תחושת הקנאה שמרגישים ילדים, נובעת מהרצון שלהם להיות הילד ה'אהוב' והיחיד של הוריו. רצון זה הוא מאד חזק ועוצמתי בילדים

איך מתמודדים עם קנאה בין אחים?

תחושת הקנאה שמרגישים ילדים, נובעת מהרצון שלהם להיות הילד ה‘אהוב‘ והיחיד של הוריו.

רצון זה כל-כך חזק, עד כדי מקרים בהם אח אחד לא סובל אח אחר, כי הוא נתפס בעיניו כמתחרה.

 

איך מתמודדים עם התופעה שידועה כבר מתקופת המקרא (קין והבל, יוסף ואחיו)?

התופעה של קנאת אחים והרגשות השליליים שבאים בעקבותיה, נובעת מתחושת הילד שאחד ההורים מעדיף את אחיו על פניו. תופעה זו אנושית וידועה כבר מתקופת המקרא (קין והבל, יוסף ואחיו).

חשוב שנדע שבין אחים תמיד קיימת קנאה, גם אם היא אינה נראית לעין.

לרגש הקנאה יש ביטויים שונים: הקנאה יכולה לגרום לאחים להתחרות זה בזה (לפעמים זה דבר חיובי) או להמנע מתחרות כלל, להביא אותם לידי תוקפנות זה כלפי זה או לגרום לכך שאחד מהם יהיה בודד וכנוע.

לעיתים, קורה שהאח המקנא לא מבטא את קנאתו בתקופת הילדות, הוא נוטר טינה לאחיו ה‘מטופח‘ יותר (על-ידי אחד ההורים). טינה זו הולכת, מצטברת ומתעצמת, ובגיל ההתבגרות הקנאה עלולה להתפרץ ולהופיע בצורה אגרסיבית ואלימה.

 

תחושת הקנאה שמרגישים ילדים נובעת מהרצון שלהם להיות הילד ה‘אהוב‘ והיחיד של הוריו. רצון זה כל כך חזק עד כדי מקרים בהם אח אחד לא סובל אח אחר, כי הוא נתפס בעיניו כמתחרה (בלי שאותו אח אפילו יידע על כך). הקנאה מופיעה עם לידתו של אח.

הדרך שבה ההורים מקבלים ומתנהגים עם הרך הנולד גורמת לאח לטפח או לא לטפח כעס כלפי האח הנולד (שכמובן לא אשם במצב). כעס עצור שלא בא לידי ביטוי, הולך ומתעצם ככל שחולפות השנים. יש ילדים שמתרגמים יחסים בין הורים לאחים כהעדפה של אחד האחים, מה שעלול להעצים את התסכול שלהם, כי לדעתם אינם מצליחים לזכות באהבתם של ההורים ולהביע את זעמם באלימות קשה כלפי האח.

 

נושא הקנאה בין אחים קיים ברוב המשפחות. חשוב שנדע שעוצמת והבעת הקנאה בין אחים מותנית בגישות ההורים והתייחסותם לקנאה.

 

הקנאה מחריפה כאשר:

  1. הורים נותנים הרגשה מועדפת לאחד הילדים בגלל מינו, מראהו, פקחותו, כישרונותיו. אסור להשוות בין הילדים, אלא לקבלם כפי שהם. יש להתייחס לכל אחד מהילדים כאל אישיות עצמאית ואינדיבידואלית עם רצונות, יכולות ודרישות שונות. על אחד מהילדים הוא אדם מיוחד ושונה מהאחרים וחשוב לכבד ולהעצים את ייחודיותו.
  2. התחרות בין האחים מרגיזה את ההורים עד כדי הענשת הילד על כל גילוי קנאה. מומלץ לדובב את הילד ולהתייחס לרגשות הקנאה שלו. ככל שהוא יבין וירגיש שהוא יכול להביע את רגשותיו כך יהיה לו קל יותר להתמודד עם החשש שלא אוהבים אותו.
  3. הורים מנסים בדרכים שונות להימנע מלתת סיבה לקנאה, אך דווקא בשל כך מתעצמת הקנאה. לדוגמא: הורים מנסים לשכנע את הילדים, שהם אוהבים את כולם במידה שווה וזה בא לידי ביטוי במתנות זהות, קניית בגדים באותו זמן, דמי כיס שווים ללא התחשבות בצורכי הילד ורצונותיו (לא נכון לאהוב את כל הילדים באותו אופן, כי כל אחד אוהב שיאהבו אותו אחרת)או במקרים אחרים, כדי לשכנע את אחד הילדים שהוא לא מקופח כמו שהוא חושב, נוהגים לקנות לו יותר מאשר לאחרים.

 

כדאי שנהיה עדים לכך, שרגש הקנאה קיים.

חשוב לדבר ולדובב את הילדים לגבי רגשותיהם ולא לנסות להוכיח להם כל הזמן את ההיפך. יחד עם זאת, נכון להקפיד ולבטא אהבה (חיבוקים, נשיקות, מילים חמות) לכל אחד מהילדים בהזדמנויות שונות, כדי לטפח בילד את הביטחון באהבה שלכם אותו.

 

לכם, כהורים, יש די אהבה להעניק לכל אחד מהילדים.

 


על הכותבת:
אילנה שניר,
יועצת חינוכית ומשפחתית
מומחית בהדרכת הורים וחינוך ילדים
כותבת הספר: "משפחה במחשבה תחילה"
לתיאום פגישה להדרכה הורית וייעוץ חינוכי, ייעוץ משפחתי ואימון זוגי
https://www.ilanasnir.co.il

 


עוד באותו נושא

הכנה לחופש הגדול

תנו לי לחדש לכם: לא כל הילדים אוהבים את החופש הגדול! יש ילדים שזקוקים למסגרת, לשגרה, לסדר יום ברור ומובנה..

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!