תוחלת החיים הממוצעת העולה בכל עשור ועומדת היום על 80 שנה לגבר ו- 84 לאישה, משנה כל העת את אופי התא המשפחתי

תוחלת החיים הממוצעת העולה בכל עשור ועומדת היום על 80 שנה לגבר ו- 84 לאישה, משנה את אופי התא המשפחתי כך שאנו חיים ארבעה דורות בכפיפה אחת.

 

הסוציולוגים כינו כל דור בשם אחר ושרטטו קווים מאפיינים לדמותו של הדור:

דור המסורתיים,

הדור שנולד בעולם המערבי בשנים 1928-1945, הוא דור שגדל עם השפעותיה של מלחמת העולם השנייה, כאשר לא היה לו בטחון כלכלי, והוא הפך לדור מסתגל, נאמן, שמרן, וכונה בקרב הסוציולוגים הדור השקט, דור ה-silent.

מאפיינים אלה, באו לידי ביטוי גם באופן תפיסתם את התא המשפחתי: דור בו כולם מתחתנים בגיל מוקדם ולא מתגרשים כתפיסת עולם.

בתוך התא המשפחתי חלוקת התפקידים ברורה: כשגבר מדבר האישה מקשיבה.

ההורות מתאפיינת בהיררכיה נוקשה עם מקום של כבוד לאב ולבן הבכור. החינוך במתווה של שכר ועונש כאשר הענישה הגופנית מקובלת.

 

דור ה - Baby boomers,

נולד בעולם המערבי בשנים 1946 – 1964 ונקרא כך על שום הילודה הרחבה בשנה שלאחר המלחמה.

זהו דור שנולד בתקופה של פריחה כלכלית שבאה לידי ביטוי גם בכניסתם של הטלוויזיות והמחשבים. היה זה דור ה- rock&roll, דור שמרד בהורים, דור של אידיאליסטים שביקשו לעשות אהבה ולא מלחמה.

הזוגיות בדור הזה התבטאה בנישואים יציבים, מיעוט גירושין, עיסוק ראשוני במגדר שבא לידי ביטוי בניצנים של כניסת נשים לשוק העבודה.

ההורות עדיין היררכית אך מטשטש מעמדו של הבן הבכור. האב עומד בראש המשפחה, לאחר מכן האם והילדים שמכבדים מאד את הוריהם. החינוך נוקשה, תפיסת העולם היא שמותר להכות ילד כאשר יש הצדקה, בבחינת "חוסך שבטו שונא בנו".

בכל הנוגע לעבודה הורים חולמים על ילד רופא או מהנדס או עורך דין...

 

הדור הבא, הוא דור ה-x,

דור שנולד בעולם המערבי בשנים 1965 – 1979. התקופה היא תקופה של האטה כלכלית.

הצעירים הנם משכילים ובהעדר משרות פנויות הם מועסקים בתעסוקה שאינה הולמת את כישוריהם. הצעירים מוחים, ובארץ מתלוננים : "הבטחתם יונה, עלה של זית".

דור שכונה ע"י הסוציולוגים דור החפיפניקים ((slacker, המפסידנים (loser), הרדודים ונתפס כדור ללא ערכים. הדור הזה כעס על התדמית השלילית שהדביקו לו. רובם גדלו כילדי מפתח, עם דימוי עצמי שלילי. בתחום הזוגי, זהו הדור שנחשף לראשונה לאיידס אשר הגביל את המתירנות המינית שהייתה נהוגה בקרב הוריהם.

זהו דור של פמיניסטיות אשר לראשונה עסק בויכוח על חלוקת התפקידים בתא המשפחתי.

הם התגרשו כשלא הייתה ברירה וכשהיה כסף. דפוסי ההורות שלהם התבססו על לקחים שהפיקו מהוריהם והדור הזה הפחית בצורה משמעותית את הענישה הגופנית. הילד הופך להיות במרכז התא המשפחתי ומחונך לחופש ולדמוקרטיה.

 

והאחרונים חביבים - דור ה-Y,

שנולד בעולם המערבי בשנים 1980 – 2000 בתקופה של גלובליזציה, טכנולוגיה, אינטרנט, אשר הפכו את החיים למשהו אחר. דור שמרוכז בעצמו, דור אופטימי, תובעני, משתכר הרבה ובעל הרגלי צריכה גבוהים, מתוחכם ונוטה להשתעמם מהר.

בזוגיות הדבר בא לידי ביטוי בכך שהם נישאים מאוחר והאמהות בדור זה מתחילה בגיל 30.

חלוקת התפקידים בתא המשפחתי בין בני הזוג מאוזנת ומאפשרת לנשים לפתח לעצמן קריירה.

בזוגיות, זהו דור של איזונים, דור של שילוב של זוגיות עם מימוש עצמי.

זהו דור שקודם מפרק את התא המשפחתי ורק אחר כך בודק אם היה זה צעד נבון.

בהורות הם משלבים מימוש עצמי עם הענקה לילדים, נוטים לאפשר לילדיהם סיפוק צרכים מיידי ורואים את תפקידם כהורים בחינוך הילדים לחיים בחברה דמוקרטית.

 

המשפחה של היום זו לא המשפחה של פעם

אם כן, המשפחה של היום זו לא המשפחה של פעם.

פעם במשפחה היו אמא אבא וילדים, וכולם גרו בבית אחד.

היום התא המשפחתי מגוון וכולל זוגות שחיים ללא נישואין, זוגות חד מיניים, אמהות חד הוריות, זוגות דו-קריירה ששני בני הזוג עובדים, והאמא של היום היא לא האמא של פעם.

ההורים של היום מכונים גם "דור הסנדביץ'", דור שמטופל בילדים והורים בה בעת, מעמסה משמעותית על צעירים שחיים בקצב חיים אחר מודרני.

מורכבות התא המשפחתי מביאה איתה תפיסות עולם שונות המייצרות מחלוקות ואי הסכמות. חילוקי דעות יכולים לבוא מתוך הנושאים הטריוויאליים עליהם אין הסכמה כמו ייצור וניצול הכסף, חלוקת ירושה, חלוקת הנטל של הטיפול בהורים, דרך חינוך הילדים, חלוקת תפקידים בתא המשפחתי מזוגות דו-קריירה וצלע שלישית בזוגיות.

 

המוקש שיש להיזהר ממנו הנו הגירושין.

שיעור הגירושין בישראל הוא שליש מן הזוגות הנשואים, כאשר בארה"ב הוא מגיע לחצי. העיר תל אביב היא העיר המועדת ביותר לגירושין ולאחריה מודיעין הצעירה. דווקא בקריית גת נרשמו שיעורי גירושין נמוכים מאד.

 

איך אפשר לחסן את הזוגות מפני הגירושין?

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה ביום המשפחה 2011 את הנתונים הנ"ל: זוגות שבבעלותם דירה/בית נוטים להתגרש פחות מחסרי נכסים. זוגות מאותו מוצא עדתי נוטים להתגרש פחות מזוגות מעורבים, אקדמאים פחות מחסרי השכלה וגברים שנישאים לנשים מבוגרות פחות מגברים שנישאים לצעירות מהם. אם כן המתכון הוא: להינשא, צעירים לנשים מבוגרות, להשכיל וללמוד, להרבות ברכישת נכסים ולבחור בבן זוג מאותו מוצא.

 

אם בכל זאת צצות בעיות בזוגיות, טפלו בהן!

פנו לייעוץ זוגי, להכוונה הורית, להליכי גישור על מנת לפתור סכסוכים, כתבו הסכמי ממון והסכמי חיים משותפים על מנת לעגן את המשטר הרכושי בו תרצו לחיות. הקדימו תרופה למכה!

 

 

על הכותבת:
קטי טל,
מגשרת משפחתית,
יישוב סכסוכים, בניית הסכמות, גירושין, הסכמי ממון, ירושות
טלפון 054-7437435 , דוא"ל info@kati-tal.com
אתר אתר http://www.kati-tal.co.il

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?