עם פתיחת שנת הלימודים ניתן האות לפתיחת עונת החוגים. מגיל אפס ועד בכלל, ההיצע עצום, וההתלבטות גדולה. מאיזה גיל נכון להתחיל חוג? כיצד לבחור את החוג הנכון? מה אם הילד בכלל לא רוצה? וגם כמה מילים על חוגים ומגדר...

מדריך החוגים המלא

מאיזה גיל נכון להתחיל ללכת לחוג?

אין תשובה מוחלטת לנושא הזה. חוגים משותפים של הורה-ילד קיימים מגיל חודשים בודדים ועוסקים לרוב בתנועה, במוסיקה או ביוגה, כשאחת המטרות העיקריות היא חיזוק הקשר בין ההורה לילד ויצירת מסגרת חברתית תומכת להורים. בהמשך ניתן למצוא חוגי התעמלות וג‘ימבורי לפעוטות, מוסיקה וגם שחיית תינוקות.

לחוגים ללא נוכחות ההורים מקובל להתחיל לשלוח ילדים עם כניסתם למערכת החינוך העירונית החל בגילאי 4-5. בשלב זה חוג מהווה לילדים מסגרת חברתית נוספת, מעבר לזו הקיימת בגן או בבית הספר, המאפשרת להם להפגין ולחזק את מיומנויותיהם ולרכוש ידע חדש בתחומים המעניינים אותם.

מצד שני, אין חובה לשלוח ילדים לחוגים. ילדים רבים מסתפקים בשמחה בחוגים המגיעים אליהם במסגרות החינוכיות ונהנים מאחר צהריים פנויים למשחקים בגינה, מפגשים עם חברים או סתם מנוחה בבית.

גם גורמים סביבתיים כמו זמינות של הורים, הסעות, אחים קטנים שצריך למצוא להם סידור ואחים גדולים שצריך להסיע לפעילויות משהם משפיעים על בחירת החוגים, וזה בסדר גמור.

כיצד לבחור את החוג הנכון?

יש המון אפשרויות, עשרות ומאות חוגים שונים במסגרות שונות ומאד קל להתבלבל. הורים רבים שואלים את עצמם האם נכון לבחור לילד חוג בתחום בו הוא חזק, כדי לפתח כישרון קיים בילד, או דווקא להעדיף חוג בתחום חלש יותר שיסייע לו להתחזק באותו תחום.

גם כאן, התשובה היא שאין תשובה אחת ויחידה לכולם. כשבוחרים חוג כדאי לקחת בחשבון את התחומים שכדאי לחזק אצל הילד (למשל, חוג התעמלות לילד חלש) וגם לאפשר לילד לפתח כשרונות כגון נגינה, אמנות או ריקוד. המבחן בסופו של דבר הוא מבחן התוצאה: אם החוג תורם לילד, מאפשר לו להתפתח, לחזק את בטחונו העצמי, ליצור שייכות חברתית ובעיקר ליהנות, הלא הוא השיג את מטרתו.

ילדים רבים מבקשים ללכת לחוג מבלי שהם יודעים בפועל מה משמעותו. במיוחד עכשיו, בתחילת השנה, זו הזדמנות טובה להגיע לשיעורי ניסיון במספר חוגים (לא יותר מדי כדי לא לבלבל את הילד. שניים-שלושה יספיקו) ולאפשר לילד להתנסות, לחוות ולראות היכן הוא מוצא את עצמו.

כשאתם בוחרים חוג לילד, בדקו ושימו לב האם המדריך מקצועי ומה ההכשרה שלו, מה הגישה שלו לילדים, האם הוא מתייחס לכל אחד באופן אישי, מה הדגשים, האווירה וההתנהלות במהלך החוג. בדקו האם מעדכנים את ההורים בהתקדמות הילדים במהלך השנה, האם יש שיעורים פתוחים, הופעות, תחרויות? האם יש תשלומים נוספים הנדרשים מכם שלא במסגרת מחיר החוג החודשי?

בדקו גם נושאי בטיחות. האם המקום בו מתקיים החוג מתאים לסוג הפעילות ואין בו ליקויי בטיחות? האם למדריך הכשרה בעזרה ראשונה, האם קיים במקום תיק עזרה ראשונה (רלוונטי במיוחד בחוגי ספורט שונים)?

מה לעשות כשהילד לא רוצה ללכת לחוג?

נרשמתם, שילמתם, השקעתם ופתאום הילד מחליט שדי לו. לעזוב ולוותר לו או להתעקש ולהכריח?

ראשית, חשוב לברר מדוע הילד רוצה לעזוב את החוג. יכול להיות שמדובר בבעיה קטנה שניתן לפתור מול המדריך ושבעיני הילד נראית כמו עניין עצום. יתכן שיש קושי חברתי שניתן לפתור באמצעות מעבר לקבוצה אחרת או התערבות של המדריך בנושא.

כעיקרון, החוג אמור להיות מקום של הנאה וביטחון לילד. אם לא מדובר בחוג טיפולי שהילד חייב להשתתף בו, התעקשות רק תשאיר טעם מר ותמנע מהילד לנסות לחזור לתחום זה בעתיד. אם אחרי שירדתם לפשר העניין, שיתפתם את המדריך והילד עדיין מתעקש בסרובו להשתתף בחוג, כדאי להיות קשובים לילד ולאפשר לו לבחור.

עם זאת, אתם מכירים את ילדכם. יש ילדים שמרימים ידיים במהירות ומוותרים מראש מול כל קושי קטן. אם אתם חוששים שילדכם וויתר לעצמו מהר מדי, נסו להגיע איתו לסיכום: חודש ניסיון אחרון שאחריו הוא יוכל לבחור האם לעזוב ולהישאר. במהלך החודש, עזרו לו להתמודד עם הקושי, העצימו אותו על הצלחות ושתפו את המדריך בתחושות של הילד.

מילה קטנה על חוגים מגדריים

כשמציצים למתנ"ס המקומי ביום חול בסביבות השעה חמש, נדמה שהעולם נחלק לשניים: ג‘ודאיסטים, וכדורגלנים קשוחים מצד אחד ובלרינות יפהפיות וענוגות בבגדי ריקוד ורדרדים מהצד השני.

כבר מגיל 3-4, ניתן לראות חלוקה מגדרית ברורה: ריקוד ואמנות לבנות, אמנויות לחימה וכדורגל לבנים. כמעט ולא תראו ערבוב בין השניים. זה חבל, כי אין לי ספק שלא מעט בנים בני ארבע היו דווקא שמחים לרקוד ולא מעט בנות היו שמחות לרתק ולהפיל יריבים למזרון. נכון, אי אפשר לתקן את העולם, אבל נסו לפתוח את הראש ולא ללכת עם העדר. הבן שלכם מת על יצירה ויפרח בחוג אומנות? אז מה אם הוא יהיה במיעוט בקרב הבנות? הבת שלכם בועטת מצטיינת? שתראה לכל הבנים איך עושים את זה. לכו ותדעו איזה כישרון עוד יכול לצמוח לכם בין הידיים.

בסופו של דבר, החוגים הם העשרה שאנחנו ההורים מעניקים לילדינו וכמו כל דבר שאנחנו עושים בשבילם, אנחנו מבקשים שהיא תהיה מועילה ובעיקר מהנה. כי אם הילד לא נהנה, הוא לא יצליח לקבל את הערך המוסף שהחוג מנסה להעביר.

 

שתהיה שנת חוגים מוצלחת ונהדרת!

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמאבא


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!