אם את מתלבטת האם להמשיך להניק את ילדך אחרי גיל שנתיים, הנה מעט על היתרונות וגם על האתגרים שבבחירה זו.

הנקה אחרי גיל שנתיים

הנקה היא חלק מהקשר המיוחד הנרקם בין האם לתינוק.

אם את מתלבטת האם להמשיך להניק את ילדך אחרי גיל שנתיים, הנה מעט על היתרונות וגם על האתגרים שבבחירה זו.

 

הנקה - עד מתי?

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה לפחות עד גיל שנתיים, ומשרד הבריאות בישראל אימץ המלצה זו. למרות זאת, סקר שערך משרד הבריאות הראה כי משך ההנקה הממוצע בארץ הוא כשבעה חודשים בלבד.

משך ההנקה הוא עניין תרבותי. לאורך אלפי שנים, בתרבויות שונות, היה נהוג להניק פעוטות לפחות עד גיל שנתיים. רק במאה ה-20, בחברה המערבית, החלו להטיל ספק ביתרונות ההנקה הממושכת ובמקביל לייצר תחליפי חלב מלאכותיים לתינוקות. הנקה ממושכת לא תמיד מתאימה לאורח החיים המערבי, שבו האישה צריכה לחלק את האנרגיה שלה בין גידול ילדים לקריירה. יחד עם זאת, קיימות  אימהות הבוחרות אחרת מהנורמה וממשיכות בהנקה גם אחרי גיל שנתיים.

כמו בכל בחירה השונה מהנורמה החברתית, גם כאן נדרשים אומץ ונחישות. כאשר הילד שלך מרים לך את החולצה בציבור ואומר "אימא, ציצי!", לא תמיד נעים להתמודד עם תגובות הסביבה. כולם כבר מתחילים לשאול "נו, עד מתי?” ומעודדים אותך להתחיל בגמילה. אבל, זה כנראה מחיר פעוט שיש לשלם, בייחס ליתרונות ההנקה. מעבר לנורמות, התשובה לשאלה "עד מתי?” היא אישית - כל עוד את מרגישה שזה מתאים לך, ועד מתי שאת מרגישה שהתינוק שלך זקוק לכך.

 

מתנות ההנקה

אחת המתנות החשובות ביותר שאת יכולה להעניק לילדך היא הנקה ממושכת. בנוסף ליתרונות התזונתיים, חלב אם מכיל תאי דם לבנים ונוגדנים ולכן תורם לחיזוק המערכת החיסונית של התינוק. נמצא כי ילדים יונקים חלו פחות במחלות שונות - החל מדלקות אוזניים ועד לסרטן הדם. מחקרים אף הראו כי ילדים יונקים השיגו תוצאות גבוהות יותר במבחני משכל. מסתבר שההנקה תורמת גם לבריאותה של האם - אימהות מניקות חולות פחות בסרטן הרחם, סרטן השחלות וסרטן השד. ככל שההנקה הייתה יותר ממושכת, כך ירד הסיכון לחלות במחלות אלו.

לא פחות חשוב הוא ההיבט הרגשי. אין משהו יותר מנחם ומרגיע מלינוק בזרועותיה של אימא. שם מרגיש הפעוט מוכל, אהוב ומוגן. כך הוא חווה קבלה ללא תנאים וקירבה אל האם - הדמות הנשית הראשונה בחייו. היחסים הטובים עם האימא מהווים בסיס ליחסים בעתיד עם המין הנשי. קיים מיתוס לפיו ילדים אשר יונקים עד גיל מאוחר הם יותר תלותיים באימא. למעשה, כאשר לילד יש בסיס חזק שהוא יודע שהוא יכול לחזור אליו  כשהוא זקוק לכך, הוא מפתח יותר בטחון עצמי. בטחון זה מאפשר לו יותר עצמאות ופתיחות לקשרים אחרים, עם ילדים ומבוגרים כאחד.

 

נתינה ללא גבולות?

כאשר את בוחרת בהנקה ממושכת, בשל היתרונות הרבים עבור ילדך, שימי לב גם לא לשכוח את הצרכים של עצמך. אם את מרגישה עייפה ומותשת וחווה את ההנקה כ"מטרד", משהו צריך להשתנות. אולי זה הזמן להפחית את ההנקה, לבדוק מחדש את הרגלי התזונה שלך, או להשאיר את הילד לסוף שבוע אצל סבא וסבתא ולנסוע לנופש באילת.

ישנן אימהות שדוגלות בהנקה לפי סדר יום – למשל בבוקר ובערב. נשים אלה בוחרות לא להניק בלילה ומרדימות את הפעוטות במיטות ילדים נפרדות. לעומתן, אימהות אחרות בוחרות לישון עם הפעוט באותה מיטה ולהניק בהתאם לבקשתו וללא סדר יום קבוע. גם במקרה כזה, חשוב לזכור שלפעמים זה בסדר גם לומר "לא". מעל גיל שנתיים, ילד כבר גדול מספיק להבין ש"עכשיו זה לא מתאים", או "עכשיו אימא עסוקה". אחד האתגרים של גיל שנתיים הוא הקושי בקבלת גבולות. לילד יש כבר דעות משלו, הוא יודע מה הוא רוצה ועומד על כך. כאן זה המקום למצוא בתוכך בהירות - מתי את אומרת "כן" ומתי "לא" ומה את עושה כאשר ה"לא" מתקבל בבכי קורע לב.

מתי הנקה כן יוצרת תלות? למשל, כאשר הילד רגיל להירדם רק באמצעות הנקה. זה יכול ליצור מצב שבו  קשה לעזוב אותו עם האבא ללילה, גם אחרי גיל שנתיים. ללמוד להירדם בכוחות עצמו זאת מיומנות שצריך לפתח. רכישת מיומנות זו תעניק עצמאות לילד.

אחת הדילמות בהנקה שנמשכת מעל גיל שנתיים, היא האם להחליט על תהליך של גמילה, או לחכות שהצורך בהנקה יפחת ויעלם באופן טבעי. בכל החלטה שתיקחי, חשוב שתקשיבי לעצמך, מתוך חיבור לצרכים שלך ושל ילדך. שימי בצד שיקולים כגון "מה יגידו" אנשים.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!