כולם שותפים למחאה הפושה ברחובות מדינתנו הקטנה.

הורים, ילדים, מחאה ומה שביניהם

כולם שותפים למחאה הפושה ברחובות מדינתנו הקטנה. הדרישה ל"צדק חברתי" תופסת תאוצה. ביטויי ההסכמה, העידוד והתמיכה במחאת הענק מגיעה לשיאים שלא ידענו כמותם. מכל הסקטורים במשק, מכל הקשת הפוליטית נשמעים קולות המצדיקים והמוכנים להושיט יד לקידום הצלחתו של המאבק. תמימות הדעים בין שלל גווני האוכלוסייה מדהימה.

הקונצנזוס הכל-כך רחב לשינוי ולצדק חברתי חדש מעלה בין היתר סוגיה חינוכית המתייחסת ל"שיתוף הילדים במחאה".

לאלה שחושבים שנכון לשתף את הילדים במחאה ולאלה שלא, אני מציעה לתת את הדעת לעניין ולהתייחס אל הסוגיה כאל סוגיה חינוכית הבוחנת את הערכים, האמונות והמסרים אותם אתם כהורים רוצים להקנות לילדיכם.

גם בסוגיה זו כמו בסוגיות חינוך אחרות, נקודות המוצא שלי הן:

* הורים אמונים על צרכי הילדים, בריאותם וחינוכם.

* חינוך מושתת על חזון משפחתי, ערכים, אמונות ומטרות שמנחים את ההורים כחוט שני בתחומי החיים השונים.

* ילדים לומדים מחיקוי המבוגרים המשמעותיים בחייהם. 

על מנת לקבל החלטה מתאימה למשפחה הפרטית שלכם בשאלה "האם לשתף או לא לשתף את הילדים במחאה?" אני ממליצה לפעול על פי מס‘ עקרונות מנחים בחינוך.

  1. עיקרון "סוף מעשה במחשבה תחילה" – על פי העיקרון יש לתת את הדעת מבעוד מועד לסיבות ולתוצאות ההחלטה הרצויה שאתם כהורים רוצים להשיג כשאתם בוחרים לשתף או לא לשתף את הילדים במחאה.

    לצורך כך, קודם לקבלת ההחלטה בדקו מהן הסיבות להחלטתכם. האם הבחירה היא פועל יוצא של העקרונות וערכים כמו: שוויון וצדק, נתינה, התנדבות, תרומה לקהילה, אכפתיות, סובלנות, קבלת האחר, שוויון זכויות, תקשורת מקדמת ואחרים שמנחים את הבית (בתחומי החיים בכלל)? או כי אתם רוצים להביע את הזדהותכם ואין סידור אחר לילד? או אולי הזדמנות "לתפוס 2 צפרים במכה" גם להביע את הזדהותכם עם המחאה וגם "להעביר את הזמן עם הילדים המצויים בחופשה? ואולי כדי לנצל את ההזדמנות וללמד את הילד במצב אמת שעור באזרחות? או מסיבות אחרות?

    בנוסף יש לשקול את התוצאות הרצויות לכם מהשתתפות הילדים במחאה ולבחון את ההחלטה ביחס לחזון המשפחתי שלכם ובאופן גלובלי לדרכי החינוך בביתכם.

  2. כדי שתוכלו לענות לשאלת הסיבות והתוצאות אני ממליצה להפעיל את העיקרון "ידע =כוח". לפיו מומלץ שתאספו מידע שיעזור לכם לקבל החלטה נכונה עבורכם. וזאת בהתאם לגיל הילדים, בהתאם להיכרות שלכם את התנהגות ילדיכם באירועים רבי משתתפים, ונתונים נוספים על פי הבנתכם לגבי יכולתם של הילדים להכיל את ההסברים ולהבין את המשמעות שלשמה הם מתלווים אליכם. חשוב לדעת שההשתתפות במחאה יכולה להשפיע באופן שונה על פעוטות, קטנטנים, ילדי בי"ס או מתבגרים ויש לקחת בחשבון את ההשפעה. לדוגמא, יש חשש פעוטות וקטנטנים יגיבו ל"המונים" בפחד, ילדים עלולים להידחף או ללכת לאיבוד בתוך ההמון, יש מצבים שעלולים להתפתח בהפגנות ולסכן את היכולת ההורית לנוע עם הילדים ולשמור על ביטחונם. יש אפשרות שההשתתפות במחאה תוסיף עוד נדבך לקשר המשפחתי, עוד תובנה לגבי הילך הרוח של המשפחה וכו‘.

  3. "חיקוי מבוגרים" הוא עיקרון נוסף שצריך להנחות אתכם בקבלת ההחלטה. ילדים לומדים בין היתר מחיקוי המבוגרים – בהחלטה האם לשתף או לא לשתף את הילדים במחאה רצוי שתבחנו גם את המחאה כמודל חיקוי ותמנעו ככל האפשר מהאפשרות שהילד יתרגם את המחאה החברתית כדרך טובה להשגת מבוקשו. כדרך לפרוץ את הגבולות והחוקים בביתכם, כפי שפנתה לעזרתי אם לילד מתבגר שביקש תוספת לדמי הכיס שלו בטוענה שהכסף לא מספיק לבילויי הלילה שלו בחופשה ("יוקר מחייה"). ההורים התנגדו לבקשה. בין היתר כדי ללמדו ערכים כמו: חסכנות, כלכלה נכונה, קבלת החלטות (בעיקר לגבי מס‘ היציאות השבועיות שלו ועלותן) לדעתם "הכסף לא גדל על העצים והילד חייב להבין זאת. הילד מחה על התנגדות ההורים והודיע להם  "עד שלא תעלו לי את דמי הכיס, אני ישן אצל חברים כל לילה".

    האם ניתן לנצל את המחאה לחיזוק ושיפור "הסמכות ההורית"?

  4. נקודה למחשבה - חיים עומר בספרו הסמכות החדשה מציין כי "קריסת הסמכות ההורית החינוכית היא אחד הגורמים לעלייה דרמטית בשכיחות התופעות האלימות והפשיעה בחברת הילדים ובני הנוער" אולי כדאי "לתפוס טרמפ" על המחאה לתיקון ההאשמה ולהירשם בהיסטוריה כ"צבא הורים" חזק וסמכותי שנלחם והכשיר את הקרקע לגידול דור הילדים במדינה שהצדק החברתי הוא נר לרגליה.

המחאה יכולה להיות הזדמנות פז של משפחות לבדוק את החזון המשפחתי, הערכים והאמונות שההורים הנחילו או רוצים להנחיל לילדיהם. כדי להפוך את התהליך למהנה ויצירתי אני ממליצה בחום לשחק במשחק הקלפים "על מה ולמה? ילדים מנסחים ערכים". (המשחק מומלץ גם לאלה שבחרו להיות עם הילדים באוהלי המחאה).

 

על הכותבת:
אילנה שניר
יועצת חינוכית ומשפחתית
מומחית בהדרכת הורים וחינוך ילדים
כותבת הספר: "משפחה במחשבה תחילה"
http://www.ilanasnir.co.il/
http://www.imaba.co.il/expert_card_parents.php

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!