דרך פשוטה אבל אחרת, בה ניתן ליצור תהליך של כיף, משחק וחוויה מתמשכת להורים ולילדים במשפחה

האם ניתן לנהל משפחה בכיף ובמשחק מתמשך משותף?

מאת אבישי לנדאו מנהל המרכז לניהול על פי ערכים

מודל "ניהול משפחה על פי ערכים"® עוסק בדרך פשוטה אבל אחרת, בה ניתן ליצור תהליך של כיף, משחק וחוויה מתמשכת להורים ולילדים במשפחה.

המודל פותח מתוך המודל "ניהול על פי ערכים" לארגונים, המתבסס על רב המכר העולמי של פרופ‘ שמעון דולן ושות‘: "Management By Values" (ובמהדורה בעברית: "ניהול על פי ערכים"/דולן-גרסיה-לנדאו), ומתוך תפיסה הטוענת שארגון=משפחה=זוג.

ייחודו של המודל הינו בכך שזיהוי ודיאלוג הורי ומשפחתי-מגבשים ביחד את סט הדברים החשובים לנו בחיינו בעת הזו (סט ערכים משותפים) ובוחרים דרכים להפעלתם בהתנהלות היום יומית שלנו.

במודל ייחודי זה ישנה מעורבות והתחשבות בצרכים הייחודיים של בני המשפחה. במנהיגות ובניהול ההורי הנכונים, ניתן להפוך את התהליך לחוויה משפחתית מעצימה, מלכדת ומחברת בצורה טובה את תת המערכות השונות במשפחה תוך שמירת הזהות והנפרדות של תת המערכות השונות. 

תמציתה של מנהיגות של כל משפחה היא ליצור בדמיון המשפחתי תמונה של הדברים החשובים לנו ביותר (הערכים) המשולבים בחזון המשפחה, להחליט לפתח את היכולת כדי לממש אותו ולהאמין בהם אמונה שלמה, כל זאת בהסתמך על ניתוח והבנת צרכי היסוד של כל אחד מבני המשפחה.

החזון המשפחתי שלנו הוא המצפן המסייע לנו לעשות את הבחירות המתאימות לנו ביותר בחיים, הוא המגדלור הנותן לנו את הכיוון.

העיסוק בערכים הפך כיום לנושא מרכזי במשפחה גם אם מכנים אותו ואת התהליך בשמות אחרים או פועלים באופן אינטואיטיבי (מה באמת חשוב לי בחיים, היכולת לזהות, לדעת במה לבחור, לדעת על מה לוותר, לדעת לנהל דיאלוג פנימי עם עצמך ועם תת המערכות במשפחה, לדעת לוותר ולדעת להגיע להסכמות על ערכי היסוד המשותפים).

הניסיון שהצטבר מוכיח כי כשערכי הפרט  כפרט או כחלק מהמשפחה, עומדים בסתירה או בחוסר הלימה לסט ערכי המשפחה, הדבר מייצר תופעות כמו: חוסר כיף, לחצים, ניכור ותופעות המשפיעות על ההתנהלות האישית ותחושת הנוחות הכללית, הן של הפרט, הן של תת המערכות השונות בתוכה והן של המשפחה כולה.

המודל מזהה שלוש קבוצות של ערכים ומנסה בשלב ראשוני לזהות את מערכת קשרי הגומלין שביניהם:

קבוצת הערכים האתיים-חברתיים מארגנת את ההתנהלות מול החברה.

(ערכים כמו: שיתוף פעולה ועזרה הדדית, לכבד את האחר, כיבוד המסורת משפחתית, סלחנות, הגינות-הוגנות, אחריות, אמינות-כנות, כיבוד הפרטיות, סבלנות, סובלנות.

קבוצת הערכים הכלכליים-פרקטיים מארגנת את ההתנהלות מול השגת דברים (ערכים כמו: גמישות לשינויים, התמדה, השפעה, שיפור מתמיד, מצוינות, אפקטיביות בהשגת מטרות, סדר וארגון, מעשיות, פישוט תהליכים, תקשורת אפקטיבית, התנהלות כלכלית נכונה).

קבוצת הערכים הרגשיים- תשוקתיים מארגנת את ההתנהלות מול עצמי. (ערכים כמו: תשוקה והתלהבות, חום וחיבה, פתיחות, העזה, יצירתיות, שלווה והרמוניה, אורח חיים בריא,שאפתנות, אושר, אופטימיות, כיף בעשייה, אותנטיות עצמאות).

לכל משפחה יש את מערכת האיזונים הייחודית לה (ה-  D.N.Aהייחודי שלה) והמודל איננו מטיף לכל תוצאה שהיא ובלבד שיהיו אלו ערכים משותפים. 

בצד המודל פותחו סט כלים בעזרתם ניתן לזהות את הפערים: תוכנת ערכים, שאלוני ערכים ומשחקי ערכים.

"אתה יכול לגלות טוב יותר את אופיו של אדם במשך שעה אחת של משחק מאשר במשך שנה שלמה של שיחה" (אפלטון)

משחקי הערכים פותחו במטרה ליצור כלים -חווייתיים, תוך התייחסות ממוקדת לעולם הילדים והמשפחה. תוך כדי משחק נגלה ביחד "מה שחשוב"... לכל אחד מאיתנו כפרט, נבין מה חשוב באמת לאחינו ולהורינו, נקיים שיח פתוח ודיאלוג בנושא– מתוך מקום של משחק והתנסות חווייתית. הקלפים הינם כלי, המהווה את המרחב דרכו מתקיים הדיאלוג.

מודל "ניהול משפחה על פי ערכים" ® מאפשר למשפחה לעצב לעצמה באופן ייחודי, אמיתי ומשתף את "מה שחשוב" באמת בעת הזו. מומלץ לחזור ולשחק במשחק מידי תקופה בכדי לרענן ולשמר את מה שבחרנו, וכמובן גם לשנות מידי תקופה בהתאם לתקופות השונות שחווה המשפחה בחייה הדינאמיים.

 

על הכותב:
אבישי לנדאו הינו מנהל המרכז לניהול על פי ערכים ( M.A ) ומשמש כנציגות בישראל של חברת הייעוץ הבינלאומיתMDS , יועץ ארגוני בכיר ומאמן, שותף (דולן-גרסיה-לנדאו) למהדורה בעברית של הספר: "ניהול על פי ערכים", והמהדורה בעברית של סיפרו העכשווי של דולן: "Coaching By Values", שותף לפיתוח מודל: "ניהוג משפחה על פי ערכים" (גרתי-נברו-לנדאו), שותף לפיתוח משחקי הערכים: "מה שחשוב... משחק ערכים", "על מה ולמה? ילדים מנסחים ערכים","The Value of Values", "El Valor de los Valores", (סגן נשיא לתחום משאבי אנוש ושופט-צד בבית הדין לעבודה-בעבר)
www.equity-mds.com

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!