במאה העשרים יצאו הנשים מהספירה הביתית, רכשו השכלה אקדמית ובנו לעצמן קריירות.

מה אומר החוק לגבי היעדרות מהעבודה

במאה העשרים יצאו הנשים מהספירה הביתית, רכשו השכלה אקדמית ובנו לעצמן קריירות. במאה העשרים ואחת נשים כבר משתתפות בתשלומים השוטפים של משק הבית, עוזרות בהחזר משכנתאות או בהוצאות שכר דירה ודואגת לכלכלת הבית ולצורכי היום יום. אך נשים הן עדיין המטפלות העיקריות בילדים ובניקיון הבית, והאישה המודרנית צריכה לתמרן בין שעות עבודה רבות ועומס של משימות לבין טיפול בילדים ולהספיק גם לנקות את הבית ולבשל. לעיתים קרובות מתנגש המגרש הביתי עם המגרש המקצועי, בעיקר סביב הריון או כאשר האישה נאלצת להיעדר מעבודתה במקרה של מחלה של אחד מילדיה. במאמר זה ננסה לענות על השאלה כיצד מתייחסים דיני העבודה להיעדרויות מעבודה עקב טיפולי פוריות או טיפול בילדים וננסה לעזור לאימהות וגם לאבות שביניכם.

 

במקרה של טיפולי פוריות

נשים רבות נאלצות להיעדר מעבודתן בשל טיפולי פוריות. בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הזוגות המתקשים להביא ילדים לעולם. הרפואה המודרנית עומדת לרשות זוגות אלו, אך עולם העבודה הרבה פעמים אינו מראה הבנה למצבם.

לכן, יש לדעת כי על פי חוק אישה רשאית להיעדר עקב טיפולי פוריות, במידה והרופא המטפל אישר זאת והאישה הודיעה על כך למעביד. עם זאת, החוק מגביל את טווח ימי ההיעדרויות וכן את מספר הסדרות הטיפוליות שיכולה העובדת לעבור בשנה (ארבע סדרות טיפולים בשנה). היעדרויות בשל טיפולי פוריות במסגרת הימים המותרים נחשבות להיעדרויות עליהן יש לקבל תשלום על ימי המחלה, לפי הימים שצברה העובדת. בנוסף, חל איסור לפטר עובדת (או עובד) בשל היעדרות עקב טיפולי פוריות, במשך תקופת הטיפול או במשך תקופה של 150 ימים לאחר תום ימי ההיעדרות, אלא בהיתר מיוחד של שר התעשייה והמסחר. זאת בתנאי שטיפולי הפוריות אכן מצריכים ומצדיקים היעדרות מהעבודה.

 

במקרה של הריון

טיפולי פוריות מובילים לתוצאה החיובית שלה ציפיתם: הריון. חופשת הלידה מוגדרת כתקופה של 12 שבועות וניתן להתחיל בה עוד לפני הלידה עצמה. בתקופה זו העובדת מקבלת דמי לידה מהמוסד לביטוח לאומי במידה והיא זכאית לכך. החוק קבע גם שניתן להאריך את חופשת הלידה לפרק זמן של חצי שנה. על פרק זמן נוסף זה לא מקבלת האישה תשלום.

 

במקרה של מחלת ילדים

כל הורה נתקל בבעיה הבאה: הילד מתעורר עם חום, לא יכול ללכת לגן או לבית הספר וההורה צריך להחליט האם ללכת לעבודה או לא. החוק במקרה זה פועל לטובת ההורים וקובע כי במקרה שהעובד הוא הורה לילד שלא מלאו לו 16 שנה, העובדת רשאית להיעדר מהעבודה עד שמונה ימים בשנה בתנאי שבן זוגה עובד ולא נעדר מעבודתו או שבן זוגה אינו עובד עצמאי המסוגל להיעדר מעבודתו לצורך הטיפול בילד (אותו כלל חל גם על בן הזוג). במקרים מיוחדים של ילד בעל מוגבלות עובדים זכאים לעד 15 ימים בשנה ובמקרים של מחלה ממארת של הילד עובדים זכאים לעד 90 ימי היעדרות בשנה על חשבון תקופת המחלה הצבורה או על חשבון ימי חופשה.

 

בריאות והצלחה

אנו מקווים שהמידע שהובא במאמר עזר לכם והקל עליכם. אנו מבקשים לשלוח לכם איחולי בריאות תקינה וטובה לכם ולכל משפחתכם. בכל מקרה מומלץ תמיד לדאוג לביטוחים שונים שיגנו על משפחתכם: ביטוחי בריאות, ביטוח על אבדן כושר עבודה, ביטוח פנסיה, ביטוח חיים וכמובן ביטוח נסיעות בהזדמנויות בהן אתם מנצלים את ימי החופשה מהעבודה לצורך בילוי משפחתי משותף.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!