השבוע, כשאנחנו חוגגים את סיומה של עוד שנת לימודים, אנחנו למעשה עומדים בפתחה של התחלה חדשה, כי כמאמר השיר הידוע: כל סוף הוא התחלה של משהו אחר.

סוף הוא תמיד התחלה של משהו אחר – על סוף השנה בגנים ובבתי הספר

לפני כמה ימים, ישבתי עם ילדיי סביב שולחן ארוחת הערב, כשבני הצעיר סיפר בהתרגשות: "ביום שלישי ההורים צריכים לבוא לגן כי יש מסיבת סיום. וביום רביעי אני לא הולך לגן יותר. ביום רביעי אני הולך לכיתה א‘!..."

השיחה המשעשעת הזו גרמה לי להבין, שהשבוע, כשאנחנו חוגגים סיום של עוד שנת לימודים, אנחנו למעשה עומדים בפתחה של התחלה חדשה, כי כמאמר השיר הידוע: כל סוף הוא התחלה של משהו אחר.

ובין אם הילד עולה לכיתה א‘, עובר לגן חדש או אפילו נשאר באותו גן בדיוק, מסיבת סוף השנה הזאת היא בדיוק הזמן להתחיל להתכונן לאחד בספטמבר של השנה הבאה.

 

המסיבה עצמה

עד כמה אתם מכירים את הילד שלכם? איך הוא בדרך כלל מתנהג במסיבות בגן? האם הוא מהילדים שמציגים בהצגה ונכנסים לדמות שתפרו להם, או אולי הוא מתבייש ליד ההורים ורק רוצה לשבת על הברכיים?

בכל מקרה – זה בסדר! הילד שלכם ואתם יכולים ליהנות ממסיבת הסיום ולא משנה איך הילד מתנהג.

ילדים צעירים מאד עשויים להרגיש מאויימים מההמולה. אפילו ילדים בוגרים יותר עשויים להרגיש לחוצים או נרגשים וברגע האמת להעדיף להיצמד להורים. גם אם אתם מרגישים נבוכים מהתנהגות ילדכם, גם אם הם עשו חזרות בבית ואתם חוששים שהם "מפספסים" את המסיבה, אל תדחקו בהם להשתתף. אפשרו להם את המקום הבטוח ותנו להם להצטרף למסיבה בקצב שלהם. זה נורמאלי לחלוטין.

אפשר ליהנות מהמסיבה גם בצפייה מהברכיים של אמא או מהידיים של אבא, והכי חשוב, אל תתנו להם להרגיש שהם אכזבו אתכם באיזו צורה בגלל שלא רקדו או שרו עם כל שאר הילדים.

אתם בוודאי מכירים את נוהל "מסיבת העיתונאים" המוכר ממסיבות בגן. חמישים מצלמות על שלושים עוללים, עדשות, זום, פלאש וסיקור פפראצי שלא היה מבייש אפילו את ערוצי הטלויזיה המכובדים ביותר... גם כאן, עדיף לקחת את נושא הצילום בפרופורציה. לצלם קצת בהתחלה, קצת בסוף, לא להפריע למהלך התקין של המסיבה, לא לעצור את הילד או לקרוא לו על מנת להשיג את התמונה המוצלחת בדיוק כשהוא באמצע משהו אחר. עדיף התמקד בילד ולא בתמונה.

 

המסיבה הסתיימה. מה עכשיו?

כפי שכתבתי בפתיחה, הבן שלי היה בטוח שביום שאחרי המסיבה הוא כבר לא הולך לגן. ביום שאחרי, הוא בכיתה א‘. תארו לכם את גודל הפתעתו לגלות שגם מחר הולכים לגן כרגיל...

אבל בעצם, יש הרבה צדק עם הילד. לא סתם חגגנו סוף שנה.

מעכשיו אנחנו מתחילים להתרגל לשנה הבאה ולמה שהיא צופנת בחובה.

בין אם הילד שלכם עובר לגן חדש בספטמבר, או עולה לכיתה א‘, זה לא הולך להיות לו קל.

לא כל החברים שלו יהיו איתו בשנה הבאה, החוקים בגן החדש יהיו שונים וצריך יהיה ללמוד אותם מחדש. הגננת חדשה או אולי תהיה זו בכלל מורה. שנה חדשה טורפת את כל חוקי המשחק המוכרים ומחייבת את הילד שלכם להסתגל למעמדו החדש: כבוגר בגן ותיק, כצעיר בגן חדש, כתלמיד בית ספר או בכיתה חדשה.

תפקידנו כהורים, לעזור לילדים מעכשיו ולהכין אותם לשינוי הזה.

איך אמרנו? כל סוף הוא התחלה של משהו אחר? צרו לילדים המשכיות כבר מעכשיו ולקראת ההתחלה החדשה הצפויה להם.

אל תתנו להם לבלות ולהשתולל כל החופש ורק ביום הראשון ללימודים בשנה הבאה להתחיל להסביר להם את השינוי. מומלץ לדבר איתם על זה מעכשיו.

לראות מי מהחברים שלהם כן ממשיך איתם במסגרת החדשה.

אם אפשר, מומלץ בחום לעשות להם היכרות עם הגננת או עם המורה של השנה הבאה.

כדאי מאד לקחת אותם לסיור באזור בית הספר או הגן החדש.

אם הם עולים לכיתה א‘, חשוב לדבר על השינוי הקרב, להסביר להם מה זה בי"ס ומה סדר היום בו. לדובב אותם ולנסות לאתר חששות ופחדים ולתת כמה שיותר מידע שימוסס אותם.

גם אם ילדיכם עולים לכיתה ב‘, מדובר בשינוי גדול מאד. כיתה א‘ היתה בעיקרה שילוב של גן ילדים עם בי"ס. כיתה ב‘ זה כבר העסק האמיתי. שיעורי בית, ישיבה ממושכת, העתקה מהלוח, מבחנים, ציונים ועוד. רצוי להכין את הילדים גם לשינוי זה.

תחלופה של ילדים, של גננת או מורה ושל צוות חינוכי היא משהו שכדאי שהילדים שלכם יהיו מודעים אליו ויתרגלו אליו במהלך החופש.

עוד מעברים משמעותיים הם מעבר מיסודי לחטיבה ומהחטיבה לתיכון.

אם בשנה הבאה הילד מתחיל לנסוע בהסעה, כדאי להסביר לו מה זה. להכיר לו את סביבת הבית ואת התחנה, לקחת אותו לנסיעה באוטובוס ותרגל איתו עליה, ירידה וכללי התנהגות ובטיחות בהסעה.

כדאי לשתף את הילדים בקניות לקראת השנה הבאה: תיק גן חדש, ספרי לימוד, תלבושת אחידה, ציוד, בקבוק מים. כל דבר יכול להפוך לחגיגה ולקרב אותם לשלב הבא.

מומלץ להפגיש את הילדים עם חברים חדשים שיהיו יחד איתם באותה מסגרת בשנה הבאה, לשוחח, לתקשר ובעיקר לזכור שזה אולי נראה רחוק, אבל הראשון בספטמבר יגיע לפני שנספיק למצמץ.

ואתם מוזמנים תמיד לשאול ולהתייעץ איתנו גם בתגובות למטה או בעמוד הפייסבוק.

 

חגיגות סיום מוצלחות וחופש גדול נהדר!

 

 

שלכם,

ליאת גולדשטיין

האמא של אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!