בימים אלו מתחיל הקיץ ועמו אנו נכנסים לעונה הידועה כעונת הרחצה, החתונות ו-מעברי הדירה. מעבר דירה הוא בדרך כלל מעבר למצב טוב יותר לדוגמא דירה מרווחת יותר, שכונה טובה יותר וכד'. מצד שני זוהי לרוב תקופה לחוצה ביותר במיוחד עבור ההורים הטרודים גם כך.

בתוך כל המהומה הזו, חשוב מאד לא לשכוח להתייחס לילדים ולמה שהם צפויים לעבור בתהליך המעבר המרגש הזה, שלעיתים קשה עבורם לא פחות.

בין אם אלו תינוקות קטנים ובין אם אלו ילדים גדולים יותר שכבר מבינים מה קורה מסביבם, מעבר הדירה משפיע על כולם, דבר שיש לקחת בחשבון לפני, בזמן ומיד אחרי המעבר.

 

במאמר הבא ניסיתי להעלות כמה נקודות שנראות לי חשובות בהקשר למעבר דירה עם ילדים, ואני מקווה שתמצאו אותו מועיל.

 

באיזה אופן משפיע מעבר דירה על ילדים בגילים השונים?

השפעת המעבר על תינוקות קטנים

על פניו נראה שתינוקות קטנים לא אמורים לשים לב למעבר דירה. אבל זה לא בדיוק כך. תינוקות קטנים חשים בצורה מובהקת בתנודות מצב הרוח סביבם ובתקופה לחוצה כמו מעבר דירה גם הם עשויים להיהפך לרגישים ותלותיים מהרגיל. ברגע שתפנימו את עובדה זו תוכלו לקבל את הבכי שלהם, להבין מהיכן הוא נובע ותדאגו להעניק להם יותר רוך ואהבה מהרגיל על מנת שיחושו את תחושת הביטחון שהם מחפשים.

 

השפעת המעבר על ילדים בגן ובבי"ס יסודי

עבור ילדים בגן ובכיתות הנמוכות מעבר דירה עשוי להיות משבר רציני.

ילדים בגיל הזה כבר מכירים את הסביבה הקרובה לביתם, מנהלים קשרים חברתיים עם ילדים מהאזור, הולכים לגן, לכיתה ואולי לחוגים וכד'. לעומת זאת, הם אינם עצמאיים מספיק כדי להתנייד בכוחות עצמם ומעבר לדירה שיכולה להיות בסך הכל לשכונה סמוכה הוא לפעמים ניתוק מוחלט שלהם מכל המערכת החברתית שהכירו עד אז. הדבר מתעצם, כמובן, אם מעבר הדירה מוביל גם להחלפת גן או בי"ס.

 

האם יש תזמון עדיף למעבר דירה?

סוף השנה ותחילת החופש הגדול זו התקופה האופטימאלית למעבר דירה עם ילדים. סוף השנה מהווה גם את סיום שנה במסגרות השונות כמו גן, בי"ס או חוגים חברתיים שונים, זו תקופה של מעברים, ולפיכך מתאימה יותר גם למעבר דירה.

אם מעבר הדירה הוא גמיש ומתוכנן מראש, כדאי לשים לב לגיל הילד ולמסגרת אליה הוא עומד להשתייך. לדוגמא עדיף לעבור לאזור חדש לפני שהילד הולך לגן חובה ולא בדיוק לפני שהוא עולה לכיתה א' כדי שלא יגיע לבית ספר בפעם הראשונה ולא יכיר שם אף אחד.

אבל, לפעמים אין ברירה והמעבר חייב להתבצע באמצע השנה או במועד שנחשב כפחות נוח לשינוי אצל ילדים. במקרה כזה, אפשר לנסות ולנצל את המעבר כדי לשוחח ולאמן את הילד למיומנות של רכישת חברים חדשים ופיתוח הכישורים החברתיים שלו. שימו לב, יש ילדים שזה בא להם טבעי אבל ישנם ילדים שלא יודעים להשתלב חברתית בצורה מהירה ולכן מומלץ להתאמן על זה מראש ולתרגל את זה מבעוד מועד.

 

מתי מומלץ לספר לילדים על המעבר?

לילדים קטנטנים אין צורך לספר זמן רב מראש על המעבר. בגיל צעיר אין לילדים תחושת זמן אמיתית ואם נספר להם זמן רב מראש הם עשויים לפתח חשש ולחץ מן המעבר והשינוי. לכן רצוי לספר להם בטווח זמן של ימים או שבועות ספורים בלבד. שימו לב שבגיל הזה יש לספר לילדים רק לאחר שהמעבר הינו עובדה מוגמרת, זאת כדי לא לבלבל אותם באם הדבר לא יסתייע בסופו של דבר.

כשהילדים גדולים יותר, בגיל בית ספר והלאה, המצב שונה.

בגיל הזה הילדים כבר בעלי תפיסת זמן וגם מבינים את משמעות המעבר ולכן יש להסביר להם בצורה שונה וגם בטווח זמן שונה ומתאים יותר, כדי לתת להם הזדמנות להסתגל לרעיון.

בכל מקרה שימו לב, שרצוי מאד שהילדים ילמדו על המעבר מכם באופן אישי, ולא מרסיסי שיחות שלכם עם מכרים או בעלי מקצוע שונים.

 

האם לקחת את הילדים לבקר בבית החדש לפני המעבר?

אם המעבר הוא למקום חדש ומרוחק, אזי מומלץ מאד להכיר לילדים את הסביבה החדשה לפני המעבר. כדאי להכיר להם ילדים בשכונה החדשה, רצוי כאלה שיהיו איתם אח"כ בגן או בבית הספר. אפשר לבקר איתם בפארקים ובגני השעשועים ליד הבית החדש, ולעשות איתם את המסלול שיעברו בדרך אל הגן או לבית הספר.

מעבר להכרות עם הסביבה החדשה, כדאי גם להכיר להם את הבית החדש. אפשר לקחת אותם לבקר בו, להניח להם (במידת האפשר) לבחור את החדר שיהיה שלהם, להסביר להם אם עומד לחול שינוי בהרכב החדרים בבית (למשל כל ילד צפוי לקבל חדר משלו, חלוקה לבנים בנות וכד') וכמובן שרצוי להדגיש בפניהם את יתרונות הבית החדש על פני הישן.

 

האם לשתף את הילדים בהכנות למעבר?

במעבר הדירה ישנם כל כך הרבה סידורים, ריצות והכנות שגורמים להורים רבים לרצות רק שכל הסיפור יהיה מאחוריהם. הם רק רוצים לארוז מהר ולעבור.

כשיש ילדים קטנטנים אין עם זה שום בעיה, התינוקות גם ככה לא יכולים לסייע במעבר.

אבל כשהילדים קצת יותר גדולים זה כבר יכול להיות דבר חכם לשתף אותם בשלבים שונים של מעבר הדירה: אפשר לתת להם לבחור את החדר שיהיה שלהם בבית החדש, הם יכולים לעזור בניקיונות או בצביעה של הבית החדש, הם יכולים לארוז את הצעצועים והחפצים שלהם (אפשר לתת להם לקשט את הארגזים עם החפצים שלהם במדבקות יפות כדי שיוכלו לזהות אותם בנקל לאחר מכן) ועוד. לעומת זאת, לא כדאי לאפשר להם להיות נוכחים במעמד הפירוק והריקון הסופי של החדר שלהם, זה יכול לגרום להם לצער רב ואף להפחיד אותם.

 

האם יש הכנות בטיחותיות מיוחדות כשעוברים דירה עם ילדים?

הבית בו אנו גרים נתפס בעיננו כמקום הבטוח ביותר עבורנו ועבור ילדינו, אבל למעשה מרבית התאונות בהן נפגעים ילדים קורות בבית. לכן חובה לתת את הדעת לארגון הבית והתאמתו מבחינה בטיחותית לילדים לפני שנכנסים אליו.

קיימים היבטים וכללים רבים לבית בטוח, אבל הנה כמה נקודות שלדעתי הכי חשוב לשים אליהן לב לפני המעבר לבית החדש:

חלונות - רובן המכריע של תאונות שמעורבים בהן ילדים הן נפילות ממקום גבוה. נפילה מגובה של למעלה ממטר וחצי יכולה להסתיים בפגיעה קשה. כל חלון בבית חייב להכיל הגנה מפני נפילות ילדים.

מדרגות - אם הבית מכיל מדרגות, יש להתקין שער בטיחות במעלה ובמורד המדרגות, לוודא שהמעקה הנו מעקה בטיחותי, ושהריצוף אינו מועד להחלקה.

שריפות – יש לוודא שמותקנים בבית לפחות שני גלאי עשן (אחד באזור המטבח ואחד באזור חדרי הילדים) וכן לדאוג להחזיק מטף כיבוי במקום זמין (רצוי אזור המטבח).

חשמל – יש לוודא שהשקעים חסומים או במקומות שאין אליהם גישה לילדים, וכן שיש לוח חשמל עם ממסר פחת תקין.

מעליות – אם קיימת מעלית, יש לשים לב לתו תקן, וכמו כן לקיום מנגנון שמונע הילכדות בעת סגירת דלתות המעלית.

חצר – אם קיימת חצר, לשים לב לגידור נאות ובטיחותי שלא יאפשר בריחה של הילד לכביש וגם לא טיפוס או נפילה.

ממ"ד – מומלץ לשים לב שבבית קיים מרחב מוגן לעת חירום.

לסיום אני ממליצה לרדת לגובה הילד ולנסות להסתכל מגובה העיניים שלו על הבית. בדרך זו ניתן לפעמים לגלות סכנות נוספות האורבות לילדנו וניתן להתקין אביזרי בטיחות במקרה הצורך.

 

כיצד נעזור לילד להיפרד מהבית הקודם, מהסביבה והחברים?

עבורנו המבוגרים, כל מקום הוא היום קרוב. יש לנו פלפונים ומכוניות ואנחנו יכולים לנוע בקלות ולבקר חברים ומכרים בכל עת. אבל עבור ילד קטן, צריך לזכור, מעבר לשכונה חדשה יכול להיות סיום הקשר עם חברים ותיקים שנהג לפגוש כל יום.

אפשר לעזור לילד להיפרד מהחברים הותיקים שלו ואף להציע לו דרכים בהן יוכל בכל זאת להמשיך ולשמור עימם על הקשר.

הנה כמה רעיונות:

להכין ולחלק בכיתה/בגן מגנט עם שם, תמונה ועם הכתובת החדשה.

לערוך מסיבת פרידה לחברים הכי טובים, לצלם תמונות של כולם ולסדר באלבום.

להכין הזמנות יפות ומקושטות לביקור בבית החדש ולחלק לחברים.

להפוך לחברים לעט - אפשר ללמד ילדים ליהנות מחוויית ההתכתבות (כן כן, עם מכתב אמיתי ומעטפה ובול), כמו שהיה נהוג פעם...

אשמח אם תעלו רעיונות נוספים – כתבו לי בעמוד הפייסבוק של אמאבא.

 

מה להכין ליום המעבר?

יום המעבר הוא יום מרגש לכל המעורבים, הורים וילדים, וביום זה עשויים לשכוח או לפספס דברים שלא נערכים לקראתם מראש. לכן אני ממליצה להכין רשימה של כל המטלות באותו יום וכן גם מספרי טלפון חשובים.

אם הילדים נמצאים במסגרות כלשהן, מומלץ לתכנן את המעבר ליום שבו יש להם לימודים. בכל מקרה, כדאי לתאם מראש עם מישהו שיאסוף אותם אחרי הלימודים וייקח אותם אליו כי קיים סיכוי גדול שהבית עדיין לא יהיה מאורגן לילדים בשעות הצהריים.

כדאי להכין תיק עם הדברים הדחופים ביותר שחשוב שיהיו זמינים כבר ביום (ובלילה) הראשון בבית החדש. למשל כרית ופיג'מה מוכרת לילדים, מגבות רחצה, מברשות שיניים, טיטולים, מוצצים, חפץ מעבר אם יש וכד'.

אם בחרנו לעשות ריסוס בבית החדש, יש לשים לב כמה שעות עברו מאז הריסוס והאם מותר כבר להכניס את הילדים הביתה. זה חשוב במיוחד אם יש תינוק הזוחל על הרצפה ושם כל דבר בפה...

 

אם כבר עוברים דירה, אולי גם... ?

אנחנו המבוגרים, רוצים הרבה פעמים לרוץ קדימה, לכבוש את היעד הבא. אבל אצל ילדים, זה לא תמיד עובד וגם לא מומלץ.

על מה אני מדברת?

אולי עברה לכם בראש המחשבה, שאם כבר עוברים דירה, זה הזמן להעביר את הילד ממיטת תינוק למיטה של גדולים? או אולי שאם כבר עוברים דירה, אז אולי המוצץ יישאר בבית הישן? אז זהו, שלא!

מעבר דירה הוא דבר קשה לילדים, שדורש הסתגלות רבה גם כשהוא בא בפני עצמו. אין שום סיבה להקשות עליהם עוד יותר ולהכריח אותם להתרגל לדבר נוסף ביחד עם זה. נהפוך הוא.

במקרים רבים, קיימת אפילו נסיגה כלשהי בהתקדמות של הילד עד לרגע המעבר. ילדים שכבר נגמלו, למשל, עשויים לחזור ולהרטיב במיטה. תינוקות עשויים לחזור להתעורר בלילה ולבקש בקבוק  וילדים יכולים להתעורר עם חלומות רעים.

לכן אין לבצע שינויים בדיוק לפני המעבר. השתדלו לדחות את הגמילה מחיתולים, ממוצץ, את ההעברה למיטת מעבר וכד' עד לאחרי ההסתגלות לבית החדש.

 

לאחר המעבר

הגעתם לבית החדש. הכל סביבכם קרטונים ובלגן ואתם בקושי מוצאים אי קטן של רצפה לעמוד בו.

מה עכשיו? קודם כל הירגעו.

קחו את הזמן. אל תרגישו שאתם חייבים לפרוק את כל הארגזים ביום אחד. יש לכם ילדים, שגם הם עוברים תהליך לא פשוט, וכדאי למצוא את הזמן בין ארגז לארגז כדי להתייחס אליהם ולראות שהם עוברים את זה בצורה הקלה ביותר.

זכרו, אם אתם תיקחו את זה בקלות כך יתייחסו לזה הילדים אבל אם אתם תהיו לחוצים או עצובים מהמעבר - הם ירגישו מיד.

 

הדבר החשוב ביותר עבור ילדיכם הוא הידיעה שיש להם משפחה אוהבת ומאוחדת ותחושת בטחון בהורים שידאגו להם ויהיו שם עבורם בכל עת.

אם תשכילו להעניק להם את זה – הכל יהיה בסדר!

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמאבא


עוד באותו נושא

איך בוחרים צעצועים לתינוקות בני שנה?

צבעוניים, מרעישים ומגרים את כל החושים - צעצועים גורמים לפעוטות להסתקרן ולחקור את העולם. איך בוחרים אותם?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?