" />

התערוכה תכיל את עשרת האיורים המקוריים מתוך הספר שאויירו ע"י דורון רוזנבלט, אחד המאיירים המוכשרים והייחודיים בארץ

תערוכה בעקבות ספר הילדים: "למה בכה הלימון?"

תערוכת סיפור – איור – צילום

בעקבות ספר הילדים: "למה בכה הלימון?"

כתבה וצילמה: אורה גולדנברג, אייר: דורון רוזנבלט, אוצר התערוכה: דורון פולק

 

תיאטרון גבעתיים, רח' רמז 40.

פתיחה: יום חמישי ה-28.7.11 בשעה 19:00 נעילה: יום ראשון ה-21.8.11.

שעות פתיחה: א-ה 9:00-18:00, שישי 9:00-12:30.

 

ב-28 ביולי תיפתח בתיאטרון גבעתיים תערוכה בעקבות ספר הילדים "למה בכה הלימון?" מאת אורה גולדנברג. התערוכה תכיל את עשרת האיורים המקוריים מתוך הספר שאויירו ע"י דורון רוזנבלט, אחד המאיירים המוכשרים והייחודיים בארץ, ולצידם עשרה צילומי לימונים של המחברת המלווים את הספר. לצד כל צמד של צילום ואיור יופיע הטקסט המתאים מתוך הספר.

במהלך התערוכה יתקיימו סדנאות יצירה לילדים "פרח הלימון" בהנחיית האמנית אופירה אבישר ובהשתתפות כותבת הספר אורה גולדנברג. הסדנא תיצור ותפתח דיון סביב הנושאים השונים שהספר מעלה: ידידות, קנאה, שליטה, כוח, כעס, פחד וחרדת נטישה, דרך התבוננות בלימון שבכה והשאלות אותן מעלה הספר.

סדנא ראשונה תתקיים במהלך אירוע הפתיחה – לתיאום ולפרטים: 2225124 – 052.

 

אורה גולדנברג, ילידת רמת גן, אלמנתו של המשפטן הנודע ד"ר אמנון גולדנברג, עוסקת וחוקרת מזה שנים את הקשר שבין עולם העסקים לאמנויות. בעלת מוניטין ורקורד עשיר בעשייה התנדבותית מקורית בתחום האמנות והתרבות. הקימה, עמדה בראש וניהלה את: אגודת ידידי תיאטרון הבימה, עלמ"א (עסקים למען אמנויות בישראל) וקרן התרבות אנגליה-ישראל. כיהנה כיו"ר פרוייקט חילופי תרבות בין ישראל לתפוצות, בחגיגות ה-40 למדינה ועוד. כתבה שני ספרים: "אמנות כל ההקשרים" (בהוצאת ידיעות ספרים) ו"הסיפור של עלמ"א – תיעוד 10 שנות בניית הקונספט של בניית הקשר בין אמנות לעסקים". עורכת דין במקצועה אך מעולם לא עסקה במקצוע למעט גישור.

בשנים האחרונות יוצרת אורה גולדנברג בצילום, עושה שימוש במדיום זה להתמודדות עם זיכרונותיה בעבר הרחוק והקרוב. בתערוכה "הספרייה הנודדת", שהוצגה בחלל הגלריה "קרגו" בפריז הציגה ספר אמנות משלה ובו צילומי מכתבים ותצלומי ידיים של בעלה המנוח. בתערוכה "חושך" במוזיאון הפיוז'ן בניו יורק, בחורף שעבר, הציגה  תצלומים בשחור לבן שרקמה על סדין לבן משומש. השנה במסגרת פרויקט "מיפוי" במקביל לביינאלה בוונציה בחלל גלריה "ארט לייף" בוונציה הציגה תצלומים של פסי רכבת, שצלמה בברלין, ולצידם מפת לב ורישומי יומן אישי משלה. יומן החוויות הביוגרפיות האישיות שלה משמש לה, לא אחת, כמצע משפיע המגדיר לה דרך להתמודדות עדכנית עם מוטיבים של זיכרון. תצלומי הלימון על מרפסת ביתה שמשו לה את הבסיס הרעיוני הראשוני לכתיבת הסיפור.

 

מדברי האוצר דורון פולק

אורה גולדנברג כתבה סיפור מיוחד על ילדה רכה המתוודעת לראשונה בחייה לדילמות פילוסופיות מהותיות של החיים באמצעות מפגש עם לימון הצומח על מרפסת הבית. המרפסת הזו הנה אמיתית, הדמויות אנושיות וחיות, קרובות לכל אחד מאיתנו, כך גם תמצית הסיפור. המדובר באלגוריה אמנותית-חברתית המתאימה לקטנים ממש כמו לגדולים. בימינו אנו, ניתן להצהיר, קבל עם ועדה, כי גם הזכות לבכות כבר איננה ברורה מאליה. הבכי של דמות הלימון הסמלית והאנושית, אותו הפרי האמפאטי הקרוב ללבותינו, למרות היותו חמוץ כביכול, אותו הבכי, הוא האלמנט היוצר בלב הצופים את ההזדהות וההתרגשות הנוצרות בעזרת הצילומים, המילים והאיורים המופלאים בתערוכה.

הלימון הנו פרי סמלי, פרי הדר, שלמרות היותו חמוץ, הוא אהוב ונדרש על ידי כל בני האדם מכל התרבויות. הלימון משמש, מעבר להיותו מזון בריא, גם לחיטוי, כתרופה מחסנת, מחזק את מערכת הלימפה ומערכת העיכול. הלימון מסמל באגן הים התיכון את האפשרות לחיות יחד, הוא עץ המייצג את הסובלנות ואת אחוות האחים. הלימון מואנש ומייצג בתוך כך את כל התכונות האנושיות ההומאניות האפשריות. הספר החדש שכתבה אורה גולדנברג עוסק בין היתר בסובלנות, ביחס לתרבות ולערכי המשפחה, בכבוד לעולם העבר ולזיכרונות, לערכי הבנת הזולת והתחשבות בצרכיו.  

איוריו של דורון רוזנבלט יוצרים השלמה ויזואלית מרשימה לסיפור. איור ספרי ילדים אינו קל ובודאי לא של ספר כזה בעל ערכים אנושיים גלויים וסמויים כאחד. רוזנבלט נחשב כיום לאחד מהמאיירים המוכשרים והייחודיים בישראל. בכנס למאיירי ספרי ילדים שנערך בשנה החולפת באקדמיה בצלאל בירושלים הוגדר המאייר על ידי דויד פולונסקי - מאייר "הכבש ה-ששה עשר" של יונתן גפן -  כ"משרתם של שני אדונים", שתפקידו אינו רק לצייר את מה שכתב הסופר, אלא לספר עוד סיפור משלו. אלון הדר כותב לכבוד הכנס "הרומן בין המילים ובין התמונה אינו ברור מאליו". מירב סולומון ראש תחום האיור בבצלאל אומרת, כי "התמונה הנה שוות ערך לטכסט, החיבור בין דימוי לטקסט יוצר עולם ומלואו, שניהם משלימים האחד את השני. ואכן איוריו של דורון רוזנבלט עשויים בסגנון ריאליסטי מובן, איורים מדויקים ומסוגננים להפליא, המשלימים את עוצמתו הלירית של הסיפור.

התערוכה מביאה בדרך יוצאת דופן חבור בין מספר מדיומים אומנותיים משלימים היוצרים רב לוג מפרה את דמיונו של הצופה. כל הפרויקט החל מסדרת תצלומים שבצעה אורה גולדנברג, הסופרת והוגת הפרויקט. בשלב הבא כתבה את הטכסט הפונה בו זמנית אל עצמה ואל הסובבים אותה, ובשלב השלישי אייר האמן הצייר דורון רוזנבלט את חוויותיה ותרגם אותן ויזואלית.

 

על הספר

למה בכה הלימון? (הוצאת תאומים), הוא סיפורה של הילדה עלמא, שעל מרפסת ביתה גדלו שלושה עצי לימון עמוסים בלימונים. תהליך לידת הלימונים שבה את ליבה של עלמא. היא עקבה מרותקת במשך שעות – איך הם נולדים, גדלים ומשתנים. בראשה עלו המון שאלות. איך זה בכלל להיות לימון? איך זה להיות סחוט? איך זה לבלות את החיים חמוץ כל כך? ועוד ועוד שאלות. אבל הלימון שהכי אהבה היה קופי. בוקר אחד הבחינה שהוא בוכה ותהתה "על מה כבר יכול לימון לבכות?" דרך התבוננות בסיפור חייו של קופי מנסה עלמא להבין מהו קשר, מהי חברות, איך מתמודדים עם פרידה ובדידות וכמה מרגש לפרוח מחדש ולהתחיל הכל מההתחלה.

זהו סיפור על אהבה, חמלה, הזדהות ובעיקר תקווה.

הספר שכריכתו ודפיו הם בצבעו של הלימון, מלווה בצילומי לימונים של המחברת המשמשים רקע לטקסט.

למה בכה הלימון? הוא ספר ראשון בסידרת ספרי ה"למה" לילדים פרי עטה של אורה גולדנברג. הספר השני בסידרה "למה נבהל השטיח?" בשלבי  עבודה.

בעקבות יציאת הספר, עיריית חולון, המפעילה את הפרוייקט "גן-סיפור", שוקלת עיבוד היצירה לגן פסלים פעיל מלווה בסדנאות והפעלות.

התערוכה בעקבות הספר בתאטרון גבעתיים היא תחילתה של פעילות ענפה שתרקם סביב הספר במוקדים שונים בפריפריה – פיתוח סדנאות לילדים סביב הנושאים שמעלה הספר.

 

על מאחורי כתיבת הספר

חמש שנים לאחר מותו של בעלה ד"ר אמנון גולדנברג ז"ל, הפיקה אורה, בעזרת צוות מקצועי, סרט דוקומנטרי "גם האמת היא אופציה" המספר את סיפור חייו יוצאי הדופן של אמנון ושל בני המשפחה (הסרט הוקרן בסינמטק ת"א ב-4.7.10).

מספר חודשים לאחר מכן ערכה אורה לזכרו את הספר "המילים נשארות" – אסופה של מאמרים, מכתבים, הרצאות באוניברסיטה, נאומים ועוד.

בעקבות יצירת הספר והסרט עברה מסע אישי לא קל, צללה למקומות עמוקים והתחבטה בשאלות רבות שעל חלק גדול מהן לא הצליחה לקבל תשובה, ופתאום ללא כוונה ובאופן לא מודע מצאה את עצמה כותבת על לימון בוכה שהילדים עלמא ועומר מנסים להבין את מצוקתו, שואלים את כל השאלות ומעלים את כל ההשערות באופן כל כך טבעי, ישיר ואמין. עולם הדמיון שלהם מספק תשובה אפשרית לכל שאלה. לפעמים יותר מתשובה אחת. הספר נכתב בהשראת לימון אמיתי הגדל יחד עם שלושה עצי לימון נוספים על מרפסת ביתה, שאחרי תהליך צמיחתם היא עוקבת בעניין רב. יום אחד אחרי שירד גשם, הבחינה בטיפה במרכזו של הלימון. היא החליטה שזו דמעה, וכך נולד הספר.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!