החופש בפתח ולכל ההנאות מצטרפות גם סכנות לא מעטות

יוצאים לחופש בגדול

החופש בפתח ולכל ההנאות מצטרפות גם סכנות.

בכתבה זו נסקור חלק מן הסכנות העיקריות בהן אנו נתקלים בימי החופש וניתן כמה עצות חשובות למניעת תאונות אלו.

 

רחצה בבריכה ובים

טביעה נחשבת לאחת התאונות השכיחות לגרימת מוות בילדים. רוב הקורבנות הינם ילדים קטנים, דווקא בנים נפגעים פי שלוש מבנות. הדרך הטובה ביותר למניעת תאונות טביעה, כמו בכל תאונה אחרת היא לנקוט באמצעי מניעה. בראש ובראשונה חשוב לוודא נוכחות מבוגר ליד הילד שכל עיסוקו הוא השגחה רציפה על הילד, גם אם מדובר ברחיצה באמבטיה או בגיגית בגינה. כמו כן, גידור בריכות פרטיות בחצר, ריקון וקיפול בריכות מתנפחות או בריכות פלסטיק בסוף היום, הימנעות מכניסה למים במקומות ובשעות אסורים לרחצה, הם אמצעי זהירות נוספים. חשוב לזכור כי טביעה הינה מצב מסכן חיים, כאשר למשך השהות מתחת למים חשיבות מכרעת. אירוע טביעה אומנם יכול להסתיים ללא פגע, אולם במקרים רבים עלול להיווצר נזק מוחי בדרגות שונות ואף למוות. ככל שהילד שוהה יותר זמן מתחת למים כך גדלה מידת הפגיעה. לכן יש למשות את הילד מהמים במהירות האפשרית. אם אינו נושם, יש לבצע החייאה ולהטות את ראשו של הילד, ולנקות את הפה מהפרשות. במקביל לפעולות אלו יש להזעיק עזרה רפואית באופן מיידי!  (המידע מתוך אתר בי"ח סוראסקי).

גם אם הילד נושם, אך קיים קושי בנשימה, יש לפנות לקבלת הערכה רפואית משום שאצל חלק מהילדים שחוו טביעה תיתכן הידרדרות והחמרה במצב הבריאותי, בשלב מאוחר יותר.

 

סיבוב בעגלה

השמש הקיצית מייבשת ומכה בעור ועלולה לגרום לכוויות. יש לדאוג לערוך את הטיול היומי בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחה"צ בהם אחוז הקרינה נמוך יותר ומהווה פחות סכנה לנו ולילדנו. בזמן הטיול מומלץ להעדיף ללכת בפארקים מוצלים ובאזורים מקורים , חשוב להצטייד בנוזלים ולדאוג שהקטנים ישתו. הגגונים של העגלות אינם נותנים כיסוי מלא והגנה מפני השמש היוקדת מומלץ להתקין כיסוי צל נוסף המתלבש בקלות על העגלה. כדאי להצטייד בקרם מסנן קרינה, כובע ומשקפי שמש – לקטנטן שבעגלה וגם למי שמטייל איתו.

.

  

 

נסיעה ברכב

להיכנס לרכב לאחר שעמד בשמש כמה שעות זו משימה כמעט בלתי אפשרית. יותר קשה אפילו זה לשבת על כסא בטיחות או בוסטר שהתחממו בתנור הלוהט הזה. אז מה עושים?

יש לדאוג שמושבו של הילד ברכב ייהנה מהצללה קבועה, או לחילופין לדאוג לכיסוי על כיסא הבטיחות כדי שהחום הגבוה ברכב לא יגרום לכויות. עם סיום הנסיעה מומלץ לחנות את הרכב במקום מוצל ולדאוג תמיד לכסות את מושב הבטיחות על מנת שהריפוד והחגורות לא יתחממו.

יש לדאוג להצללה של למעלה מ-95% בחלונות הילדים על מנת למזער חשיפה לשמש.

לעולם אין להשאיר תינוקות או ילדים ברכב ללא השגחה, גם כאשר החלון פתוח.

כדאי לדאוג לקחת שתיה בעבור הילד בכל נסיעה.

 

 

כיסוי לכיסאות הבטיחות

 

כיסוי הצללה לחלונות

 

 

 ילדים בקייטנות

 

יש לוודא שההסעה לקייטנה הינה ברכב מורשה להסעת ילדים והישיבה ברכב הינה מוסדרת בחגורות בטיחות.   

לא להתבייש לבקש מהמארגנים לראות רישיון עסק להפעלת הקייטנה.

מומלץ ללכת ולהתרשם ממרחב הקייטנה האם לילדים יש פינות מוצלות וחדרי הפעלה מקורים וממוזגים? האם על דלתות החדרים מותקנים מגיני אצבעות וגלגלות למניעת מעיכת אצבעות?

האם בבריכה בה ישהו הילדים יש קירוי ואזורים מוצלים?

האם יש מספיק מתקנים למים ובגובה מתאים לגובהו של הילד.

האם יש תיק עזרה ראשונה במקום? האם יש חובש או מדריך שעבר הכשרה למתן עזרה ראשונה?

 

מים חמים באמבטיה

לא מעט הפעמים שילדים נכוו מהברז הביתי ומהמים בברז האמבטיה, במיוחד עתה בימי הקיץ בהם טמפרטורת המים בברזים גבוהה מומלץ להתקין מכשיר שנקרא תרמו -קט .מכשיר התרמו קט תוכנן על מנת להקטין את הסיכון בפגיעה ממים חמים באמצעות הקטנת זרם המים בטמפרטורות הגבוהות מ50 מעלות. כאשר המים מגיעים לטפ‘ של 50 מעלות זרם המים נעצר עד כדי טפטוף ויחודש רק כאשר טמפרטורת המים בברז תרד. כך תהיו רגועים שילדכם לא יקבלו כוויה באמבטיה.

 

תרמו קט- עוצר את המים מעל 50 מעלות ומונע כוויה

 

מוצר נוסף להשלמת מניעת הכוויה הינו מגן ברז שתפקידו להגן על יד הילד מפני נגיעה בצינור המים החמים ולקבלת מכה ממנו.

 

טיולים בחוץ

הורים רבים מנצלים את החופש הגדול לטיולים עם הילדים. עם זאת יש כמה נקודות שחשוב לשים אליהן לב.

בכל יציאה לשמש יש להקפיד לחבוש כובע ולמרוח קרם הגנה. וזה נכון גם להורים וגם לילדים.

חשוב להיזהר ולהסביר גם לילדים שלא להפוך אבנים מחשש מעקרבים ונחשים.

בקיץ החם יש להקפיד על שתיה מרובה מחשש להתייבשות. יש הרבה דרכים לשכנע ילדים לשתות למשל למלא להם מים בהרבה בקבוקונים קטנים, להכין להם כוסות מעוטרות, לתת להם קשית וכד‘. ואם אבדו כל הקצים – תמיד אפשר למזוג כוס מיץ מתוק וצונן...

שימו לב שגם אוכל מתקלקל מהר יותר בקיץ, ולכן יש לחשוב טוב מה לוקחים לפיקניקים. למשל כריך עם חומוס או עם מיונז הוא פחות מומלץ בקיץ...

 

 

שתהיה לכולנו חופשה מהנה ובטוחה

 

 

על הכותב:
רני פולד,
צוות בטיחותי,
מנהל תחום בטיחות באתר אמאבא.
טלפון: 03-9385606 | אתר:
http://www.betihuty.co.il
צוות בטיחותי ישמח לתת להורים ייעוץ בדוא"ל, בטלפון או בפגישה בחנות שבקיבוץ עינת.

 

 

 

 


עוד באותו נושא

טיפים לנסיעה רגועה עם ילדים

נסיעה עם ילדים, בין אם קצרה של דקות ספורות ובין אם ארוכה של שעה ויותר עשויה להיות שלווה ורגועה אך עשויה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!