הורים רבים מעלים את השאלה כיצד לנהוג עם פעוטות ותינוקות בחופשה: האם גם במהלכה יש להנהיג סדר יום קבוע?

יציאה ברוכה מהשגרה

הנה הם כאן, השבועות האחרונים של אוגוסט, ואיתם מגיעה גם החופשה של הקטנטנים. רוב המסגרות של מעונות היום הסתיימו כבר לפני שבוע או יותר, ואנו עומדים לפני שבועיים של זמן משותף.

אחד היתרונות המשמעותיים של מעונות היום הוא במתן סדר יום קבוע וברור לתינוקות ולפעוטות. החשיבות הרבה בסדר יום קבוע היא בכך שהוא מייצר שקט במערכת. כשהקטנטנים נמצאים בתוך שגרה, הם חשים בטחון משום שהם מסוגלים לצפות מה עומד לקרות להם: הם יודעים שבבוקר יש משחק, אח"כ ארוחת בוקר, אח"כ יציאה לחצר וכו‘. הידיעה הברורה מה עומד לקרות מרגיעה, ממש כפי שאנו, המבוגרים מעדיפים לדעת מהו סדר היום שלנו ואילו מטלות עומדות בפנינו.

עם היציאה לחופשה, הורים רבים מעלים את השאלה כיצד לנהג עם פעוטות ותינוקות, האם גם במהלך החופשה להנהיג סדר יום קבוע?

חשוב לשים לב: לאורך כל השנה אנו נתקלים בחופשות, כך שהדבר לא חדש לרב ההורים. אפילו סופשבוע הוא יציאה משגרה. מה אתם עושים בסוף השבוע? האם אתם מקפידים על שעות אוכל ושינה קבועים?

לא מזמן סיפרה לי חברה כי לאחיה וגיסתה שני ילדים, בני 3 שנים ושנה. לגיסה כל כך חשוב סדר היום של ילדיה, שהיא מתעקשת שארוחת השבת המשפחתית, אצל הסבא והסבתא ובשיתוף עם אחים נוספים, תיערך בדיוק ב-11, כדי שילדיה יוכלו ללכת לישון מיד לאחר מכן, בשעה שהם רגילים. הדרישה הזו מקשה על רב המשתתפים בארוחה ומשנה באופן משמעותי הרגלים של המשפחה משנים קודמות.

מסתבר שעבור הגיסה, ההצמדות לסדר היום הוא כל כך משמעותי, שהיא מסרבת לשנות אותו בכל מצב.

והשאלה היא, מה המשמעות של ההתנהלות הזו לגבי הילדים? האם במצב כזה הילדים מוגנים ורגועים? סביר להניח שכן. ומה קורה כאשר יש איזשהו שיבוש? כשמהלך היום משתנה באופן מפתיע? איך הילדים יתפקדו בתוך מצב בו הדברים יוצאים מן שגרה? סביר להניח שיהיו להם פחות כלים להתמודד עם יציאה מן השגרה לעומת ילדים המורגלים לכך שלעיתים ישנם שינויים בסדר היום.

לכל משפחה יש את ההרגלים שלה וכן את סדרי העדיפויות שלה. גם לכל משפחה הרכב שונה. משפחה מתנהלת באפן שונה כאשר התינוק או הפעוט הוא הראשון במשפחה או שזהו ילד שלישי.

דווקא משום כך, בחופשה כמו בחופשה, אין נכון ולא נכון. כשמדובר על התנהלות של משפחה בחופשה, כל משפחה מתנהלת באופן המתאים לה, ובתוך המשפחה מתנהל לו קטנטן או קטנטנה ולא ההפך: קטנטן, שעל-פי סדר יומו מתנהלת משפחה בחופשה. וכאן חשוב להבהיר. יש לשים לב שהצורך של הקטנטנים בסדר יום או שעות שינה אינו יכול ואינו צריך להכתיב את ההתנהלות של המשפחה בחופש.

ויותר מזה, החיים הם לא פלקט עם לו"ז. יש הפתעות, יש שינויים, ולכן חשוב לתת לקטנטנים גם את החוויה של היציאה מן שגרה. היכולת לגמישות ולהתמודדות עם שינויים היא חשובה עבורם לצורך ההתמודדויות בחיי יום-יום שלהם כבוגרים.

אז הלכתם בערב לים עם חברים, אז הזמן עבר בכיף, אז לא שמתם לב ונכנסתם לאוטו ב-22:00 והקטנצ‘יק נרדם בדרך הביתה.

אז לא תהיה מקלחת הערב, ומחר הוא יקום שעה מאוחר יותר .

לא נורא. גם יציאה מן השגרה היא חלק מן החיים. חשוב לאפשר לילדים לדעת לחרוג מן ההרגל ולאפשר לעצמם להנות מהשינוי. כלי חשוב זה יאפשר להם להבחין מתי נכון לשנות ומתי לא, מתי חשוב להיצמד להרגלים ומתי מותר לכופף את החוקים. אין צורך לדאוג, גם אם תחגגו יום אחד עד מאוחר, תוותרו על מקלחת או תאכלו כל היום ממתקים, לא יגרום לנזקים לילדים ולא יקלקל אותם. הם יודעים להבחין שמדובר בעניין חד פעמי.

מצד שני, חשוב להיות קשובים לילדכם ואם מדובר בילד רגיש במיוחד המתקשה להסתגל לשינויים, להכין אותו מראש, לתת לו מידע שיסייע לו להתמודד עם מה שעומד לבוא ולנסות ליצור לו תנאים אופטימליים במסגרת החדשה. למשל, לקחת איתכם טיולון שיאפשר לילד לנוח או להירדם, לקחת איתכם חפץ מעבר מרגיע ולקחת איתכם בתיק כריך או משהו לאכול בשעות שהילד רעב בהן.

עוד לפני שנרגיש יעבור לו הזמן והראשון בספטמבר כבר יהיה כאן, יביא איתו בחזרה את השגרה ואת הביטחון של הילדים שלכם בסדר יום מובנה מראש.

לפחות עד... החגים.

 

חופשה נעימה לכולנו,

אורלי גת

 

על הכותבת:
אורלי גת
מרפאה בעיסוק MSc
מדריכה מוסמכת בשיטת שלהב ChildS‘pace
טלפון: 052-3707707, דוא"ל: yenooka@gmail.com

 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!