עולה השאלה: מה תפקידו וחשיבותו של האבא?

תפקידו של אבא וחשיבותו

התהליך של הבאת ילד לעולם מתחיל כשגבר ואישה נפגשים יחד; עד כאן, ברור מה התפקיד של כל אחד. במהלך ההריון והלידה, לאבא יש בעיקר תפקיד של תמיכה באימא. אחרי הלידה, נוצר חיבור חזק בין האם לתינוק: היא זאת שמניקה אותו, היא זאת שבאמצעות האינסטינקט האימהי מרגישה למה התינוק זקוק כשהוא בוכה. הגבר לעתים מוצא את עצמו מחפש את מקומו בקונסטלציה המשפחתית החדשה שנוצרה. עולה השאלה: מה תפקידו וחשיבותו של האבא?

 

גידול ילדים - תפקידו של מי?

החברה הפטריארכלית יצרה חלוקת תפקידים לפיה האישה נשארת בבית לטפל בילדים והגבר יוצא לעבודה ואחראי על פרנסת המשפחה. בעקבות המהפכה הפמיניסטית, כיום, במרבית המקרים, שני ההורים עובדים במשרה מלאה. כך קורה שבתום חופשת לידה של שישה חודשים, מעבירים חלק משמעותי מהתפקיד לדמויות אחרות- מטפלות, גננות ועוד.

למעשה, גם בחברות מטריארכליות הנשים טיפלו בילדים. מה שהשתנה, זה אולי המבט על גידול ילדים שהפך לתפקיד שאינו מוערך בעיני החברה. מה ש"נחשב" זה לפתח קריירה. השנים הראשונות לחיי הילד הם זמן קסום, וזאת זכות גדולה ללוות את צעדיו הראשונים בעולם. יש לנו את האפשרות כהורים, לצמוח ולהתפתח יחד עם ילדינו: לתת להם אוריינטציה ויחד עם זאת לראות בהם מורים רוחניים עבורנו.

 

מיהו אם כן "האב החדש" של העולם המודרני? יותר ויותר אבות רוצים כיום להיות שותפים מלאים בגידול ילדיהם. בספר "אינטליגנציה אבהית", ד"ר עלי כ"ץ בוחן את מורכבות תפקידו של האב בתא המשפחתי של ימינו. בספרו, הוא מתאר את החווית והאתגרים של גבר ההופך לאב- אובדן האינטימיות עם בת הזוג לאחר הלידה ועוד. הוא מתאר דמות אב הלוקח על עצמו את תפקיד ההורות בצורה מלאה: הוא אינו תומך באימא וגם לא בתפקיד הבייביסיטר בין חמש לשבע בערב; הוא אבא במשרה מלאה, המחובר לצרכים של ילדיו לא פחות מהאימא.

אם נחזור לשאלה- "תפקידו של מי לגדל את הילד?” ילד צריך אמא, אבא, אך גם הרבה מעבר לזה. אומרים ש"צריך כפר שלם כדי לגדל ילד". אני מאמינה שילדים צריכים לגדול בקהילה. הקהילה היא הגרסה המודרנית לחיי השבט של פעם, כאשר הילדים גדלו יחד והייתה אחראיות משותפת. המבנה של תא משפחתי מבודד, כאשר הורה אחד, לרוב האימא, נשאר לבד בבית עם ילד בן כמה חודשים, זה אחד העיוותים שנוצר בתרבות שלנו. הורים רבים עושים ביטוח חיים, מתוך דאגה לעתיד הילדים במקרה של מוות או תאונה. היופי בקהילה הוא שילד יכול לגדול באמון שתמיד יהיה מי שידאג לו.

 

איכות נשית, איכות גברית

ישנן תכונות או איכויות שבאופן סטריאוטיפי נחשבות כנשיות או כגבריות, וניתן להתייחס אליהם גם בהקשר של גידול ילדים. למעשה, שתי האיכויות קיימות בכולנו במידה זו או אחרת – הנשית והגברית. ניתן לומר שהאיכות האימהית היא יותר מכילה, אוהבת ומקבלת ואילו האיכות האבהית באה לביטוי בנתינת אוריינטציה וקביעת גבולות. שני האיכויות האלו חשובות להתפתחות הילד, ויש למצוא את האיזון הנכון ביניהן. האיזון יכול להיווצר בין שני ההורים, המשלימים אחד את השנייה, אך גם בתוך כל הורה בפני עצמו.

מה שאני פחות אוהבת בפמיניזם, זאת השאיפה של נשים "להיות כמו הגברים". במקום זה, הייתי רוצה שנלמד מחדש להעריך ולכבד את האיכות הנשית ואת תרומתה בעולם. במקביל, אני מבינה שתכונה כמו כוח, הנחשבת לגברית, אינה במהותה שלילית או חיובית. גבר עם כוח פיזי יכול למשל לעבוד בחברת הובלות. הבעיה מתחילה כאשר גברים מנצלים לרעה את הכוח שלהם. הגבר של העידן החדש, ילמד למצוא ערוצים חיוביים לביטוי הכוח שלו, ובכך להיות אבא אשר משמש מודל חיקוי עבור ילדיו.

 

כל ילד זקוק ל"דמות אם" ו"דמות אב" בחייו. יחד עם זאת, במקרה של אמא חד הורית, או אב חד הורי, ניתן למלא את הדמות החסרה גם לא ע"י ההורה הביולוגי. למשל, דוד או בן זוג של האימא יכול לשמש כדמות אב עבור הילד. כמו כן, יכולות להיות מספר דמויות אב או אם בחיי הילד. למשל, בתקופה בה אחד ההורים נוסע לחו"ל, אדם קרוב למשפחה ממלא את התפקיד החסר.

לעומת זאת, במידה והאבא הביולוגי כן בתמונה, אך הוא תמיד עסוק- בין אם הוא כל היום בעבודה, או שבבית הוא טרוד בעניינים אחרים ואינו פנוי רגשית עבור הילדים, האיכות האבהית עלולה להיות חסרה. המערכת המשפחתית, כמו כל מערכת, שואפת להיות באיזון: איזון אשר יספק את הצרכים והרצונות של שני ההורים ויתמוך בילד.

 

בסופו של דבר, ילד זקוק לדמויות משמעותיות בחייו בהן הוא יכול לתת אמון: לדעת שהן יספקו את הצרכים הבסיסיים שלו, יתנו לו אוריינטציה, יאהבו ויקבלו אותו כפי שהוא. 

 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!