הגילוי שבן הזוג, אשר עד עכשיו נחווה רק כטוב, יש בו גם חלקים רעים, מגלה שהאהבה אינה אבסולוטית, שיש שם סובייקט

הריקוד המסובך בקשר הזוגי וההורי

אהבה: תחושת גן עדן, חוויה של להיות בחזרה ברחם במקום מוגן, בטוח, אשר מובן ללא מילים. מישהו שלגמרי מותאם אלינו, חווית עונג צרוף,  אושר לאין קץ, אנרגיות אדירות.

ופתאום כבר לא מתעוררות תחושות קשות של כעס וזעם ואחריהן, תחושת אובדן ודיכאון. בדידות קיומית עוטפת ביחד עם ההבנה שהאחר אינו אני ורחוק רחוק מלהיות מי שחשבתי.

 

הורות: המפגש עם האכזבה הינו חלק בלתי נפרד מההורות. האכזבה של הילד מההורה ושל ההורה מהילד, זהו ריקוד של אהבה ותשוקה המובילים להרס, אשר מוביל לצורך בחוויה של תיקון. מדובר  בריקוד האוניברסאלי בכל סוג של יחסים משמעותי כחלק בלתי נפרד מתשוקה ומקשר. התסכול הוא מנוע הריקוד- התסכול על מה שחסר, על ההעדר. אותו תסכול גורר תחושות של תוקפנות והרס שהן חלק בלתי נפרד ואינטגראלי מכל מערכת יחסים תקינה.

 

הגילוי שבן הזוג, אשר עד עכשיו נחווה רק כטוב, יש בו גם חלקים רעים, מגלה שהאהבה אינה אבסולוטית, שיש שם סובייקט מעורב עם חלקים טובים ורעים. גילוי זה מעורר כעס וזעם.

למשל במריבה הורית או זוגית אנו תופסים את בן/ת הזוג רק כרע. שוכחים את החלקים הטובים שלו. הזעם מעורר חוויה מפוצלת = הו/יא רק רע/ה . כשאנו נרגעים ונזכרים גם בחלקים הטובים שלו/ה ואז  מתפתחת אשמה ומתעורר הצורך לפצות.

כלומר דומה שהריקוד בזוגיות ובהורות מתחיל בתסכול, שמוביל לאכזבה, שעוברת לכעס, שמתורגם בלראות רק את החלקים הרעים של הילד או בן/ת הזוג. אחרי הכעס מתעוררת האשמה ואחריה הרצון לפייס את הנפגע.

 

"ההורים המטלטלים" האמינו שיקרה נס ובנם תינוקם יתאושש, הם התקשו לקבל את הבשורה המרה ולא היו מסוגלים להעלות על דעתם ניתוק של התינוק ממכונת הנשמה.

הם, שגרמו כנראה למות בנם, תינוקם, חוו בהורות רגעים קשים של תסכול ואכזבה.

הם עברו טיפולי פוריות קשים וכולנו צפינו בתמונה בה האב מנשק את בטנה ההריונית של האם. דמיינו כמה חיכו לרגע הלידה,חודשים רבים, ואז הכתה בם המציאות הקשה וההכרה  שההורות אינה רק רגעי אושר ושמחה אלא גם רגעי כעס שנאה תסכול ואכזבה קשים אותם כנראה לקחו רחוק מדי ואחריהם היגיעה האשמה והצפייה לנס.

רגעי הכעס והשנאה (כמובן שלא מדובר באלימות מכול סוג ) הינם חלק אינטגראלי בלתי נפרד מכל מערכת יחסים תקינה, הם אלו שמאפשרים את רגעי הפיצוי והאהבה.

 

אל לנו להיבהל מאותן תחושות לגיטימיות של שנאה כי אלו הן שמאפשרות אחר כך את הפיצוי וההתקרבות!

 

על הכותבת:
אורלי שדה (m.s.w)
מטפלת זוגית פרטנית ומשפחתית
http://www.orly-sade.co.il/

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!