מאת אילנה שניר, מומחית בהדרכת הורים Med מפתחת המודל "משפחה במחשבה תחילה"

מאת אילנה שניר, מומחית בהדרכת הורים Med מפתחת המודל "משפחה במחשבה תחילה".

 

קשה לראות את הבן או הבת עוברים מגיל הילדות לגיל ההתבגרות ללא הודעה מוקדמת. ואם באותה תקופה גם עוברים לדירה חדשה, הקושי כפול ומכופל. מילת המפתח להורים היא, כמו תמיד, תקשורת.

 

מעבר לדירה חדשה הוא שינוי משמעותי בחיי ילדים מתבגרים. השינוי בסביבה הפיזית והחברתית עשוי להיות קשה, והורים רבים מוטרדים מההשפעה שתהיה לכך על ילדיהם. כשמעבר הדירה קורה בגיל ההתבגרות, כשלעצמו רצוף בשינויים משמעותיים, התוצאות עשויות להיות בלתי צפויות. הפעם בחרתי להביא לכאן את מכתבו של אב מודאג, שפנה אליי בשאלה שלדעתי יכולה לעזור להורים רבים.

"מאז שעברנו דירה, אני מודאג. הילדה שלי בת ה-16 מצאה חברות חדשות שלא מתאימות לה.אני פוחד שהחברות יקלקלו אותה ויוציאו אותה לתרבות רעה.לפני שעברנו דירה היא הייתה ילדה נהדרת, הייתה תלמידה טובה, לבשה בגדים צנועים, כמעט לא יצאה מהבית, אלא רק עם המשפחה, ותמיד ענתה יפה ובנימוס.

עכשיו אני ממש לא מכיר אותה. היא לובשת חולצות צמודות וחשופות שמבליטות הכל, יוצאת כמעט כל ערב לבתים של חברות שלה, ואני לא מבין מה קרה לילדה הטובה שלי. הסברתי לה שהלבוש שלה פרובוקטיבי ומזמין הערות של גברים ושזה מאוד מסוכן. אני חושב שהיא מתלבשת כך גם כשהיא הולכת לבתים של החברות שלה בגלל האחים הגדולים שלהן. כשהערתי לה על כך, היא כל כך התחצפה והוציאה אותי מהכלים עד שסטרתי לה. היא עזבה את הבית בוכה. הבטיחה בפעם הבאה לפנות למשטרה. מאותו יום אני לא מדבר איתה, אבל עדיין מפחד שיקלקלו לי אותה וזה מעביר אותי על דעתי.האם אני צודק?"

אבא יקר,

אין לי ספק שיש לך כוונות טובות, ואתה מגיב כלפי הבת שלך מתוך דאגה כנה ואמיתית. אני חושבת שיש משהו סמלי במעבר לדירה החדשה. הבת שלך עברה גם מגיל הילדות לגיל ההתבגרות ללא הודעה מוקדמת, למראית עין. אני מבינה ללבך. אכן מאוד קשה "להתעורר" בוקר אחד ולראות שהבת הקטנה שלך הופכת לילדה גדולה והמחשבה שאולי אתה האב לא תצליח לשמור עליה מאוד מתסכלת.

חשוב שתדע, שהעובדה שבתך הצליחה להשתלב מבחינה חברתית בסביבה, מלמדת שהכנתם אותה יפה מאוד להתמודד עם מעברים, נתתם לה כלים להתמודד עם קשיים, ולדעתי היא בשלה ומוכנה לקבל אחריות על עצמה. מתבגרים רבים מתקשים להסתגל לחברה החדשה, ואז אנו רואים אצלם תופעות כמו הסתגרות, כעסים לא ברורים, תסכולים, ואפילו מריבות עם בני המשפחה וחברים.

ולעניין החברות החדשות שלה. לחברים בגיל ההתבגרות יש משמעות רבה, ולכן לא נכון למנוע ממנה להיפגש עם בני גילה. היא תמיד תמצא את הדרך לפגוש אותם, גם אם בניגוד לדעתך.

החשש שאתה מתאר במכתב שלך קיים אצל הורים רבים, למרות שהוא קצת מוגזם. המכתב שלך מלמד שיש לך ילדה טובה ומחונכת שלא מסתובבת ברחובות ללא מטרה אלא נפגשת עם חברותיה בביתן, או שהן מבלות במקומות שאתה יודע עליהם.

כדי להחזיר את הסדר בבית ולשפר את האוירה, אני חושבת שחשוב מאוד להפסיק את ה"ברוגז" עם בתך. אין לו מקום בבית תומך ואוהב כמו שהיה אצלכם בבית. ספר לבתך כמה קשה היה לך אחרי שסטרת לה ועל זה שאתה מצטער (ובאמת אני מציעה שזו תהיה הסטירה האחרונה). תאמר לה שגם הבית שלכם יכול להיות מקום מפגש נחמד לה ולחברותיה, ותציע לה להזמין אותן אליכם הביתה. כך תוכל לראות בעצמך מי הן החברות, וגם הבת שלך תרגיש טוב יותר לארח את חברותיה מדי פעם אצלה. אני מאוד ממליצה לך לשתף את הבת שלך בחששות שלך ולשמוע מה יש לה לומר.

אין לי ספק שהכלים הטובים שנתתם לה מילדותה ועד היום יסייעו לתקשורת הדדית טובה ביניכם.

 

קוראים יקרים, אשמח מאוד לענות גם על שאלות שמטרידות אתכם.

 

שלכם,

אילנה שניר

 

 

על הכותבת:
אילנה שניר
כותבת הספר "משפחה במחשבה תחילה"
Med יועצת חינוכית ומשפחתית מאמנת הורים 
מומחית בהדרכת הורים וחינוך ילדים
לתיאום פגישה להדרכה הורית וייעוץ חינוכי, ייעוץ משפחתי ואימון זוגי
054-4469925 | http://www.ilanasnir.co.il/
הספר מוצע למנויי אמאבא במחיר מבצע 55 ש"ח + משלוח

 


עוד באותו נושא

מתכוננים לכיתה א'

התרגשות גדולה בבית. הילד סיים את השנים היפות, הכייפיות והלא מחייבות בגן ועולה לכיתה א'.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?