מחקרים חדשים מרמזים כי לידותיהם של ארבעה ילדים ומעלה עשויות להפחית את הסיכון למחלות לב.

על הקשר בין לידות לסיכון במחלות לב

מה הקשר בין לידות לבין הסיכון ללקות במחלות לב?

מחקרים חדשים מרמזים כי לידותיהם של ארבעה ילדים ומעלה עשויות להפחית את הסיכון למחלות לב. כך שנשים אשר ילדו ארבעה ילדים ומעלה עשויות להפחית במעט את הסיכון שלהן ללקות במחלות לב, זאת בהשוואה לנשים ללא ילדים.

במחקרים אשר נערכו בעבר בחנו את ההשפעה של הלידה על תפקוד הלב ועל הסיכון ללקות במחלות לב ובהתקפי לב, כאשר לא נעשתה הבחנה ברורה בין הסיכון ללקות בהתקף לב לבין הסיכון ללקות במחלות לב.

במחקר האחרון והעדכני ביותר אשר נערך החוקרים עקבו אחר נשים ממעמד הביניים בגיל העמידה אשר התגוררו בדרום קליפורניה שבארצות הברית למשך שני עשורים במאמץ להעריך את מידת ההשפעה של לידות על התקפי לב בהמשך החיים.

כמחצית מהנשים נפטרו במהלך המעקב ורובן נפטרו מהשפעות של מחלות לב או השפעות של התקף לב. הסתמן כי אלו אשר ילדו ארבעה ילדים ומעלה הפחיתו את הסיכון שלהן ללקות במחלות לב או התקפי לב בהשוואה לנשים אשר לא ילדו ילדים, גם לאחר התחשבות בהשפעה של מרכיבי השפעה אחרים.

המחקר פורסם בחודש נובמבר 2011 בתחום של פוריות ועקרות.

הממצאים הללו מרגיעים בהחלט מאחר ואלו בעצם מעידים על כך שאין סכנה בלידות מרובות וסיכון ללקות במחלות לב בהמשך החיים.

 

מחלות לב בקרב נשים

מחלות לב נחשבות למחלה הקטלנית ביותר בקרב נשים בארצות הברית, עם יותר מ-300,000 מקרי מוות כל שנה.

המחקר כולל כ-1,300 נשים בגילאי חמישים פלוס כאשר הביקור הראשון שלהם במרפאה היה באמצע שנות השמונים.

הנשים נשאלו בנוגע להיסטוריית הפוריות שלהן כולל מספר ההריונות אשר ארכו יותר משלושה חודשים, מספר הילדים אשר הן ילדו, סדירות המחזור החודשי שלהן והשימוש בטיפולי אסטרוגן.

בנוסף הן נשאלו שאלות הקשורות לגורמי סיכון אחרים העשויים להוביל למחלות לב.

האישה הממוצעת אשר השתתפה במחקר הייתה בעלת היסטוריה של שני הריונות ולידות תקינות, אך חלק מהנשים לא ילדו ילדים כלל וכלל ולפחות אישה אחת אשר ילדה 13 ילדים.

בהשוואה שנערכה בין הנשים אשר ילדו ילדים בלידות רגילות נמצא כי לידת ארבעה ילדים ומעלה נקשרה עם רמת הסיכון הנמוכה ביותר למוות בעקבות מחלות לב או בעקבות התקפי לב.

 

ההסבר אודות הממצאים

זה לא ברור כיצד לידת ילדים עשויה להגן עלינו מפני מוות בעקבות התקפי לב או מחלות לב. החוקרים מעריכים כי אישה בריאה יותר מסוגלת להוליד יותר ילדים, או שחשיפה ארוכה יותר לרמות גבוהות של אסטרוגן והורמונים אחרים במהלך ההריון עשויים לסייע בהגנה על הלב לאורך שנים ארוכות.

חייבים להוסיף כאן סייג כי המחקר נעשה על אוכלוסיית נשים מהמעמד הבינוני המתגוררות בפלח ארץ מאוד ספציפי להן נגישות טובה למוסדות בריאות ושבסבירות נמוכה היו בעלות מרכיבי סיכון אחרים ללקות בהתקפי לב (כגון עישון וסגנון חיים אשר מהווה גורם למחלות לב) הנשים אשר נבדקו הינן נשים בריאות המנהלות אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית, אשר חלקן לקחו חלק במסגרות כגון סדנאות בישול אוכל בריא ובמסגרות לעידוד פעילות גופנית בריאה. ולכן כדאי להתייחס לממצאים אלו בהקשר של נשים המקיימות אורח חיים דומה.

המאמר נערך באדיבות אתר מימוש זכויות רפואיות המספק את כל המידע אודות מחלות וביטוח לאומי.


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!