חדר מאוזן ומותאם לצרכיו של הילד יספק לו סביבה תומכת, יפתח בו תחושת ביטחון עצמי, שליטה טובה יותר במתרחש ושיפור יכולת הריכוז.

ילדים בבית - אור בבית

מאת מאי בן-פרין, יועצת פנג שואי וטיהור אנרגטי

 

חדר מאוזן ומותאם לצרכיו של הילד יספק לו סביבה תומכת, יפתח בו תחושת ביטחון עצמי, שליטה טובה יותר במתרחש ושיפור יכולת הריכוז. זרימה טובה של אנרגיה תאפשר לילד לחוש רגוע ושמח ותשמור על בריאותו.

 

מעצם הווייתם ילדים הם יצורים רגישים, הזקוקים ליחס חם ואנושי ולסביבה עוטפת ומגינה. תורת הפנג שואי מייחדת מקום חשוב לילדים, מפני שהם רגישים מאוד גם לתנועת האנרגיות בסביבתם, מסוגלים לזהות שינויים עדינים בזרימת האנרגיה ובאופייה, ולהגיב עליה בעוצמה. בשל כך, חדר הילדים הוא המרחב ההתפתחותי המשמעותי ביותר בבית, דרכו בונה הילד את עולמו, ולכן חשוב לארגן אותו בצורה נכונה וילצור עבורו מרחב אנרגטי הרמוני.

 

חדר מאוזן ומותאם לצרכיו של הילד יספק לו סביבה תומכת, יפתח בו תחושת ביטחון עצמי, שליטה טובה יותר במתרחש סביבו ושיפור יכולת הריכוז.

בנוסף, זרימה טובה של אנרגיה תאפשר לילד לחוש רגוע ושמח ותשמור על בריאותו.

אם איכות שנתו של הילד ירודה, או שהוא אינו אוהב לשהות בחדר זמן רב ומעדיף חדרים אחרים על פניו – קיימת סבירות גבוהה כי המצב האנרגטי בחדר לא טוב.

 

להלן מספר המלצות לארגון חדר הילדים לפי עקרונות הפנג שואי, שיישומן יעיל מאוד:

 • הצ‘י (אנרגיית החיים) צריכה לזרום בחדר בצורה עדינה ורכה מבלי שתתקע או תיחסם. אחד מחוסמי הצ‘י העיקריים הוא אי סדר בחדר, העלול לעורר בלבול, תסכול וקושי להתמקד. כדי שהאנרגיה תוכל לנוע בחופשיות, חשוב שהחדר יהיה מרווח דיו ושלילד יהיה מספיק מקום לשחק בו.
 • עומס חפצים רב יוצר אצל הילד עומס רגשי, מצמצם את המרחב הפיזי שלו ומפריע לזרימת אנרגיה. כדי להימנע מחסימות אנרגטיות בחדר יש להקפיד שלא לאגור בחדר חפצים שאינם בשימוש, ופשוט להוציאם מהחדר. בדרך זו מפנים עבור הילד מקום לכניסה של חוויות חדשות.
 • צעצועים שבורים או פזלים שחסרים להם חלקים, מביאים לחדר אנרגיה שלילית, ותמונת העולם המתקבלת בעיני הילדים, היא של עולם חסר ולא שלם. לכן חשוב ל"נקות" את החדר מכל חפץ או פריט פגום. יש לדאוג למקומות אחסון מתאימים, ולשמור עליהם מסודרים ולא דחוסים. בסוף היום, לקראת השינה, מומלץ לעודד את הילד לסדר את צעצועיו, על-מנת להסדיר את תנועת האנרגיה בחדר.
 • חסימות אנרגיה נוספות בחדר הילדים, עלולות להיווצר ממיקום לא נכון של רהיטים. שידה או ארון הניצבים ממש בכניסה לחדר, יפריעו לזרימת אנרגיה ויצרו תקיעות ותחושת מחנק. אם יש אפשרות, מומלץ לשמור על מרחק פנוי של לפחות מטר אחד מדלת הכניסה.
 • לאחר שהאנרגיה נכנסה לחדר, חשוב שהיא תשהה בו מספיק זמן ולא תצא ממנו במהרה. יציאה מהירה של אנרגיה, יכולה להיגרם כתוצאה ממיקום החלון בקו ישר מול דלת הכניסה לחדר. במקרה כזה, מומלץ לתלות קריסטל או מובייל באמצע החדר בין הדלת לחלון, על מנת שיווסת את זרימת האנרגיה באופן שווה.

 

צבעים

אופיו של חדר הילדים שונה משאר החדרים בבית, כיוון שהוא משלב שתי איכויות שונות של אנרגיה – אנרגיה פעילה באיזורי המשחק והלימודים (אנרגיית יאנג), ואנרגיה רגועה יותר באיזורי המנוחה והשינה (אנרגיית יין).

באמצעות שימוש נכון בצבעים, אפשר להגיע לאיזון הרמוני של תנועת האנרגיה בחדר, ולספק לילד גם את הנינוחות והרגיעה הנחוצים לו לשינה טובה, וגם את הגירוי החושי החיוני להתפתחותו.

צבעי הקירות המומלצים לחדר הילדים הם צבעים בהירים ופסטליים רכים – תכלת, ירקרק, סגלגל, ורוד או אפקסק בהיר.

צבעים עזים ובוהקים יותר – אדום, כתום או צהוב – הם בעלי אופי ממריץ מדי, ועלולים לגרום לילד גירוי יתר, לעורר בו פעלתנות רבה, אי שקט ולפגוע באיכות שנתו.

הדבר נכון גם לגבי ציורי קיר רבי צבע, קווים אלכסוניים, פסים לאורך ולרוחב הקירות וצורות לא סימטריות וריבוי של עיגולים או מרובעים.

על רקע גוון הקירות הבהיר מומלץ להוסיף צעצועים, תמונות ושאר חפצים שיתרמו לצבעוניות בחלל, ויספקו לילד את כל קשת הצבעים הנחוצה לו.

 

סמלים

מערכת הסמלים המקיפה את הילד משקפת עבורו צדדים שונים של המציאות, המשפיעה בצורה מודעת ולא מודעת על עיצוב תפיסותיו, אמונותיו ורגשותיו.

כל חפץ המצוי בחדר – תמונה או צעצוע – נושא עימו סמליות שונה, והתגובה הרגשית של הילד למסרים שהוא קולט סביבו, יוצר סוג של אנרגיה.

לכן, רצוי שיהיו בחדר סמלים, תמונות ומשחקים בעלי קונוטציות חיוביות, המעודדים פיתוח כישורים ויכולות המותאמים לגיל הילד ומייצגים גדילה והתפתחות. מומלץ שלא להכניס לחדר חפצים המייצגים אלימות, כמו בובות של חיות מפחידות, מפלציות, או תמונות המשדרות מוות או צער.

 

צבעי פסטל רכים סדר ואיזורי אחסון נגישים - יעניקו לילדך תחושת שלווה וביטחון

 

 

מיקום המיטה

 • אם הדבר אפשרי, מומלץ לבחור עבור הילד חדר ללא תקרה מונמכת או קורות הבולטות מהתקרה. לפי הפנג שואי, קורות העוברות מעל למיטה עלולות להפעיל לחץ על השוהה בחדר ואף לגרום למחלות. אם אין ברירה, יש להזיז את המיטה או לכסות את הקורות בבד, לפחות למשך הלילה.
 • יש להימנע מהצבת המיטה בקו ישר מול הדלת, כדי שהילד לא יהיה חשוף לזרימה אגרסיבית מדי של אנרגיה הנכנסת דרכה. אם אין אפשרות להזיז את המיטה למיקום אינטימי יותר, מומלץ לתלות קריסטל, פעמון רוח או מובייל באמצע הדרך שבין המיטה לדלת.
 • חשוב שראש המיטה יהיה צמוד לשני קירות כדי לתמוך בילד בשנתו ולהעניק לו תחושת הגנה. לעומת זאת, יש להקפיד שמרגלות המיטה לא יהיו צמודות לקיר או לרהיט, כדי לאפשר תנועת אנרגיה טובה באיזור הרגליים.
 • אם אפשר, רצוי שהילד לא יישן מתחת לחלון. אם זה המצב הנתון, חשוב לסגור את החלון במשך הלילה על מנת להגביר את תחושת הביטחון של הילד.
 • מיטת קומותיים נראית אמנם כפתרון פרקטי עבור שני ילדים החולקים חדר אחד, אולם היא אינה בחירה יעילה, כי לילד הישן במיטה העליונה תיחסר הקירבה לקרקע המקנה יציבות וביטחון, בעוד הילד במיטה התחתונה עלול לחוש לחץ בשל הגוש הגדול המאיים עליו מעל. אם הדבר אפשרי, עדיף להפריד בין המיטות ולאפשר לכל אחד מהילדים פינה אישית עם העדפותיו, טעמו וצרכיו המיוחדים.
 • מאוורר תקרה התלוי מעל מיטת הילד, מדפים עמוסי ספרים וצעצועים הקבועים על הקיר מעל המיטה באיזור הראש, כל אלו הם אובייקטים העלולים לאיים על הילד ולהפריע לשנתו.
 • כדי להבטיח שינה שקטה רצוי לבחור במיטת עץ, ולא מתכת, שהיא בעל שדה אלקטרו מגנטי גבוה. בנוסף, רצוי שהמזרון והמצעים יהיו עשויים מחומרים טבעיים.
 • לכל ילד יש כיווני שינה הטובים לו, הנקבעים בפנג שואי לפי תאריך הלידה שלו. אם ידועים הכיוונים המיטיבים רצוי לכוון את המיטה לאחד מהם לספק לילד את מלוא התמיכה האנרגטית בחדר.  

 

 

על הכותבת:
מאי בן פרין, יעוץ פנג שואי וטיהור אנרגטי.
לקבלת 22 טיפים מועילים לבית נעים ואנרגטי:
http://www.mychi.co.il/tips/

 


עוד באותו נושא

5 טעויות שאסור לכם לעשות כשאתם בוחרים חדרי ילדים

עומדים לרכוש חדר ילדים? רוצים להבטיח לעצמכם רכישה מושכלת שתאפשר לכם ליהנות ממנו איכותי לאורך שנים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!