשוטים במחירים זולים למדי (עד 2000 שקלים) וניתן גם להשקיע הרבה מעבר לכך. חשוב לזכור כי הצרכים של הילדים אינם דומים לצרכים של סטודנטים או מבוגרים בעלי מקצועות. ילדים לא צריכים תוכנות כבדות למטרת עבודה (תכנות עריכה, תוכנות עיצוב וכו') וניתן בהחלט להסתפק במחשבים פשוטים יותר. אם הילדים ישתמשו במחשב רק לצורך גלישה באינטרנט, צפייה בסרטים, הקשבה למוזיקה ומשחקי מחשב, ניתן בהחלט להסתפק במחשב "חלש" יותר, שהוא גם לרוב זול יותר. גם אם המדובר בילדים גדולים יותר שמשתמשים בתוכנות של עריכת מסמכים (לצורך הכנת שיעורי בית או עבודות לבית הספר למשל), ניתן להסתפק במחשב ממוצע (עם זיכרון קטן יחסית, מעבד פשוט וכרטיסי מסך סטנדרטים) ולא מעבר לכך. אם אתם רוצים שהילדים שלכם ישבו על כסא מול מסך המחשב - מומלץ להעדיף מחשב נייח, אך אם אתם רוצים שתהיה להם גישה למחשב מכל מקום בבית (או מחוץ לבית) - לכו על מחשב נייד. רצוי לבחור במחשב נייד קל ככל האפשר ולא לשכוח לחסום את הגלישה לאינטרנט לאתרים שאינכם רוצים שהילדים שלכם יגיעו אליהם!

 

עם מחשב אישי הילד שלכם יוכל ללמוד, להתפתח ולהרחיב את ההשכלה שלו, אך חשוב לזכור גם כי לגישה לאינטרנט יש סכנות ויש לעשות הכל על מנת למנוע אותן. בכל מקרה, לפני רכישת המחשב לילד, מומלץ מאוד לבצע סקר שוק מקיף ואיכותי, על מנת שתוכלו לאתר בצורה הטובה ביותר את המחשב שיתאים ביותר לילד שלכם הן מבחינת הצרכים שלו והם מבחינת התקציב שלכם.

 

 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?