ספר חדש החוקר את האופן בו מתפתחים ומשתכללים כישורי השיח של ילדים בגילאי 4-12.

ספר המתחקה אחר תקשורת טבעית בין ילדים.

כל פרק בספר מוקדש לסוג שיח אחר, ומדגים את המורכבות, העושר והתחכום של השימוש של ילדים בשפה. הספר ממחיש כי שיח עמיתים הוא זירה ייחודית להבניה משותפת של העולם החברתי-תרבותי הייחודי של ילדים, ובמקביל הוא מספק הזדמנויות נרחבות ללמידה, לפיתוח ולשכלול של כישורי שפה ושיח. הספר מבוסס על מחקר אתנוגראפי רב שנים שתיעד שיח עמיתים בקרב ילדי גן וילדי בית-ספר יסודי. המחקר נערך במסגרת ביה"ס לחינוך והמחלקה לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים, בראשותה של פרופסור (אמריטא) שושנה בלום-קולקה. פרקי הספר נכתבו על-ידי חברי צוות המחקר.

"הספר מהווה פריצת דרך בחקר האינטראקציה השיחתית בין ילדים בארץ כבעולם... הספר מאיר באור ייחודי ומהנה את הדרך שבה ילדים הגדלים בישראל של היום מתקשרים ומשוחחים עם בני גילם, חבריהם-עמיתיהם... פרקי הספר מרחיבים, כל אחד בדרכו, את הבנתנו בכל הקשור לאופן התבטאותם המילולית והתמודדותם החברתית של ילדים עם עולמם על מורכבותו, יופיו וקסמו המיוחד."
פרופסור רות ברמן, אוניברסיטת תל-אביב

"מזמן לא קראתי ספר שהחיה עבורי את עולם הילדות כמו הספר "ילדים מדברים: דפוסי תקשורת בשיח עמיתים". באמצעות טוויה עדינה בין תיאוריה, ציטוטים ופרשנות עשירה מגישים לנו אחד עשר פרקי הספר הצצה נדירה לשיח עמיתים טבעי שנאסף בכלים אתנוגרפיים בלתי מתערבים... כל מי שעולם הילדות מזה ותהליכי תקשורת אנושית מזה מעניינים אותם, ימצאו בספר זה עושר של תובנות מרחיב דעת."
פרופסור דפנה למיש, אוניברסיטת תל-אביב

"....הקורא בספר לומד לכבד ולהעריך שיח בין ילדים כרכיב חשוב בהתפתחות הלשונית, התקשורתית, האוריינית והחברתית של הילד. כל אדם העוסק בחקר או בטיפול בילדים, כל מורה, כל גננת ויועצת משפחתית, ימצאו כאן מאגר מפתיע ומאלף של אירועי תקשורת בין ילדים."
פרופסור עלית אולשטיין, האוניברסיטה העברית, ירושלים.

 

עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?