"אליהו הנביא היקר!" הוא ספר ילדים חדש שנכתב בהשראת ספר מכתבים לסנטה קלאוס אותו ראתה הסופרת באחד מטיוליה בעולם.

מאת אלן לינדברג

"אליהו הנביא היקר!" הוא ספר ילדים חדש שנכתב בהשראת ספר מכתבים לסנטה קלאוס אותו ראתה הסופרת באחד מטיוליה בעולם.

"הרעיון לכתוב ספר שבו ילד כותב מכתבים לאליהו הנביא בא אלי אחרי שראיתי ספר מכתבים לסאנטה קלאוס. אמרתי לעצמי שזה לא יתכן שלילד ישראלי לא תהיה דמות אגדית שבאה מתוך התרבות היהודית  שהילד לא יכול לפנות אליה להגשים משאלה. ברור שיש את אלוהים, אך בעיניי זה כבד מדי ומחייב מדי לכתוב לאלוהים, רציתי מישהו קרוב יותר, מישהו נגיש יותר וגם מישהו שמשתייך לחג שילדים אוהבים, כך נזכרתי באליהו הנביא."

הספר נכתב כמכתבים, כאשר כל מכתב הוא סיפור בפני עצמו של הילד, שמשתדל להשתנות ולהשתפר על מנת לקבל מתנות לחג מאליהו הנביא, אך.... כל פעם משהו אחר מרחיק אותו מהגשמת משאלותיו.

הקסם האמיתי מתרחש בסינתזה בין איורים מקסימים של המאייר הרוסי ג‘ קים לשפה מלאת הומור, כשרון וחן, בה כתוב הספר.

 

הוצאת "פלא", הוצאת ספרי ילדים חדשה שהוקמה מתוך אמונה עמוקה שספר הוא דבר נפלא שיכול לחולל פלאים בחיי הילד. עד היום יצאו לאור שבעה ספרי ילדים, שישה מתוכם הם ספרים מתורגמים  של הסופרים  והמאיירים הידועים בעולם מהוצאות הספרים המובילות בעולם בתחום ספרות הילדים. הספרים תורגמו על ידי הסופרים הישראלים : נורית זרחי ויהודה אטלס. הספר השביעי "אליהו הנביא היקר" הוא ספר מקור מאת אלן לינדברג.

 

אוליאנה פיכמן היא בעלת ההוצאה, שהקימה אותה לפני כשנתיים. כסופרת היא בחרה לעצמה שם אלן לינדברג, כדי להפריד בין שני עולמות בהם היא חיה: עולם המציאות, בו היא אוליאנה - מו"לית, מורה, אמא שמנסה לשרוד, לבין עולם הפנטזיה, שם היא אלן, שם היא יכולה לכתוב, לעוף, ליצור...

אוליאנה נולדה בבריה"מ ועלתה לארץ, לבד, כשהייתה בת 23 ובאמתחתה תואר שני בספרות. "הרגשתי דחף שהכריח אותי לקום וללכת", היא אומרת. "וכשנחתתי בארץ, לא היה לי שמץ מושג לאן להגיע. רציתי מקום עם ים, וזה מה שביקשתי מפקיד הסוכנות היהודית, לכן נשלחתי למרכז קליטה באשדוד, שבו שהיתי שנה וחצי". באשדוד היא הכירה את מי שהיה בעלה ואבי ילדיה ויותר מאוחר עברו בני המשפחה לרחובות.

בטוויסט מפתיע, שעל פניו אינו תואם את אופייה, החליטה אוליאנה ללמוד בקורס למורים עולים, שאחריו לימדה 16 שנים בבתי ספר יסודיים באזורים שונים בארץ. "הייתי כבשה שחורה במערכת החינוך", "היה לי ידע רחב יותר מזה של מורה ממוצעת בבית ספר יסודי בארץ ותמיד נתתי יותר, השקעתי יותר, מה שלא תמיד התקבל באהדה בקרב צוות המורים. אבל זה לא היה לי אכפת, מפני שכך העשרתי את עצמי ואת התלמידים".

בהדרגה הבשילה בה ההחלטה לצאת ממערכת החינוך. "רציתי להיזכר במה שחלמתי עליו בילדותי", מציינת אוליאנה עוד שלב בדרכה להפוך למו"לית. "התחלתי ללמוד קורס כתיבה יצירתית באוניברסיטה, ובבית אריאלה השתתפתי בקורס של כתיבה יוצרת לילדים שהנחתה נורית זרחי. התגעגעתי לסם הזה שנקרא ‘יצירה‘".

בקורות חייה יש גם גיחה לרוסיה, שבה במשך שנתיים ניהלה מרכז תרבות מטעם שגרירות ישראל, ובה פגשה איש עסקים שהיה לו חזון להקים הוצאת ספרים. היא עזרה לו במימוש החזון, וכשחזרה לארץ היה לה ברור כי זה מה שהיא רוצה לעשות.

"אני יודעת להתאים ספרים לילדים, שאף אחד חוץ ממני לא מביא לפה, בארץ השוק שלנו הוא אמריקני, הן בחיים והן בתרבות. לכן גם הספרות המתורגמת לעברית באה מהכיוון הזה. יש מעט מאוד הוצאות לאור של ספרי ילדים שהן יוצאות דופן בנוף המתורגם, ומביאות, כמוני, ספרים עם ארומה אירופית. הרצון שלי הוא להביא לילד הישראלי ולהוריו, באמצעות הספרים שבחרתי לתרגם, עולם אחר, שהוא לא הכיר עד כה. אני מביאה משהו שלא מופיע מול העיניים של הישראלי בחיי היומיום...

ייתכן שהוצאות אחרות הלכו על בטוח ולא הרימו את הכפפה של תרגום ספרים ששונים מהמציאות המוכרת. יכול להיות שבגלל העין הישראלית שלהן הן לא ראו את מה שאני ראיתי, כמי שלא נולדה בארץ וחיה שנים רבות בנופים אחרים שנספגו בה. הרי כל עורכי ההוצאות מגיעים לאותן תערוכות ספרים ברחבי העולם, ובסופו של דבר עובדה שהבחירות שלנו שונות".

ואכן, די במבט חטוף בכריכותיהם של שבעה הכותרים הראשונים של "פלא", כדי להיווכח שפיכמן מיישמת את החזון המו"לי שלה.


עוד באותו נושא

קופיקו - ערכת יצירה

סדרה חווייתית המשלבת ספר עם ערכת יצירה: באחד ערכת פלסטלינה ובשני ערכת עפרונות ציור!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?