עוד בתרם הפכתם להורים, כבר אתם ניצבים לפני החלטות אשר יכולות להשפיע על עתיד משפחתכם.

הכל אודות תהליכי האסוף והשימור של דם טבורי

עוד בטרם הפכתם להורים, כבר אתם ניצבים לפני החלטות אשר יכולות להשפיע על עתיד משפחתכם. אז לפני שאתם מחליטים האם לשמור דם טבורי שווה לבדוק: כיצד זה יכול לעזור ולמי, אלו מחקרים רפואיים קיימים בנושא, כיצד מתבצעים תהליכי האיסוף והשימור, מהם הגופים העוסקים בכך וגם כמה זה יעלה לכם.

 

סגולותיו של הדם הטבורי

חבל הטבור מחבר בין האם לעובר ודרכו העובר מקבל מזון וחמצן במהלך חודשי ההריון. אחרי שהתינוק יוצא לאוויר העולם, מנתקים את חבל הטבור מן התינוק בעוד השליה עדיין ברחם. הדם הנותר בחבל ובשליה נאסף ונשמר. מדענים גילו כי דם זה עשיר בתאי גזע ראשוניים ואיכותיים שיוכלו לשמש בעתיד לטיפול וריפוי מחלות. באופן כללי, תאי גזע משמשים כאבני יסוד של גופנו ומהם מתפתחים תאים שונים כגון: תאי עצם, תאי דם אדומים או לבנים, תאי מערכת החיסון, תאי לב, תאי עור, כבד, עיניים ועוד. בדם חבל הטבור, מצוי אוסף עשיר של תאי גזע ראשוניים, איכותיים במיוחד, צעירים, חסרי פגמים באופן יחסי ונקיים מזיהומים, והפוטנציאל הגלום בתאים אילו הוא עצום.

בזכות מחקרים רפואיים נמצאו דרכים להשתמש בתאי גזע בטיפול במחלות - החל מסרטן ועד למחלות חיסוניות ותורשתיות שונות. יש לציין שלא מדובר בריפוי שמובטח מראש, אלא בהגדלת מגוון האופציות הרפואיות העומדות בפני החולה. מחקרים נוספים מתמקדים בריפוי רקמות גוף שונות ולשחזור של תאים פגועים טבורי במחלות כגון: CP (שיתוק מוחין), סכרת נעורים, פגיעות מוחיות, פגיעה בשמיעה, פרקינסון, אלצהיימר, מחלות לב, מחלות שרירים ועוד.

מאז השתלה ראשונה של דם טבורי בשנת 1988, בוצעו בעולם ובארץ מעל 25,000 השתלות דם טבורי בילדים ובמבוגרים.

כאשר מסיבות רפואיות יש צורך בהשתלה של תאי גזע, ניתן להשיג אותם מכמה מקורות: ממוח העצמות, מדם היקפי או מדם טבורי שנאסף ונשמר אחרי לידת התינוק. תאי הגזע שמקורם בדם טבורי נחשבים לאיכותיים יותר.

 

הליך האיסוף והשימור

איסוף הדם הטבורי נעשה לאחר ניתוק התינוק מחבל הטבור. ההליך נמשך מספר דקות  והוא מתבצע באמצעות החדרת מחט לחבל הטבור. איסוף הדם אינו כרוך בכאב או סיכון לאם או לתינוק ואינו משנה את הליך הלידה הרגיל. גם בניתוח קיסרי או בלידה של תאומים אפשר לאסוף דם טבורי. לאחר איסוף הדם אל תוך שקית האיסוף, דגימת הדם מועברת לבנק לשימור דם טבורי אשר נבחר ע”י ההורים, שם הדם הטבורי עובר עיבוד הכולל סילוק רכיבים שאינם דרושים לשימור ובדיקות שונות. בהמשך יוכנס הדם להקפאה בחנקן בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. מרבית הבנקים שומרים את מנת הדם לתקופה של עשרים שנה בהתאם לניסיון המדעי הקיים, אך למעשה אין "פג תוקף" למנת דם טבורי. במידה וההורים בחרו בשימור דם טבורי פרטי, המנה נשמרת עבור התינוק ובני משפחתו.

 

שימוש ומגבלות

הדילמה - לאסוף או לא לאסוף, נובעת מכך שעלות השימור בבנקים הפרטיים היא לא מבוטלת, והסיכוי להשתמש  בדם שנשמר הוא קטן. מצד שני, אם חלילה הילד או אחד מאחיו יחלה במחלה קשה ויהיה צורך בהשתלה של תאי גזע, ההשקעה הכספית כמובן תתגמד לעומת התועלת.

תאי הגזע יכולים להתאים גנטית לילוד עצמו, להורים ולאחים שלו. כיום, השימוש הכי נפוץ  לדם טבורי הוא תחליף להשתלות מוח עצם. השימוש הוא בעיקר במקרים של כשל במוח העצם, מחלות ממאירות כגון לוקמיה (סרטן הדם), או מחלות גנטיות במערכת החיסון.

טיפול במחלות אחרות כגון CP (שיתוק מוחין) טרם הפך לסטנדרטי, אך נמצא בשלב של מחקר קליני מתקדם וכבר בוצעו מאות השתלות מוצלחות. חשוב לציין שטיפול זה זמין רק לילדים שהוריהם שמרו את הדם הטבורי בבנק משפחתי.

כמות הדם הטבורי הנדרשת להשתלה משתנה הן לפי סוג המחלה המטופלת והן מגודלו וגילו של המטופל. כאשר ישנו צורך להשתמש במנת דם טבורי שאינה גדולה דייה להשתלה, ישנן מספר אפשרויות על מנת להתגבר על הבעיה. אפשרות אחת הינה להשתיל שתי מנות דם טבורי באותו חולה. אפשרות נוספת הינה שימוש בטכנולוגיה של שכפול תאי גזע.

 

בנקים לשימור דם טבורי – פרטיים וציבוריים

עם הבנת הפוטנציאל הרפואי והעסקי הגלום בדם הטבורי הוקמו בנקים ציבוריים ופרטיים לשימור הדם הטבורי. הבנקים הציבוריים פועלים במימון ממשלתי ואוספים תרומות של מנות דם מיולדות, דם שאחרת היה מושלך לפח לאחר הלידה. מנות אלו עומדות לרשות כלל הציבור, והן יכולות לשמש להשתלות כאשר נמצאת התאמה לחולה. הגופים העוסקים בכך בארץ הם:  מד"א, בית חולים תל-השומר ובדמייך חיי. ליולדת התורמת, לתינוק או למשפחתו אין תועלת אישית, מלבד הזכות לתרום להצלת חיים.

השימור בבנק פרטי כרוך בתשלום. המנה נשמרת עבור הילוד ובני משפחתו והיא בבעלותם. הבנקים הפרטיים בארץ הם: טבורית, קריוסל, תא לחיים וביוקורד (בנק החיים).

 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!