רן השמנמן מסרב ללכת לקייטנה. אמו מנסה לשכנע אותו ולא מצליחה. לרן אין חשק להתמודד עם ילדים ששופטים אותו לפי חיצוניותו.

שלום לכולם, מה שלומכם?

אני מקווה שאתם שמחים ועליזים, ולא עצובים כמוני.

אני אמנם רן השמנמן בעל יד הפלא הכול-יכולה – כן, כן, יד ימין שלי מסוגלת לעשות קסמים ופעלולים מדהימים – אבל יש דברים שאפילו יד הפלא שלי לא יכולה לעשות. כמו למשל...

היא לא יכולה  לשנות את תאריך יום ההולדת שלי.

תאריך יום ההולדת שלי בעייתי.

הוא חל בחופש הגדול, וזה ממש מרגיז. יודעים למה? כי כשתאריך יום ההולדת חל במהלך שנת הלימודים, אז המורה מודיעה לכיתה, "מחר יש לנועם או אמילי או דור או שובל יום הולדת," ואז הילד קם ומזמין למסיבה, וכולם מגיעים ושמחה וצהלה. 

אבל כשתאריך יום ההולדת חל בחופש, צריך ממש להתאמץ כדי להזמין את כולם. כי בחופש המורה לא מודיעה, אז אני צריך להתקשר לכל אחד, ולשמוע שאחד בחוץ-לארץ עם המשפחה, ואחד בקייטנה, ואחד מתארח אצל דודים – בקיצור, אף אחד לא יכול לבוא. ואז אני מתחיל לחשוב שהם ממציאים תירוצים. שהם פשוט לא רוצים לבוא, כי מי אני בכלל? רן השמנמן והלא מקובל.

השנה החלטתי לעשות משהו יוצא דופן. במקום לחכות שמישהו יעשה לי טובה ויבוא לחגוג איתי, אעשה לעצמי הפתעה. החלטתי שלכבוד יום ההולדת שלי, היד שלי, יד הפלא שלי, תביא לי חבר. חבר מכוכב אחר. היי, מה אתם צוחקים לכם שם? אתם חושבים שיד הפלא לא יכולה לעשות את זה?

היא כן יכולה!

זוכרים את מה שסיפרתי לכם בספר 'יד הפלא 6'? שהיד שלי התארכה והתארכה עד שהגיעה לכניסה לכוכב אחר והביאה משם את השומר של הכוכב?

עכשיו היד שלי כבר יותר משוכללת ויכולה להתארך עוד יותר, אז הפעם אשלח אותה ממש למרכז של הכוכב ואנסה למצוא שם חבר. חבר מיוחד. חבר שיקבל אותי ויאהב אותי גם כשיגלה כמה אני שמן.

ביום ראשון, בדיוק שבוע לפני יום ההולדת שלי, חשבתי לעצמי שהגיע הזמן להביא לי חבר מכוכב אחר. אני רוצה שהוא יבוא שבוע לפני הזמן כדי שנתרגל זה לזה, וביום ההולדת כבר ארגיש שיש לי ממש חבר ושאני לא לבד. סולו. כמו שאני תמיד.

חיכיתי לשעה מאוחרת. חיכיתי שכולם ילכו לישון.

בתשע בערב פתחתי את דלת חדרי, כדי להציץ החוצה ולבדוק אם כולם פרשו לחדריהם, כשלפתע שמעתי קול מוכר.

"יופי רן, טוב שאתה פותח לפעמים את הדלת. אפשר להיכנס רגע לדבר איתך?"

זו היתה אימא שלי שהופיעה בפתח והבהילה אותי; היא בטח רוצה לנדנד לי שוב בקשר לקייטנה.

"בואי אימא, תיכנסי," אמרתי בחוסר ברירה.

אימא התיישבה על כיסא המחשב, הרימה רגליים לשרפרף, נאנחה בעייפות ואמרה, "נו רן, אז החלטת?"

"כן, החלטתי. אני לא רוצה ללכת לקייטנה, אימא," חזרתי על מה שאמרתי לה כבר מספר פעמים.

"אבל למה, רן? תגיד לי למה."

"ככה," עניתי, ולא גיליתי לה את הסיבה.

לכם, קוראים יקרים, אני אגלה. פשוט אין לי חשק לפגוש ילדים חדשים שלא מכירים אותי, שיתחילו לצחוק עלי ועל עודפי השומן שלי. לא רוצה. אין לי כוח לזה.

"רן, אני חושבת שאתה עושה טעות. מה תעשה כל החופש בבית? תריב עם אחיך מהבוקר עד הערב? אני לא מוכנה שזה יקרה. אני עובדת מהבית והמריבות שלכם מפריעות לי."

"אז תרשמי את נועם לקייטנה."

"אין קייטנה לגיל של נועם. לגילך, לעומת זאת, יש קייטנות מצוינות. אני חושבת שתיהנה בקייטנת חיות וסוכריות. זו קייטנה בתנאי פנימייה, כלומר ישנים שם. כן, כן, שבועיים שלמים תהיה רחוק מהבית, בלי הורים על הראש ובלי אחיך. זו בטח תהיה חוויה יוצאת מן הכלל, תרגיש עצמאי."

משכתי בכתפַי. הרגשתי זעם. הרגשתי שהיא מנסה להיפטר ממני או משהו כזה.

"תקשיב, רן, יהיו לך שם המון סוכריות לאכול וחיות ללטף, יהיה לך כיף."

"אימא, החרוז יצא לך יפה, אבל אני לא רוצה," החזרתי לה בחרוז משלי.

"רן, כדאי לך, אולי תמצא שם חברים חדשים..."

בטח, חברים, ממש הצחיקה אותי.

"לא רוצה ודי!" כעסתי.

אימא קמה ופנתה לעבר היציאה מהחדר. "טוב, תחשוב על זה," אמרה. "מחר בבוקר הקייטנה מתחילה ואפשר להירשם עד הרגע האחרון. אני יוצאת עם אבא לישיבת ועד במרכז המושב, כשאחזור תיתן לי החלטה סופית." היא הפריחה נשיקה לכיוון המצח שלי ויצאה.

סגרתי אחריה את הדלת. מצוין. הם יוצאים מהבית סוף-סוף. חשבתי שהיא לא תלך לעולם. כשהיא רוצה משהו היא ממש עקשנית, אימא שלי. היא לא מבינה שאני לא סומך על אף אחד. לא על הקייטנה ולא על החברים בקייטנה. אני דואג לעצמי בעצמי. אני אביא לעצמי חבר מכוכב אחר.

 

זהו פרק ראשון מתוך הספר יד הפלא 8 סודות מתוקים מאת זוהר אביב.

בהמשך רן משתכנע ללכת לקייטנה. ושם הוא לומד דבר חדש על עצמו ועל המושג חבר. ספר נפלא, המביא את הילדים למודעות למצבם החברתי, ונותן כלים להשתלבות בחברה, לקבלת השונה והאחר.

 

מתאים לגילאי 8-13.

 


עוד באותו נושא

ספרון להכנת צעצועים מאוריגאמי

במקום לרכוש צעצועים מוכנים אפשר להכין בצוותא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?