סופרת הילדים זוהר אביב, מחברת סדרתית שכתבה עד היום למעלה מ-40 ספרים רובם בסדרות (חבורת כוח המוח, כוח הלב, יד הפלא ועוד), כותבת על הדלק המזין את מנוע כתיבתה.

סופרת הילדים זוהר אביב, מחברת סדרתית שכתבה עד היום למעלה מ-40 ספרים רובם בסדרות (חבורת כוח המוח, כוח הלב, יד הפלא ועוד), כותבת על הדלק המזין את מנוע כתיבתה.

ילדים בני 8- 14 בוודאי מכירים את איל קורן, רן השמנמן, איתן גולן ושאר גיבוריי, מהסדרות חבורת כוח המוח, יד הפלא, כוח הלב ועוד. ומכיוון שהספרים די מוכרים ולא ארצה לתת קטע מספר מוכר, הייתי רוצה לספר את אחד הסיפורים שמאחורי הספר, סיפור שמדגים את יחסיי עם הקוראים ומעיד על כך שלעיתים המציאות מרתקת יותר מהדמיון.

לפני כשנה עמדתי לכתוב את חבורת כוח המוח 17, כשהגיע אלי טלפון נרגש מחיפה.

על הקו הייתה אמא של ילדה בשם אופק שאמרה לי כך: "זוהר, בתי מאד אוהבת את סדרת חבורת כוח המוח וביקשה מאד שתכתבי על מקרה שקרה לה".

מכיוון שאני נוהגת למלא מבוקשם של ילדים שנותנים רעיון שיש בו תוכן ועניין לקוראים הקשבתי לאם שסיפרה שבתה אופק, חגגה יום הולדת 9 בחצר הבניין... ילד מכיתתה השליך אבן לכיוון כלב שעבר שם והאבן, לרוע המזל, פגעה בעינה של אופק ואופק איבדה את ראייתה בעין ימין.

הזדעזעתי למשמע הדברים וביקשתי לשוחח עם אופק, התחברתי למפח הנפש שלה לצער ולפחדים והחלטתי שהמקרה מתאים לחבורת כוח המוח, שזו סדרה המטיפה לאי אלימות, והשלכת אבן היא סוג של אלימות.

במתכוון או שלא במתכוון, השלכת אבן עלולה להסתיים באסון, זה היה המסר של כוח המוח 17, אותו הקדשתי לאופק. בסיפור שבספר, האבן פוגעת בראש החבורה, איל קורן, ואף הוא מאבד ראיה בעין ימין. כל רגשותיו ויחסי הגומלין בינו לבין החבורה לקוחים מהמקרה של אופק.

במשך הזמן שעבר מאז יציאת הספר, שמרתי על קשר עם אופק ושאלתי לשלומה, עינה של אופק לא החלימה, ואני מתוך הזדהות ואמפטיה, הקפדתי להתאים את מצב גיבור הספר למצבה של אופק, למרות הלחצים הרבים מהקוראים ששלחו מאות מיילים ומכתבים המבקשים להשיב לאייל את הראייה.

בימים אלה אני כותבת את כוח המוח 19. לפני התחלת הכתיבה, התקשרתי אל אמא של אופק ושאלתי על מצבה, אמא של אופק הסבירה שהם הספיקו לבקר אצל רופאים בחו"ל וכלום לא עזר. אין תרופה. אופק עדיין לא רואה בעין ימין. הבטחתי לה שגיבור הספר ימשיך לשקף את מצבה של אופק. הבטחתי לא להשיב לו את הראיה עד שמצבה של אופק ישתפר.

אלא שאז, להפתעתי נזדעקה האם ואמרה- "זוהר, לא! אסור שתשאירי אותו במצב הזה, את חייבת לרפא אותו, את לא מבינה מה קרה, אופק קראה את כוח המוח 18 והתחילה לבכות. היא ראתה שאיל לא נרפא והיא מאמינה שבגלל זה גם היא לא נרפאת... אנא ממך רפאי את עינו, אופק מאמינה שאם עינו של אייל תתרפא, גם עינה תתרפא."

כמובן שמילאתי בקשתה.

בספר כוח המוח 19 עינו של איל מבריאה. אני מחכה לראות מה יקרה כאשר אופק תקרא את הספר.

 

ובכן אופק קראה. הראיה לא חזרה אולם הרופא שאמר שהראיה לעולם לא תחזור הופתע לגלות נקודה קטנה, התחלה של ריפוי הרשתית- זה לא יקרה מהיום למחר הוא אמר אבל העין תחלים אט אט עם השנים.

אמונה או זמן? משהו עזר.

 

אז הנה, הילדים האלה הם אלו שנותנים לי דלק להמשיך.

 

 

 

על הכותבת:
זוהר אביב,
כותבת סדרות לגילאי 8-12 בניהן: חבורת כוח המוח, כוח הלב, יד הפלא ומסע מצמרר וכן את הספר בום בילי בום כיתה א‘ שלום.
ספריה מעודדי קריאה וערכים חברתיים.
לאתר הסופרת | דוא"ל: avivbook@017.net.il

 


עוד באותו נושא

כח הלב 12 - הכי חזק

הוריו של איתן התגרשו לא מזמן והוא מגלה שלאביו יש כבר חברה חדשה. איתן כועס, ומחליט לערוך עם אביו שיחת הבהרה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?