מאת: קרן יטיב, יועצת משפחתית בכירה ואם לארבעה

אמאל'ה גמילה

מתישהו זה מגיע: אתם קולטים שזה הזמן לגמול את הפעוט מחיתולים ומה יש לומר - נעים זה לא. מצד שני, יש כאלה שמוכנים להישבע שאצלם זה הלך ממש בקלות, בלי שום בעיות מיותרות.

מהן הדרכים לגמול את ילדינו מחיתול ואיך עוברים את התקופה הזו בצורה נכונה ויעילה? על כך במאמר שלהלן.

בסביבות גיל שנתיים עולה הנושא של גמילה מחיתולים על הפרק.

גמילה היא שלב התפתחותי כמו זחילה או הליכה והוא קורה באופן טבעי, כשיש לילד את הבשלות הרגשית והפיזית. אין גיל נכון לגמילה ולכל ילד קצב משלו. עם זאת אפשר לומר שתהליך הגמילה מחיתולים מתרחש בין גיל שנתיים לשלוש בממוצע. בגילאים אלו רוב הילדים לא זקוקים לחיתול במשך היום ובגילאי שלוש וארבע רוב הילדים לא זקוקים לחיתול בלילה. הסיבה היא שמנגנון הגמילה ביום שונה מתהליך הגמילה בלילה ולכן הם לא בהכרח חופפים. יכול להיות שילד יהיה גמול לגמרי ביום, אבל יפספס בלילה.

ישנן שלוש אסכולות בנושא גמילה מחיתולים. האחת דוגלת בכך שזה כלל לא תלוי ברצון ההורה אלא רק ברצון של הילד. להורים רבים יש נטייה לתזמן את הגמילה לפי הסביבה (כולם גומלים עכשיו אז גם אנחנו) או לפי העונה ("קיץ זו עונה טובה לגמילה") וזו טעות. הילד ייגמל רק כשהוא יחליט, ואם יש ספק, כדאי לדחות מאשר להקדים.

האסכולה השנייה טוענת שכהורים, יש לנו אחריות להוביל את ילדינו להתפתחות נורמטיבית. לפיכך, יש לנו גם אחריות ישירה וראשונית לגמילתם מחיתולים. במידה וההורה יהיה נחוש בדעתו לגמול את הילד ויהיה עקבי וסבלני בתהליך, הילד ייגמל.

האסכולה השלישית טוענת שניתן לגדל תינוקות ללא חיתולים ובעצם לגמול אותם עוד לפני שרכשו את ההרגל של עשייה בחיתול. לפי טענת השיטה הזו לתינוקות יש מודעות לצרכים שלהם ושליטה מסוימת ממש מלידה ועם מטפלים קשובים הם מפתחים שליטה במהירות, תוך ימים ושבועות ספורים.

 

במאמר שלהלן נלך לפי האסכולה הראשונה, המקובלת יותר על פסיכולוגים ואנשי חינוך ונסקור את הסימנים המראים לנו שהפעוט בשל לגמילה.

 

סימני בשלות לגמילה אצל הילד

הילד עצמאי מוטורית: יושב, הולך, מסוגל להתפשט, מסוגל להתלבש, בעל יכולת ורבלית טובה: מודיע מתי הוא עושה את צרכיו ומתי הוא עומד לעשותם, (שולט על הסוגרים), יכול לבקש עזרה בהורדת המכנסיים ועוד.

בעל בשלות קוגניטיבית: מפגין התעניינות בשירותים, מבין הוראות, מחקה התנהגויות של מבוגרים, מבין את משמעות המילים פיפי וקקי ויודע לקשר בין ההפרשות שלו לגופו.

בעל בשלות רגשית שמגיעה בשילוב עם הבשלות הפיזית ועם בשלות שפתית: כאשר הוא מאמין בעצמו וביכולותיו ולא מאמץ התנהגות נמנעת, מבין את המילה "לא" ומסוגל לעמוד בגבולות, מוכן לנסות ולהתנסות בכל מיני דברים, ולא פוחד להיכשל, אינו חושש מתגובת ההורים כאשר הוא נכשל במשהו ועוד.

 

באופן כללי, אם הילד מתעסק בשירותים, משחק עם נייר הטואלט, שואל על הנעשה שם או מוריד את החיתול באופן עקבי ולאורך זמן זה אומר שהילד בשל ואפשר להתחיל את התהליך.

 

לדברי פסיכולוגים ואנשי חינוך, פעוט שכופים עליו להיגמל ומאיצים בו, לא יצליח בכך.

הוא יילחץ מהתהליך, כיוון שהוא אינו מצליח לרצות את ההורה ולעמוד בציפיות שלו ולכן יחווה תחושת כישלון. ביטחונו העצמי יתערער בעקבות הכישלון והאכזבה של הוריו והתהליך עלול להימשך חודשים ארוכים תוך שהוא כולל בתוכו רגרסיות ממושכות. משום כך ההחלטה על גמילה לא צריכה להתקבל כלאחר יד או בספונטניות.  בנוסף, חשובה מאד המחויבות של ההורים לתהליך. הורים שרוצים שילדם יהיה אחראי וישלוט בצרכיו, צריכים להראות אותה מידה של אחריות ומעורבות כלפי התהליך.

 

אז איך עוברים את זה בשלום?

הכינו את הבית: הרימו את השטיחים וכסו את הספות היקרות וכל דבר אינכם רוצים שיתלכלך.

צפו לפספוסים: תהליך הגמילה רצוף פספוסים של הילד, קחו זאת בחשבון. יתכן שתופתעו לטובה אך צפו לכך כמה שיותר.

אל תכעסו: צאו מנקודת הנחה שאם לילד בורח, זה לא מכוון נגדכם ולא משהו אישי. פשוט קשה לו לשנות הרגלים. התייחסו ל"פספוסים" בקצרה ובאדישות, גלו אמפתיה לקושי ועודדו אותו בקול רם שימשיך להשתדל ושבפעם הבאה הוא יצליח יותר.

החמיאו לו על הצלחותיו: במקרה שהפעוט מצליח לעשות את צרכיו בסיר, עודדו אותו והחמיאו לו, אבל אל תעשו מזה עניין יותר מדי גדול, כדי לא להציב בפניו רף גבוה מדי להצלחות נוספות. הזכירו לו שהוא מתנהג כמו בוגר, זה משמש מוטיבציה גדולה להמשך הצלחה.

בלי מלחמות: אל תהפכו את הנושא למלחמה או לנושא המדובר ביותר בבית.

תזמון הגמילה: רצוי שמועד תחילת הגמילה יהיה כזה שיאפשר לכם שהות צמודה של כשלושה ימים עם הפעוט.

אל תתחילו בגמילה במועד סמוך לשינוי משמעותי נוסף, כמו הולדת אח, מעבר גן,מעבר דירה וכדומה.

הסבירו לפעוט כי ברגע שהוא מרגיש צורך לעשות פיפי או קקי, עליו לרוץ לסיר או לישבנון ולעשות שם את צרכיו. בפעמים הראשונות ייתכן שהוא "יפספס". הסבירו לו שזה לא נורא ועודדו אותו להמשיך ולנסות עד שיצליח. זכרו שגם אתם וגם הפעוט צריכים לגלות סבלנות ואורך רוח. אל תשדרו מסרים של ייאוש.

עדכנו את צוות הגן בכך שהתחלתם בתהליך גמילה וודאו שיהיה שיתוף פעולה מלא מצד הגננות והמטפלות.

 

לסיום, הנה כמה ספרים מומלצים שיכולים לעזור

סיר הסירים מאת אלונה פרנקל, לא רוצה חיתול מאת רן כהן אהרונוב, דובי חבובי עושה כמו גדול מאת סמדר שיר, בלי חיתולים (DVD).

 

שיהיה בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
קרן יטיב,
יועצת משפחתית בכירה במרכז להורות ומשפחה, ביה"ס ללימודים מתקדמים בסמינר הקיבוצים
טלפון: 050-201-0707

 


עוד באותו נושא

הכנת המשפחה לקליטת אח חדש

כשנולד האח החדש למשפחה, כל המשפחה עוברת טלטלה וצריכה למצוא מיקום מחדש. האם, האב וכן האח או האחות הבוגרים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!