אחד המנהגים החביבים ביותר על הילדים בחנוכה הוא מתן דמי חנוכה. זהו מנהג עתיק יומין שהיה מקובל בקהילות ישראל

אחד ממנהגי חג החנוכה, החביב על הילדים, הוא מתן דמי חנוכה. זהו מנהג עתיק יומין שהיה מקובל בקהילות ישראל ומטרתו הייתה, בין היתר, לחנך ולהרגיל את הילדים בנתינת צדקה.

חג החנוכה אם כך יכול להוות הזדמנות מצוינת עבורנו-ההורים להסביר לילדים את המשמעות של הכסף, כיצד הוא נוצר והכי חשוב- כיצד להשתמש בו בתבונה !

בחברה המערבית של ימינו בה ערכים חומריים נתפשים בעיני רבים כחזות הכל וקיימת אשליה כי העושר מביא גם את האושר, איננו מייחסים מספיק חשיבות לחינוך ילדנו להתנהלות כלכלית וצרכנית נבונה.

אין ויכוח כי למידה בגיל צעיר מקנה לילד את הבסיס והיסודות הנדרשים בכדי לכלכל את צעדיו בצורה נכונה בהתאם ליכולתו ולצרכיו המשתנים. הרגלי חסכון, צריכה והשקעה נכונים בגיל צעיר, מעניקים לילד את הבסיס לניהול אחראי ומחושב של כספו ורכושו ומונעים את הצורך בתיקון הרגלים רעים וטעויות בחייהם הבוגרים. חינוך וידע פיננסי מתאים  יתרמו לעצמאותו הכלכלית של הילד  ויגבירו את רווחתו הכלכלית בעתיד.

לצערי במדינת ישראל,עדיין לא השכילו לשלב לימודים אלה במסגרות הפורמליות ולכן מוטלת משימת החינוך וההדרכה עלינו ההורים.

 

להלן מס' עצות וכללים בסיסיים:

הסבר של מושגים פיננסיים בסיסיים-ספרו לילד מה מקור הכסף וכיצד נוצר,הסבירו לו את הקשר שבין עבודה לקבלת שכר,מה תפקידו של הבנק,מהו כרטיס אשראי וכד'.קיימים מספר ספרים בעברית המיועדים לגילאים שונים ואין ספור אתרי אינטרנט מומלצים לשם כך.

צרכנות נבונה - בין אם זה בקניות בסופר,ברכישת בגדים או בבחירת מתנות –למדו את ילדכם להשוות מחירים, הן בין מוצרים דומים והן בין חנויות דומות.הסבירו להם ממה נובעים ההבדלים,  הסבירו להם כיצד אתם בוחרים את קניותכם- מה חשוב ועל מה ניתן לוותר .  זכרו שאתם משמשים לילד דוגמא אישית ומודל חיקוי.

 

המחשת ערכו של הכסף - הסבירו לילדכם אילו מוצרים ניתן  לקנות  ב-5 שקלים,וב-10 שקלים,כמה אתם משלמים על חשבון החשמל וכד' .מנגד ספרו להם באופן כללי כמה מרוויחה משפחה ממוצעת. שחקו עם ילדכם במונופול (הישן ולא החדש עם כרטיס האשראי) זהו משחק נפלא הממחיש בצורה מצוינת את הקשר שבין הכנסות להוצאות וקבלת סדרי עדיפויות.

 

מתן דמי כיס לילדים - התחילו לתת לילד דמי כיס מגיל צעיר (גיל 5-6) . תנו לילד את החופש לבחור מה לעשות עם כספו, אך הסבירו לו כי מתוך דמי הכיס ניתן גם לחסוך (למשל כדי לקנות בעתיד מתנה גדולה יותר ) ולתרום מעט למי שאין לו. בגיל מבוגר יותר מומלץ לעשות תיאום ציפיות עם הילד באשר ל"מה כוללים דמי הכיס " (מתנות לחברים,בילוי ,בגדים וכד').

 

תשלום בעד עבודה - עודדו את הילד לעבוד ולהרוויח כסף בעצמו. מובן שהעבודה והתגמול צריכים להיות בהתאם לגיל הילד ולא על מטלות שגרתיות בבית שהוגדרו כחלק מתפקידיו (כמו סידור החדר). אם הילד מעוניין לשטוף את הרכב או לשמור על האח הקטן תוכלו לסכם איתו מחיר עבור עבודתו. הילד יפנים את הקשר שבין עבודה וקבלת תגמול ויוכל להגדיל את הכנסתו מבלי לדרוש מכם בכל פעם "תוספות".

שיתוף הילדים בהחלטות פיננסיות - תכנון חופשה משפחתית,יציאה לבילוי או קיצוץ בהוצאות המשפחה עקב פיטורין,כולם דורשים תכנון והערכות מוקדמת. שתפו את הילדים במטרות ,בלבטים ובמגבלות כדי למנוע פער ציפיות,תסכול ומריבות מיותרות.תופתעו לגלות עד כמה הילדים מבינים ומוכנים לשתף פעולה.עצם  התהליך מקנה להם תחושת חשיבות ואחריות ומלמד אותם כיצד יש להתמודד עם בעיות.

 

ללמוד לומר לא! - נכון,זה קשה ולא תמיד נעים כשהילד צועק בקניון שהוא רוצה גלידה/משחק/ צעצוע, אבל דחיית סיפוקים והימנעות מבזבוזים, תרגיל אותו מגיל צעיר שלא קונים כל מה ש"בא לו"  ולא הכל בר השגה.ילד שהורגל לקבל תמיד את מבוקשו , מפתח בהמשך חייו תסכולים כשהוא נחשף לעולם האמיתי בו לא הכל ניתן להשגה . דחיית סיפוקים תלמד אותו שיש רווח מהמתנה ועצם הציפייה לבאות תעצים את הנאתו לכשיקבל את מבוקשו.

 

 

חג אורים שמח !!

 

על הכותבת:
בלה רזניק
יועצת פיננסית 
בעלת תואר שני במנע"ס M.B.A                                                                   

 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?