חום גבוה כשלעצמו אינו מחלה אלא ביטוי למלחמה של מערכת החיסון במחלה.

חום בתינוקות

מאת: ד"ר דורון כרמי, מומחה באנדוקרינולוגיה וברפואת ילדים

 

החום הוא תגובה של הגוף לזיהומים ויראליים או חיידקיים.

כאשר המוח מקבל מסרים אשר מיידעים אותו על פלישה של וירוס, או חיידק משתנה התרמוסטט במוח והדבר מתורגם לעלית חום הגוף. עליית החום עשויה לסייע לגוף במלחמה נגד הווירוס הפולש.

חום גבוה כשלעצמו אינו מחלה אלא ביטוי למלחמה של מערכת החיסון במחלה. אצל ילדים ניתן לטפל בחום באמצעות אמבטיות פושרות, קומפרסים קרים על המצח, אוורור החדר וכן באמצעות טיפול תרופתי של סירופ המכיל פאראצטמול, כדוגמת טיפטיפות נובימול.

לצד החום ישנו מדד נוסף לקביעת חומרת מצבו של הילד והוא "מצבו הכללי" הנקבע על ידי תפקודו - היכולת שלו להתפנות למשחקים, כמה הוא מחייך, תאבון וכדומה.

הורדת החום מסייעת לנו בהערכת מצבו הכללי של הילד בכך שנוכל לבחון האם הילד חוזר לתפקוד רגיל לאחר שחום גופו חזר לרמתו התקינה.

 

עליית חום אינה סיבה למהר ולרוץ למרפאה כאשר מדובר בתינוק שגילו למעלה מ-3 חודשים, שמצבו הכללי טוב ואין לו סימני מצוקה כגון: הקאות חוזרות, כאב ראש עז, קוצר נשימה, סטרידור, ישנוניות חריגה, או סימנים חיצוניים כגון: פריחה, דלקת מפרקים או צליעה והוא אינו סובל ממחלה כרונית המצריכה פניה למרפאה.

במלים אחרות עם רוב הילדים הסובלים ממחלות חום כדאי להמתין 24-48 שעות לפני פניה למרפאה. זאת מאחר שבחלק גדול ממחלות החום סימני המחלה מתפתחים רק לאחר24-48 שעות להופעת החום ובנוסף הביקור במרפאה עלול לגרום לילד להדבק מילדים אחרים במרפאה.

 

  • נשיקה קטנה על המצח או נגיעה קלה על עור הילד במיוחד כאשר ידיו של הילד קרות לעומת המצח, מהווה אינדקציה ראשונית ושימושית לחוש את חום הילד, למרות שבדיקה זו אינה מהווה אומדן מדויק. 
  • מתי זה נחשב ל"חום": בפי הטבעת-  38 מעלות צלזיוס ומעלה, בפה 37.5 מעלות צלזיוס ומעלה ובבית השחי- 37.2 מעלות צלזיוס ומעלה.

 

באיזה מדחום כדאי להשתמש ?

  • מדחום דיגיטלי לרוב מהיר ומדויק במדידה. רוב מדי החום הדיגיטליים ניתנים לשימוש הן בפה, הן בפי הטבעת והן מתחת לבית השחי.
  • מדחום אלקטרוני לאוזן-  מהיר,  וקל לשימוש בילדים בוגרים יותר, אך אינו מדויק לילדים קטנים כמו המדחום הדיגיטלי ובד"כ גם יקר יותר. האקדמיה האמריקאית של רופאי הילדים ממליצה לא להשתמש במדחום האוזן לתינוקות מתחת לגיל 3 חודשים.
  • מדחום הפלסטר סטריפ- מדחום המונח על מצח הילד. בלתי אמין במדידה מדויקת, החשובה במיוחד לתינוקות וילדים.
  • מדחום זכוכית עם כספית- בעבר היה בשימוש נרחב, אולם כיום פחות מומלצים אודות הסכנה לחשיפה אפשרית לכספית שהינו רעל סביבתי.
  • כל הורה יודע שמדידת חום לילד שאינו רגוע הינה פעולה מאתגרת. אך החום הוא אחד האינדיקטורים החשובים ביותר לרופא על מנת לאבחן טוב יותר את מצבו הרפואי של הילד. לכן, יש לבחור את השיטה המתאימה ביותר למדידת החום, בהתאם לגיל. מתחת לגיל 3 חודשים - עדיף להשתמש במדחום דיגיטלי בפי הטבעת.
    בין 3 חודשים - 4 שנים ניתן להשתמש במדחום דיגיטלי בפי הטבעת או במדחום אלקטרוני באוזן. מעל גיל 4 המומלץ ביותר הוא מדחום דיגיטלי מתחת ללשון.

 

 

על הכותב:
ד"ר דורון כרמי,
מומחה באנדוקרינולוגיה וברפואת ילדים
יועץ לסדרת טיפטיפות של כצט
טיפטיפות מבית כצט- סדרת תרופות שפותחו והותאמו במיוחד לתינוקות ופעוטות מגיל לידה. היתרונות הבולטים של טיפטיפות: * מכילות מרכיב פעיל יחיד * מוגש במנות קטנות – כל פעוט יכול לבלוע בקלות, מונע פליטה של התרופות *מוצרי הברזל והוויטמין מכילים טפטפת אינטגראלית למינון מדויק והיגיינה מקסימאלית * במוצרי הטיפול בחום וכאבים, נזלת וליחה קיימים מזרקים המאפשרים התאמה מדויקת ואופטימלית של המנה למשקל הפעוט ולא לגילו שהינו מדד משתנה בין פעוט לפעוט * המוצרים מיוצרים תחת השגחה קפדנית ותקנים מחמירים.

 


עוד באותו נושא

פשוט משפחה בריאה - המדריך הישראלי המקיף לתזונה בריאה

אוכל בריא יכול להיות טעים מאוד! בספר תמצאו כלים פרקטיים וגם עשרות מתכונים למשפחות המעוניינות לבצע שינוי תזונתי ולנהל אורח חיים בריא.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!