בתחילת הקיץ הנחשים מסוכנים יותר משום שכמות הארס שלהם גדולה יותר. מה עושים במקרה של הכשה? קראו כאן!

עונת הכשות הנחשים החלה

שני נפגעים קל מהכשת טופלו היום (22.4) בחדר המיון במרכז הרפואי זיו, לאחר שהוכשו בידיהם על ידי נחש צפע.

הראשון, בן 24 מכפר בגליל הגיע בשעות אחר הצהריים, הוכש בעת ניסיון להרחיק נחש צפע מחצר ביתו וזה הכישו. הצעיר הביא עמו את הנחש בתוך בקבוק שתייה ריק, דבר אשר סייע לצוות הרפואי להעניק לו את הנסיוב המתאים. כשעה מאוחר יותר הגיע בן 60 מצפת העוסק בגידול נחשים, אשר הוכש גם הוא.

 

ד"ר חוסיין עאמר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי זיו אומר, כי בעונה זו של השנה מתחילים הנחשים להיות מאד פעילים בחצרות בתים ובשטחים פתוחים ועל הציבור לנהוג על-פי כללי הזהירות. "כדי להימנע מהכשה יש להתלבש בלבוש מתאים כאשר מסתובבים בשטחים פתוחים- ללכת עם נעליים סגורות ולהדריך ילדים וצעירים שלא להרים סלעים או חפצים שמתחתם עלולים להסתתר נחשים", אומר ד"ר עאמר.

 

בתחילת הקיץ הנחשים מסוכנים יותר משום שכמות הארס שלהם גדולה וכמות ארס רבה עלולה להשפיע באופן קשה על מערכת העצבים ושרירי הגוף ולגרום להרס הכדוריות האדומות.

 

סימנים להכשת נחש

הסימנים הראשונים לאחר הכשת נחש הינם כאב דוקר או שורף, סימני הכשה על העור ונפיחות.

סימנים נוספים שיכולים להופיע הם בחילה, הקאה, שלשול, חולשה וירידת לחץ דם. לעיתים מופיעים סימנים מאוחרים כמו-נמק, שטפי דם וזיהום הפצע. יתכנו גם הפרעות בקרישה, דימום במערכת העיכול, התכווצויות, הפרעה במערכת הלב וכלי הדם, איבוד הכרה ואי ספיקת כליות.

 

מה עושים במקרה של הכשת נחש?

במקרה של הכשת נחש יש לפנות את הנפגע במהירות האפשרית לקבלת טיפול רפואי וכי הטיפול הראשוני שיש לתת לנפגע לפני הגעת הצוות הרפואי או ההגעה לבית החולים הוא השכבת הנפגע והרגעתו.

חשוב שהאדם שהוכש יהיה רגוע ככל האפשר מאחר ועלייה בדופק ובלחץ דם מזרזת את התפשטות הארס בגוף. חשוב לקבע את הגפה הפגועה ולשטוף את אזור ההכשה במים.

בשום מקרה אין לחתוך את הפצע, אין למצוץ את הדם במקום ההכשה, אין לקשור את הגפה, אין לבצע חסימת עורקים, אלא רק לקבע את הגפה שתזוז מעט ככל האפשר.

בשום אופן אין לרוץ מאחר והריצה מזרזת את זרימת הארס בגוף.

אין להניח קרח ישירות על מקום ההכשה, אין לקחת משכך כאבים ולשתות שתייה חריפה!

חומרת ההכשה תלויה בסוג וגודל הנחש, גיל וגודל הנפגע, הזמן שחלף מאז ההכשה ואופי ההכשה.

חשוב ביותר לנסות ולזהות את סוג הנחש שהכיש את הנפגע, צבעו ומאפייניו. זיהוי הנחש יסייע לרופאים בטיפול בנפגע אם יידעו מאיזה מין היה הנחש שהכיש את הנפגע.

 

 

על הכותב:
ד"ר חוסיין עאמר,
מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי זיו


עוד באותו נושא

קרמר החתול לומד לשחות

קרמר החתול לומד לשחות הוא ספר רב קסם על החתול קרמר, הגיבור שכיכב בספרים הקודמים של מאיר שלו

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!