אימפולסיביות היא אחד המרכיבים של ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז אך לא רק, אנו יכולים למצוא גם ילדים נורמטיביים בעלי תכונה זו

אימפולסיביות היא אחד המרכיבים של ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז אך לא רק. אנו יכולים למצוא גם ילדים נורמטיביים בעלי תכונה זו.

ילד אימפולסיבי פועל במהירות לפני שהוא בוחן את המצב ובעצם ההגדרה של אימפולסיביות היא: דחף פתאומי ללא השקעת מחשבה עמוקה, פזיזות, אי תשומת לב לפרטים, קושי בעיבוד מידע וביטוי הידע הנובע מחוסר כושר החלטה ותכנון בזמן מסוים.

ראובן פוירשטיין (פרופסור לפסיכולוגיה חינוכית) מחלק לסוגים שונים את האימפולסיביות:

  1. גורם קצב ביולוגי בסיסי – גורם אישיותי שמתבטא בפעולה הקוגנטיבית בעיקר בזמן לחץ,  תסכול, איום.
  2. גורם מוטורי של התנהגות – חוסר שליטה מוטורית של הילד.
  3. גורם קוגנטיבי של התנהגות – נטייה להגיב במהירות לפני שבוחנים את הסיטואציה, אינו פוחד ממצבים חדשים או מסוכנים ונהנה מפעילות חברתית.

 

ישנם מחקרים רבים על האימפולסיביות של הילד וגורמים שונים אך המאפיינים העיקרים הם: קושי בדחיית סיפוקים, חוסר סבלנות, עונה לשאלה לפני שמסתיימת השאלה, מתפרץ לדברי האחר, מפטפט הרבה, מתקשה לחכות, לא מקשיב להוראות, קושי בלעבד מידע עד הסוף, בדרך כלל עיבוד המידע שלהם הוא כוללני ולא מפורט.

לרוב הם ילדים חכמים ובעלי חשיבה ודיבור מהיר, וכאן הקושי שלהם משום שהם לא נותנים לעצמם זמן לחשוב ולעבד את המידע, החשיבה מהירה ותנועות הגוף שלהם (היכולות המוטוריות) לא באים ליידי ביטוי באותו קצב החשיבה, בדרך כלל יהיה מהיר יותר והתוצאה הסופית לא יוצאת כפי שהם ציפו ומכאן הם יכולים להיות מתוסכלים והתגובה לתסכול שונה מילד לילד, בכי, צעקות, הסתגרות.

מה ניתן לעשות עם ילד אימפולסיבי

ראשית יש להרגיל אותו לקצב איטי יותר דרך התנועה, להתאים את קצב החשיבה לתנועות הגוף, לדוגמא משחק מסירות עם כדור, הילד יכול להתמסר עם עצמו עם כדור או עם חבר ואדם נוסף נותן את הקצב, איטי או משתנה, למסירות באמצעות דרבוקה או מחיאות כפיים. לגבי מוטוריקה עדינה ניתן לתת לילד להעתיק ציור כלשהו תוך תשומת לב לפרטים השונים בציור ואז על הילד לצייר לאט יותר. הרעיון שהילד יבין את ההבדל בין החשיבה המהירה לחשיבה מתוכננת.

 

על הכותבת:
עמליה עלימה
מאבחנת ומטפלת מוסמכת בילדים עם קשיי התנהגות/לימוד/ תפקוד
טלפון 054-7231104
מייל :amalia@amaliaalima.co.il
אתר: amaliaalima.co.il 
לקבלת מתנה ממני אליכם: http://amaliaalima.co.il/newsletter/subscribe/5

 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?