החורף והקור הגיעו ואנו מנסים למצוא פעילויות במקום חמים. לעתים קרובות אנו הולכים למקומות בילוי ובעיקר לקניונים ממוזגים.

החורף מגיע, קר בחוץ ואנחנו מנסים למצוא פעילויות במקום חמים.

לעתים קרובות אנו הולכים למקומות בילוי ובעיקר לקניונים ממוזגים. אך לצערנו, פתרנו בעיה אחת ויצרנו אחרת – אולי אף חמורה ממנה.

הילדים מסתובבים בין הפיתויים השונים בין אם אלה חנויות צעצועים, בין אם חנויות או דוכני ממתקים ואפילו משחקים שונים שעולים לנו כסף.

אמא אחת ספרה לי שכאשר היא יוצאת עם שני ילדיה בני ה-4 ו-7 לקניון, אין מצב בו היא חוזרת הביתה מבלי שהוציאה לפחות 60 ₪ על אוכל (המבורגר, למשל) ועוד לפחות 50-60 ₪ לילד על "צעצוע קטן". אם גם היא מעזה לשתות, הרי שההוצאה על בילוי כזה מסתכמת במינימום של 180 ₪.

אבל מה נעשה? הרי הילדים רוצים, מבקשים, ואנחנו רחמנים בני רחמנים או שבאמת כבר אין לנו כוח להלחם כל הזמן.

 

אז באמת מה עושים?

השיטה פשוטה מאד. מה שדרוש הוא נחישות ועקביות!

בערב לפני היום בו אנו מתכננים לצאת עם הילדים לסוג בילוי כזה, נעשה אנחנו חשבון ונראה כמה כסף אנחנו יכולים או מוכנים להקציב לבילוי ולמה הכסף מיועד. תכנון מדוקדק של: באיזה שעות נהיה בקניון, האם שעות אלה כוללת שעת ארוחת ערב או צהרים, האם אנחנו מוכנים לקנות צעצוע ובאיזה שווי, האם אנחנו מוכנים לקנות ממתק או גלידה ובאיזה סכום.

אנחנו בהחלט יכולים להביא מהבית כריכים או ממתקים שנקנו במחיר זול בהרבה בסופר. אנחנו בהחלט יכולים להחליט שצעצוע קונים פעם בשבוע או פעם בשבועיים ולא בכל יציאה.

מה שהכי חשוב הוא שאנחנו נתכנן עם עצמנו מראש מהי רמת ההוצאה שאנו מוכנים לה.

בשלב השני, לפני שאנו יוצאים מהבית, אנו אוספים את הילדים ובשיחה רגועה בטונים שקטים אנחנו מסבירים להם מה החלטנו. מה צפוי, ומה לא יהיה. אנחנו גם מסבירים להם שאם ינדנדו לנו יותר מפעם אחת לקנות דבר מה שלא תכננו, אנחנו נאלץ לחזור הביתה באמצע הבילוי. כן, במידה מסוימת אנחנו גם "מענישים את עצמנו", אך זו השקעה מצוינת לטווח הארוך. כאשר נעמוד מול ההפצרות והנדנוד בנחישות ונהיה עקביים בהחלטותינו, הילדים יפסיקו "לבזבז" את זמנם בנדנודים. הם יבינו שאיתנו זה לא עובד.

 

כמה אזהרות:

  1. אל תרחמו עליהם! זה החינוך הטוב ביותר שהם יכולים לקבל! הרי אם אותה ילדונת מתוקה שבוכה בדמעות שליש על הקוקיות שלא קבלה תקבל אותן, היא תאבד אותן או תזרוק אותן בחדרה רגע אחרי שתגיע הביתה. היא לא מסכנה!
  2. אם תיכנעו ולו רק פעם אחת, תהרסו את כל העבודה שעשיתם לפני כן. הילדים רק יגבירו את הנדנודים כי הם למודי ניסיון: אם לוחצים מספיק – בסוף מקבלים. אז לא להיכנע!
  3. לא לחשוש להפעיל את הסנקציה ולחזור הביתה. זה שעור מצוין! עם זאת – אל תכעסו. היו רגועים ונחושים. חשבו על כך שהם מנסים, וזאת זכותם ללמוד מהניסיון, ואתם המחנכים המלמדים אותם. זה כמו דוגמא אחרת: אם לא לוקחים מטריה ויורד גשם - נרטבים. אין מה לכעוס. לומדים. בשום אופן אל "תסלחו" להם. הם לא עשו שום דבר רע. הם מנסים. אפשרו להם לנסות וללמוד מה התוצאות של הניסיונות שלהם.

 

על הכותבת:
נגה מאירי,
פסיכותראפיסטית מומחית להתנהגויות ילדים
מנהלת את המכון הישראלי להורות
כנסו לאתר הירשמו וקבלו חומרים בחינם על הורות - http://www.nogameiri.co.il/

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?