המומחים וגם ההורים חלוקים בדעתם לגבי השאלה עד כמה נכון לאפשר לתינוקות לישון באותה מיטה עם הוריהם.

לישון עם התינוק באותה מיטה – כללי זהירות ובטיחות

המומחים וגם ההורים חלוקים בדעתם לגבי השאלה עד כמה נכון לאפשר לתינוקות לישון באותה מיטה עם הוריהם.

מן הצד האחד אין דבר טבעי יותר מלאפשר לתינוק לישון ביחד עם ההורים ותחושת הביטחון שמשרה השינה המשותפת על התינוק מועילה להתפתחותו ולתחושת הביטחון שלו. עם זאת, תחושות הפרטיות והאינטימיות של ההורים נפגעות פעמים רבות, ובנוסף, קשה מאוד להרגיל ילד או תינוק לישון במיטה משלו אחרי שהתרגל כבר לישון במיטת הוריו.

בין אם השינה המשותפת היא מועילה לתינוק ולהוריו ובין אם לא, המציאות היא כי הורים רבים נוהגים לחלוק עם התינוקות שלהם את מיטתם.

שינה משותפת שכזאת מצריכה את נקיטתם של כללי זהירות ובטיחות מתאימים.

 

מה יכול להשתבש כאשר ישנים עם התינוק באותה מיטה?

מספר לא קטן של אסונות הקשורים לשינה משותפת של הורים ותינוקות באותה המיטה התרחשו כבר בעבר. אין צורך להיתפס לבהלה ובהחלט אפשר עדיין לישון עם התינוק באותה מיטה אם רק נוקטים באמצעי זהירות מתאימים.

שלושת התרחישים העיקריים הם:

מחנק של התינוק במידה ואחד מן ההורים מסתובב מתוך שינה ומוחץ אותו, נפילה מן המיטה, ומוות בעריסה.

חשוב שלא לזלזל בנקיטת אמצעי הבטיחות. כשם שמשתמשים בשירותיו של מנעולן איכותי על מנת לאבטח דלת או כספת המכילה חפץ יקר, כך יש לחשוב על הרך הנולד כל מטמון שיש להגן עליו ועל אמצעי הבטיחות כעל אותו מנעולן שדואג לבטיחותו.  

 

כיצד להימנע ממקרים של מחיצת התינוק בשוגג

על פי מחקרים שהתבצעו בארצות הברית מעל למאתיים מקרים של מוות נגרמו כתוצאה משינה משותפת של הורים ותינוקות באותה המיטה.

ברובם המכריע של המקרים המוות נגרם כתוצאה מכך שאחד ההורים התהפך מתוך שינה וגרם לחנק של התינוק. במרבית המקרים, התינוקות שמתו היו בני פחות משלושה חודשים.

החשש ממחיצת התינוק יכול לגרום גם לתחושת חוסר נוחות ולפחדים אצל הורים המעונינים לחלוק את מיטתם עם תינוקם.

הפתרון הוא פשוט למדי:

כיום ישנם מזרונים מיוחדים לתינוק בעלי דפנות הגנה המיועדים לשינה משותפת עם ההורים באותה המיטה. מזרנים שכאלו מונחים במרכז המיטה הזוגית ומבטלים כמעט לחלוטין את האפשרות של מחיצת התינוק בשוגג.

 

נפילה ומוות בעריסה

תמיד צריך לזכור כי מיטת ההורים היא מקום גבוה מאוד עבור הרך הנולד ויש להישמר מנפילות.

תינוק שרגיל לישון במיטת הוריו ירצה גם לישון בה לבדו במהלך היום. יש להניח כריות גבוהות סביב לתינוק שימנעו ממנו להתגלגל וליפול בטעות מן המיטה. אפשר גם להתקין מעקה המיועד למניעת נפילת תינוקות. מעקה שכזה ניתן להתקנה ולהסרה בקלות רבה יחסית.

באשר למוות בעריסה, אמנם שינה משותפת מסייעת למודעות גבוהה לנשימת התינוק בשעת השינה אבל יש לקחת בחשבון כי במיטת תינוק רגילה ניתן להתקין מתקן מתחת למזרון שמצפצף ומזעיק את ההורים במקרה של הפסקת נשימה.

 

לסיכום, שינה משותפת של הורים ותינוקות מומלצת על ידי מומחים מסוימים ונחשבת ללא מועילה ואפילו מסוכנת אצל אחרים. במידה והחלטתם ששינה משותפת מתאימה לכם ולתינוק שלכם יש לנקוט באמצעי הזהירות המתאימים, להשתמש במזרון מיוחד לתינוק בחודשים הראשונים ולהישמר מנפילות במידה והתינוק נוהג לישון במיטה שלכם גם במהלך היום.

 

 


עוד באותו נושא

משפצים

כאשר אנו משפצים את הבית, חשוב מאוד לשמור על מספר כללים, על מנת להפוך את חווית השיפוץ לחוויה בטוחה יותר גם עבור הילדים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!