בעשור השני של המאה ה- 21 כמעט כולם יודעים מה זה אינטרנט וכיצד ניתן להשתמש ברשת האינטרנט.

בעשור השני של המאה ה- 21 כמעט כולם יודעים מה זה אינטרנט וכיצד ניתן להשתמש ברשת האינטרנט. דור הילדים שנולדו בשנות האלפיים גדלו לתוך עולם שיש בו אינטרנט ואין הם מכירים עולם ללא אינטרנט. ההשפעות של כך על הילדים הן רבות ומגוונות ומחקרים שנערכו על כך במכללת אורנים ובבתי ספר גבוהים לחינוך מראים כי ישנם לא מעט הבדלים בין הילדים ובני הנוער של היום לבין הילדים שגדלו בשנות השמונים ובוודאי בשנות החמישים, השישים והשבעים של המאה הקודמת. אז כיצד משפיע האינטרנט על חיי ילדינו? על כך בכתבה הבאה.

 

זמינות המידע

האינטרנט מסמל את העידן שנקרא - "עידן המידע". בעוד ילד שגדל בשנות השמונים ורוב שנות התשעים (ובוודאי לפני כן), היה צריך לגשת לספרייה על מנת להכין עבודה על דוד בן גוריון למשל, כיום, בלחיצת כפתור ניתן לקבל את כל המידע הרלוונטי על ראש הממשלה הראשון של ישראל. כמעט כל המידע הקיים בעולם ניתן למצוא כיום באינטרנט. כך גם לגבי מידע אודות קניות של מוצרים מסוגים שונים, פרטים אודות אנשים, חיפוש עבודה וזוהי כמובן רשימה חלקית בלבד. הילדים של היום יכולים להגיע לכל מידע בקלות ובמהירות ויש לכך מין הסתם יתרונות וחסרונות, אך ללא ספק השפעה מכרעת על האופן בו לומדים וצוברים ידע.

 

חיי חברה

כמעט לכל נער או נערה יש כיום פרופיל בפייסבוק או ברשת חברתית אחרת. האינטרנט הביא למהפכה של ממש בדרך בה ילדים ובני נוער יוצרים קשרים ומכירים אנשים חדשים. שינוי זה השפיע גם על עולם המבוגרים, אך בעיקר על הילדים ובני הנוער. כל אחד יכול לפתוח פרופיל בפייסבוק, ולהכיר ילדים וילדות, נערים ונערות ולמעשה כל אדם בכל גיל, מכל תחום ומכל מקום בעולם. העולם החברתי של היום השתנה לגמרי וההשפעה על הילדים היא מכרעת. ילד שבעבר היה "לא מקובל" והסתגר בבית, יכול למצוא כיום חברים רבים עם אותם תחומי העניין כמו שלו וכך לשנות את חיי החברה שלו מין הקצה אל הקצה. ניתן באמצעות האינטרנט גם ליצור קבוצות בעלות אותם תחומי עניין, שותפויות בנושאים מסויימים וכו'. האפשרויות בתחום של חיי החברה הן אינסופיות!

 

לימודים

חלק חשוב ומרכזי מחייהם של ילדים ובני נוער הוא תחום הלימודים. בזכות האינטרנט, ניתן כיום לשפר את ההישגים בלימודים בקלות רבה. ניתן למצוא בקלות חומר לימודי בכל תחום אפשרי, מבחנים לדוגמא, הרצאות, שיעורים ועוד ועוד. כל תלמיד או תלמידה המתקשים במקצוע מסויים, יכולים לקבל עזרה באמצעות אתרי אינטרנט העוסקים בתחום בו הם מתקשים, או באמצעות פורומים של תלמידים ומורים בתחומים הללו. המידע האינסופי הקיים באינטרנט מאפשר לימודים קלים יותר, זמינים יותר ולרוב גם מהנים יותר. הצורך לזכור בעל פה קטן בהשוואה לעבר, אך יכולות כמו חיפוש מידע והתמצאות ברחבי הרשת הפכו לחשובות מאוד, ומי שמצטיין בכך יכול לשפר את הישגיו הלימודיים במידה ניכרת.

 

יוזמה אישית

האינטרנט מאפשר לכל אחד ליזום, ליצור ולהמציא כמעט כל דבר העולה על רוחו. כאשר מארק צוקרברג הגה את פייסבוק, כל מי שהיה לו זה מחשב עם חיבור לאינטרנט ואת מוחו הקודח... כל ילד או ילדה, נער או נערה, יכולים להמציא כיום אפליקציות, משחקים, תוכנות ושאר המצאות, אך צריך כמובן יוזמה, מעוף ויכולת. בעידו בו אנו נמצאים, הכל פתוח בפני כולם וכל מה שצריך זה פשוט לעשות! לכן, בעוד רבים טוענים שהאינטרנט הופך את ילדינו ל"עצלנים" יותר ולכאלה שלא יוצאים מהבית ורק תקועים מול המחשב, רבים אחרים גורסים כי רשת האינטרנט דווקא מאפשרת לכל ילד וילדה לממש את הפוטנציאל הטמון בהם, להמציא דברים חדשים וליצור עולמות מופלאים.

 

בטיחות

חשוב לזכור, עם זאת, כי במקביל לכל היתרונות הרבים הגלומים באינטרנט, יש גם לא מעט סכנות עבור ילדים ובני נוער. האנונימיות של הרשת יוצרת גם מצבים מסוכנים ועל ההורים להסביר זאת לילדיהם. חלק גדול מאתרי האינטרנט הם אתרי פורנו ואתרי הימורים, ואלה הם בהחלט אתרים שלא מתאימים לילדים ולבני נוער. הורים הבוחרים בכך, יכולים לחסום רבים מהאתרים הללו. בנוסף, כדאי להסביר לילדים אודות הסכנות הגלומות ביצירת קשרים חברתיים עם אנשים בלתי מוכרים דרך האינטרנט וכמובן גם להזהיר אותם מפני מפגש אמיתי עם דמויות לא מוכרות.

 

ההשפעות של האינטרנט על חיי ילדינו הן בעיקר חיוביות, אך אסור לשכוח להזהיר גם מפני הסכנות!


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?