ילדים מטבעם סקרנים ובעלי רצון לחקור וללמוד על העולם הסובב אותם. המוטיבציה ללמוד נובעת מתוך העניין של הילד בנושא מסוים

המונח "חינוך חופשי” הנו תרגום של המושג unschooling, אשר הוטבע על ידי ג'ון הולט, ממובילי תנועת החינוך החופשי בארצות הברית ומחברם של 10 ספרים על חינוך. נהוג לקרוא לזה גם lifeschooling, ובעברית "חינוך מתוך החיים". מדובר בגישה חינוכית הגורסת שלימוד יכול וצריך להתקיים ללא מסגרת מובנית אשר קובעת לילד מה ילמד ומתי. ילדים הם מטבעם סקרנים ובעלי רצון לחקור וללמוד על העולם הסובב אותם. המוטיבציה ללמוד נובעת מתוך העניין של הילד בנושא מסוים, בניגוד לבתי-ספר רגילים בהם המוטיבציה קשורה לרוב לתגמולים או לעונשים. כמו כן, ילדים הנם יצורים חברתיים מטבעם, ולכן מפנימים נורמות חברתיות, מעוניינים להכיר את עולמם של המבוגרים, לעזור ולהצטרף אליו.

באופן מעשי, הגישה מיושמת בחינוך ביתי או בבתי ספר חופשיים. במידה וישנה מסגרת, היא מאפשרת לילד חופש בחירה. עיקר הלימוד מתבצע באמצעות קליטה מהסביבה. כל אחד יכול להיות מורה לרגע- אח גדול, הורה, חבר משפחה, בעל מקצוע. הילד יכול ללמוד באמצעות צפייה והתבוננות בפעילות של המבוגרים, השתתפות בפעילות יחד עם מבוגר, משחק יחד עם ילדים אחרים, מחקירה עצמאית של הסביבה, מקריאה או באמצעות המחשב והאינטרנט. הלימוד צריך להיות מחובר לחיי היומיום ובעל משמעות עבור הילד- לא רק כדי לדעת אנגלית או מתמטיקה. לדוגמה, קבוצה של בני נוער מבית-ספר חופשי חיברו מחזה תאטרון ונסעו יחד לסיבוב הופעות. כאשר ידעו שעליהם להופיע בפני קהל דובר אנגלית הם למדו אנגלית וכך גם לגבי ספרדית. כך לימוד השפות הפך לדבר רלוונטי ומחובר לחיים שלהם. וכך, גם חופשה משפחתית במלונות ים המלח יכולה להפוך להזדמנות ללמוד על חיות וצמחי מדבר.

 

סכנות השיטה

למעשה, בעיות יכולות לנבוע מיישום לא נכון של השיטה. אם אתם בוחרים בחינוך חופשי עבור הילד שלכם, חשוב להבין שמדובר בפילוסופיית חיים. לא מספיק רק לא לשלוח את הילד לבית-ספר ולקוות לטוב. חינוך חופשי מתאים להורים "חופשיים" ולילדים שגדלו בצורה חופשית. לדוגמה, אם בגיל 4 תגידו לו "אם לא תסדר את החדר לא תקבל גלידה", אז בגיל 7 יהיה לו קל יותר ללמוד כדי לקבל ציונים טובים מאשר מתוך מוטיבציה פנימית.

נקודה חשובה היא להבחין בין לתת חופש בחירה לילדים ובין חוסר גבולות. ילדים זקוקים לגבולות אשר במסגרתם הם יכולים למצוא חופש. כאשר אין מסגרת כמו בית-ספר, זהו האתגר של ההורים ליצור את הגבולות בתוכם הילד יתנהל.

בנוסף, על מנת ללמוד ולהתפתח ילדים זקוקים לסביבה עשירה בגירויים, וכן לחברתם של ילדים אחרים במגוון גילאים. אם אתם גרים בדירה בעיר, ללא גישה לטבע וללא חברים שבחרו גם כן בחינוך ביתי בקרבת מגוריכם, יהיה לכם קשה ליישם את השיטה בצורה טובה.

 

יתרונות החינוך החופשי

מי מאיתנו זוכר לטובה את ימי בית-הספר? למדנו בעל-פה חומר שלא עניין אותו כי היינו צריכים, ואז שכחנו אותו, כדי לפנות מקום למידע לא שימושי נוסף. בתוך כיתה של יותר משלושים תלמידים, היה קשה לקבל יחס אישי או להתאים את קצב ושיטת הלימוד לצרכים שלנו.

ילד אשר לומד בחינוך חופשי, בין אם זה בבית, בבית-ספר חופשי או בהתארגנות עצמאית של מספר הורים וילדים יחד, ילמד בצורה אחרת: הוא יבחר פרויקטים שמעניינים אותו ויעמיק בהם, ילמד מתוך החיים - מתוך התנסויות וחוויות, כאשר מה שמניע אותו זאת הסקרנות הטבעית שלו. הוא יוכל לרכוש מיומנויות למידה, ולא רק ידקלם דברים בעל-פה. לכן, גם אם במהלך השנים הילד לא ייצמד לתכנית הלימודים של משרד החינוך, ברגע שיבחר לעשות בגרויות כי הוא רוצה להירשם ללימודים בחו"ל, הוא יוכל לעשות זאת: הוא למד כיצד ללמוד!

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?